A járványadatok alapján nem lehet megmondani, mikor lesz a negyedik hullám csúcsa, 480 forintban maximalizálja a kormány három hónapra a benzin árát. Kövesse velünk a Kormányinfót élőben.
Most érkezett
- A kormány mindenkit a harmadik, megerősítő dózis felvételére kér, azonban kötelezővé általánosan nem teszik az oltást.
- Gulyás Gergely szerint a jelenlegi járványadatok alapján nem lehet megmondani, hogy mikor lesz a negyedik hullám csúcsa, sőt, lehet, hogy további hullámok is lesznek.
- A kormány november 15-től három hónapra maximalizálja a benzin és a dízel árát 480 forintban. Három hónap után Gulyás szerint újra kell tárgyalni a kérdést.
- Gulyás Gergely elmondta: "könnyen lehet, hogy kell negyedik oltás is", de erről egyelőre nincs szó.
Percről percre
A belarusz állam a jelek szerint szervezetten támogatja a migrációt
A Telex.hu kérdésére a miniszter elismerte, a lengyel-belarusz határon kialakult helyzet alapján a belarusz állam szervezetten támogatja a migrációt.
A Pegasus-ügyről
A MOL részvénye 6 százalékkal esett az üzemanyagár maximalizálása miatt, ezért kérdés, milyen körben született a döntés. Gulyás azt mondja, olyan széles körben, amilyen széles a kormány, csak ez a kör tudott róla. Ha bárki visszaélt az információval, az bennfenntes kereskedés és bűncselekmény.
A lehallgatáskor megszerzett magánjellegű információt meg kell semmisíteni - mondja a Pegasus-ügy kapcsán Gulyás. Az adatok nagyobb részét nem az állam birtokolja, hanem magáncégek - pl a Facebook. Az állam esetében csak indokolt esetben van megfigyelés, de a cégeknél nem feltétlen van ilyen garancia.
Gulyás azt mondja, nem sok ügyben tudott utánanézni a sajtóban megfogalmazott vádaknak, de ezek egy része alaptalan. Amit lát az az, hogy nem személy szerint figyeltek meg valakit, hanem a kapcsolattartása miatt.
A kormányinfónak vége, a tudósítást lezárjuk, köszönjük a figyelmet.
Egyszerre hozzák nyilvánosságra az adatokat
Egyszerre hozza nyilvánosságra a kormány az oltások hatékonyságára vonatkozó adatokat – mondja Gulyás. A Szputnyik V-t ezek alapján nem hozzák nyilvánosságra.
A kórházban ápoltaknál egész részletes elemzés várható, kiderül majd, hogy hány oltást kaptak az érintettek. Az eeszt-ből kell kinyerni az adatokat, máshogy nem lesznek pontos adatok. Válaszából arra lehet következtetni, hogy a kórházakat nem akarták ilyen szintű adatszolgáltatásra kötelezni.
A sajtót is hibáztatja azért, hogy nem nő az oltási kedv, mert téves következtetéseket vonhatnak le az oltásellenesek.
Gulyás szerint indokolt, hogy hétvégén is napi tájékoztatás legyen, bár ez nem biztos, hogy annyit számít.
Az 5–11 évesek oltásának elkezdésére mikor van esély – kérdezi a Telex. Itthon az EMA és a magyar hatóság dönthet arról, hogy ki kapjon oltást, Gulyás nem tud arról, hogy magyar hatóság vizsgálja a kérdést (eddig az EMA döntése után lépett a kormány). Szputnyik Light kidolgozása folyamatban van a fiatalok számára. Gulyás szerint minden oltóanyag jó, de ha lehet válogatni, olyat érdemes venni, amit mindenki mindenhol elismer.
Ha az EMA arra jut, hogy a Pfizer adható 5–11 éveseknek, akkor bőséggel áll rendelkezésre. Ha lesz gyerekeknek külön vakcina, fog rá jelentkezni a kormány – mondja Gulyás. Ez azért kérdés, mert a központi beszerzésből kiszállt a kormány, de ez csak a felnőttekre vonatkozik.
A MOL részvénye 6 százalékkal esett az üzemanyagár maximalizálása miatt, ezért kérdés, milyen körben született a döntés. Gulyás azt mondja, olyan széles körben, amilyen széles a kormány, csak ez a kör tudott róla. Ha bárki visszaélt az információval, az bennfentes kereskedés és bűncselekmény.
A lehallgatáskor megszerzett magánjellegű információt meg kell semmisíteni – mondja a Pegasus-ügy kapcsán Gulyás. Az adatok nagyobb részét nem az állam birtokolja, hanem magáncégek – pl. a Facebook. Az állam esetében csak indokolt esetben van megfigyelés, de a cégeknél nem feltétlen van ilyen garancia.
Gulyás azt mondja, nem sok ügyben tudott utánanézni a sajtóban megfogalmazott vádaknak, de ezek egy része alaptalan. Amit lát az az, hogy nem személy szerint figyeltek meg valakit, hanem a kapcsolattartása miatt.
A kormányinfónak vége, a tudósítást lezárjuk, köszönjük a figyelmet.
Gulyás nem látja a kormány szerepét
A 444.hu először egy tavalyi beszerzésre kérdez rá. A Minerva Tanácsadó Kft.-vel szerződtek antigén gyorsteszt beszerzésére 3,1 milliárdért, amit pár hónappal korábban hozott létre egy fidelitasos. A cégből később Martos Dániel kiszállt, a céget ráíratták egy 20 éves borsodi fiatalemberre.
Nem visszás, hogy Fidesz-közeli cég kap ilyen megbízást, ami eltűnik a cégtemetőben? Az ügyet nem ismeri, két dolgot gondol. Minden közbeszerzésnek megvannak a törvényi kritériumai. Szerinte az Országos Kórházi Főigazgatóság annak megfelelően folytatta le a közbeszerzést. Ha nem, azt ki kell vizsgálni.
Általánosságban annyit tud mondani, hogy büntetőfeljelentést kell tenni, ha a közteherfizetést akarja megúszni valaki azzal, hogy másra íratja a céget. Azt mondja, nem látja, hogy mi ebben a konkrét az ügyben a kormány szerepe. Érdemi gyanút szerinte az újságíró nem fogalmazott meg a közbeszerzéssel kapcsolatban. Ha cég nem tett eleget törvényes kötelezettségnek, a lehető legszigorúbban kell a céggel és a korábbi vezetővel szemben eljárni – ismételte meg Gulyás.
Gulyás szerint attól, hogy Kósa azt mondta, hogy a BM szerezte be a Pegasust, még ezt nem lehet kijelenteni, hiszen Vadai Ágnes szerint nem ez hangzott el.
Kérdés, hogy mit tehet az, akit megfigyeltek (vidéki polgármester, jogász, újságíró), hogy kérhet tájékoztatást a részletekről. A törvény panaszjogot biztosít mindenkinek – mondja Gulyás.
Az Elkxrtuk is szóba kerül, az Azonnali kérdésére válaszolva mondja azt, senkit nem lehet kötelezni egy film megnézésére. Ez történt néhány középiskolai diákkal.
Itthon nem várható áruhiány – mondja a növekedés.hu.
A Metropol kérdésére kiderült, hogy az egészségi okból be nem olthatók ugyanolyan státusszal rendelkeznek, mint a kétszer oltottak. Ezt a munkahelyükön is igazolhatják.
Újabb magasság a kormányinfón
"Erősítse meg, hogy ma van a születésnapja" – fordult a Heti Tévé a kormányszóvivőhöz. Igen volt a válasz, erre a riporter gratulált.
Bezárják, aki ellenszegül
Az lpg árát miért nem maximalizálta a kormány – kérdezi a hvg.hu. A társadalom 98 százalékának a problémáját tudja kezelni a kormány – mondja Gulyás.
Az autópályák mellett sem lehet több az üzemanyagár 480 forintnál, aki ezt megszegi, bezárják.
Azt majd csak később döntik el, hogy hogyan honorálják azokat, akik most vesznek részt a védekezésben.
Azt számolják, hogy mit jelent majd az MVM-nek, hogy sokan beállnak az egyetemes szolgáltatók alá, majd kompenzálják az MVM-et. Kérdés, hogy mit terveznek az ipari energiaszolgáltatókkal és a távhővel. Gulyás azt mondja, egyelőre annyit tud tenni, hogy biztosítják az ipari felhasználóknak (pl önkormányzat) az egyetemes szolgáltatói körbe bejelentkezést, egyházi intézmény is megteheti ezt. Ez esetben többet fizet, mint a rezsicsökkentett ár, de jóval kevesebbet a piacinál.
Efölött lehet olyan szektor, ahol segítségnyújtásra van szükség, de ilyen döntés nem volt. Nem tudni, hogy meddig kell ilyen magas árakra felkészülni. Ha rövid ideig áll fenn, akkor számtalan területen van annyi nyereség, hogy elviseljék 2-3 hónapig.
A távhőszolgáltatók állami segítséget adnak.
Annak, hogy Áder különgéppel repült a klímacsúcsra, nincs semmi negatív üzenete. A katonai gépnek úgyis meghatározott órát kell repülnie, ő megmaradna a józan ész pártján. Be kell tartani a klímacsökkentési célokat, azzal többre lehet menni, mint számonkérni Ádert, hogy katonai géppel utazott.
Azt nem tudta megmondani, hogy miért ment ki két gép Banja Lukába. Azt feltételezi, hogy Orbán katonai géppel jött haza, de hogy utána elment-e meccsre, nem tudja.
Miért nem szigorít a kormány?
Minden adatot figyelembe vesznek, konzultálnak, az alapján döntenek – mondja Gulyás a 24.hu kérdésére. Azt nem tudja megmondani, milyen adatok kellenek ahhoz, hogy szigorítsanak itthon. Vannak olyan országok, ami ehhez kötötte a szigorításokat. A kormány nem így jár el, hetente értékelik a helyzetet, legjobb belátás szerint döntenek.
Minden alkalommal a kormányülésen megnézik, hogy hány lélegezetőgéppel felszerelt ágy, kórházi ágy áll rendelkezésre, és mennyi a foglalt, elég-e az ember. "Bőségesen elegendő", a lélegeztetőgéppel felszerelt ágyszám bővíthető, de most 1000 fölött van a lélegeztetőgéppel felszerelt ágyak száma, ami 5 ezerre is növelhető.
Az egészségügyi dolgozók oltottsága 95 százalék fölött van, az orvosoké még ennél is jobb. Van olyan hely, ahol csak azt nem oltották be, akit egészségi okokból nem lehet. Gulyás nem zárta ki, hogy a harmadik oltás is kötelező legyen majd, de erről nincs még döntés. Talán hetek vagy hónapok múlva.
A kórházak azt nem jelentik, hogy a kórházban lévők közül mennyien vannak beoltva – mondja Gulyás, bár nem teljesen biztos ebben. Az biztos, hogy ő ezeket az adatokat nem látja.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság és az operatív törzs nézi naponta, hogy mi a helyzet a kórházakban, hol kell elhalasztani a műtéteket.
Romániából 50 koronavírusos beteg kezelését vállalták, ennél több páciens nem érkezett.
Gulyás üzent Bigének
A kampánytámogatásnak megvannak a törvényi feltételei – üzente Gulyás Gergely Bige Lászlónak azután, hogy a milliárdos a HVG-nek azt mondta, annyi pénzt kap Márki-Zay Péter, amennyit kér.
A cikket itt olvashatja el:
Bige László: "Annyit adok Márki-Zaynak, amennyit kér"
A szorongatott helyzetű műtrágyamágnás sem eladni, sem bezárni nem akarja érdekeltségeit, miközben a hatalom szerinte tönkre akarja tenni, hogy olcsón megszerezze a birodalmát.
Ki döntötte el, hogy 60 fölött Sinopharm legyen a harmadik oltás?
Gulyás szerint csak az kapott Sinopharmot 3. oltásként, aki azt kérte. Szerinte az jó védettséget ad. A riporter ezt vitatja a 60 fölöttiek esetében, de Gulyás kitart amellett, az oltatlansághoz képest mindenképp jobb.
Gulyás nem tud arról, hogy a kormány vagy a BM kezdeményezne vizsgálatot arról, hogy Kósa Lajos sértett-e államtitkot, mikor kikotyogta, hogy a Pegasust a BM vette meg.
A kereskedőket nem fogják kompenzálni az üzemanyagárak maximalizálása miatt.