szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akkor is karanténba kell vonulniuk, ha nem vetődik fel náluk a fertőzöttség gyanúja.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Megjelent a dél-afrikai régióból érkezők beutazási korlátozásáról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Ennek értelmében azok a magyarok is karanténba kerülnek, akik a térségből érkeznek haza, vagy az érkezésüket megelőző két hétben ott jártak.

A hétfőtől hatályba lépő szabályozás hét országra terjed ki:

  • a Botswanai Köztársaságra,
  • a Dél-afrikai Köztársaságra,
  • a Szváziföldi Királyságra,
  • a Lesothói Királyságra,
  • a Mozambiki Köztársaságra,
  • a Namíbiai Köztársaságra, valamint
  • a Zimbabwei Köztársaságra.

A kormányrendelet alapján a térségből érkező magyarokon az országba lépéskor egészségügyi vizsgálatot végezhetnek, és ha koronavírus-fertőzés gyanúja felvetődik, kijelölt vagy – ha az nem jelent kockázatot – hatósági házi karanténba kerülnek.

Akkor is 14 napos hatósági házi karanténba kerülnek a térségből érkező magyarok, ha a vizsgálat nem állapítja meg a fertőzés gyanúját.

A felsorolt országokból főszabály szerint nem magyar állampolgár személyforgalomban nem léphet be, csak meghatározott esetekben, ha azt a rendőrség engedélyezi, például azért, mert az illető bírósági hatósági eljárás résztvevője. Ha a beutazni szándékozó külföldinek van ilyen igazolása, az új szabályozás értelmében beléphet, de akkor is 14 napos hatósági házi karanténba kerül, amely alól negatív PCR-tesztekkel sem mentesülhet.

A korlátozást az új koronavírus újonnan azonosított, B.1.1.529-es dél-afrikai variánsának (omikron) megjelenése miatt vezette be Magyarország.

Omikronnak hívják az új koronavírus-variánst, a WHO szerint az új törzs aggodalomra ad okot

A kormány szombat délután jelentette be, hogy csatlakozunk a dél-afrikai régióból érkező légi közlekedés korlátozásához, amit az Európai Unió Tanácsa pénteken vitatott meg. Később Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az Európai Bizottság a tagállamokkal szoros együttműködésben javasolni fogja a vészfék mechanizmus aktiválását a dél-afrikai régióból induló légi közlekedés leállítására az új koronavírus-változat miatt.

Megkérdeztük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy tudnak-e az érintett térségben rekedt magyarokról. Amint választ kapunk, frissítjük a cikkünket.

Az omikron vírusvariáns az elmúlt napokban mind több európai országban mutatják ki. Belgiumban és az Egyesült Királyságban már biztosan jelen van, gyanús eseteket pedig Németországban, Csehországban és Hollandiában is vizsgálnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei úgy vélik, a mutáció megjelenése aggodalomra ad okot.

Európában is megjelent az új koronavírus-variáns - de mitől olyan aggasztó a terjedése?

Világszerte komoly aggodalmat kelt a koronavírus egyik új változata: az Afrika déli részén megjelent kórokozó meglepően sok ponton mutálódott, így képes lehet kikerülni az oltások nyújtotta védelmet. A vírus gyorsan terjed: miközben több ország beutazási tilalmat rendelt el Afrika déli államaiból, már Európában is megjelent az új változat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!