Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Indulna az áprilisi választáson a Thürmer-féle Munkáspártból kivált új Munkáspárt, a KDNP (amely majd a Fidesszel együtt indul), egy egészen friss, alig több, mint 2 hónapos formáció, valamint egy olyan is, amelynek elnöke 1990-ben alapított először pártot, és azóta a mostani a negyedik, ahol megfordul.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Sorra jelentkeznek be az áprilisi választáson indulni kívánó új pártok: a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a múlt héten vette nyilvántartásba az első 11 jelölő szervezetet, de kedden délutánig újabb 7 párt és két nemzetiségi önkormányzat adta be kérelmét. Ezek az alábbiak:

  • Demokrata Párt
  • Demokratikus Karta Párt
  • Egészséges Magyarországért Választási Párt
  • Magyarországi Munkáspárt 2006 – Európai Baloldal
  • Kereszténydemokrata Néppárt
  • Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom
  • Munkáspárt - Magyar Munkáspárt
  • Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
  • Országos Örmény Önkormányzat

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) jelölő szervezetként ugyan nyilvántartásba veteti magát, de mint eddig mindig, közös listán indul a Fidesszel, és közösen indítják egyéni képviselőjelöltjeiket is. Az ellenzéki összefogáson kívül, önállóan indulna a választáson a Szanyi Tibor nevével fémjelzett Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) is, amely szintén benyújtotta nyilvántartásba vételi kérelmét. Nem meglepetés a listán a Magyarországi Munkáspárt 2006 vagy rövidített nevén az Európai Baloldal felbukkanása, de a párt nem keverendő össze a Thürmer Gyula-féle Munkáspárttal (amelyik szintén bejelentkezett Magyar Munkáspárt néven a választásra), hiszen a Vajnai Attila vezette párt 2006-ban a Munkáspártból kilépve jött létre. Azóta olykor elindulnak a választásokon, így volt ez 2006-ban és 2010-ben is, de 0,02-0,03 százalékot tudtak csak elérni.

Érdekesebb a három másik, kevésbé ismert jelentkező. Kettő nem is új, a Mohácsra bejegyzett Demokratikus Karta Párt például éppen négy éve létezik, elnöke Pintér Zoltán, de például se honlapja nincs, se Facebook-oldalát nem találtuk. Céljaikról a cégbírósági papírokból annyi derül ki: „A Demokratikus Karta Párt európai Magyarországot, polgári demokráciát kíván. A párt működésének célja, hogy ilyen hazát teremtsünk. Ezért olyan demokratikus politikai szervezetet hoztunk létre, amelyben a nyitottság, az együttműködés, a verseny és a szolidaritás egyszerre van jelen.”

A hasonló nevű Demokrata Párt szintén nem új, és sokkal többet lehet tudni róla. A főváros II. kerületébe bejegyzett párt alapító okiratát 2016 végén írták, a pát elnöke pedig Kósa Sándor. Célját az alapítók úgy fogalmazták meg: „A nemzet és a magyar haza szolgálata.” A párt alakulása után magát „az Y generáció pártjaként” határozta meg, Kósa pedig arról beszélt:

Nem rakjuk be ezt a pártot se jobboldalra, se baloldalra, egy olyan pártot akarok építeni, ahol mindenkinek van helye.

A Demokrata Párt nem sokkal az alapítása után azzal robbant be a köztudatba, hogy 2017. április 5-én, alig pár órával azután, hogy a Momentum Mozgalom bejelentette, népszavazást kezdeményez a CEU megmentéséért, váratlanul tudatták: Kósa már előbb, április 4-én benyújtotta „a CEU-mentőöv népszavazási kezdeményezését”. Hozzátették: „a Momentum által beharangozott népszavazás kezdeményezés értelmetlen hangulatkeltés és kontraproduktív pártpolitikai kezdeményezés”.

A pártelnök Kósa Sándor amúgy régi szereplője a mikropártok világának: a Demokrata Párt 2017-es felbukkanásakor a 444.hu azt írta Kósáról, hogy 1990-ben megalapította a Nemzeti Újjáépítés Pártját, 2002-ben már a Zöld Centrum Párt elnöke volt, 2014-ben pedig a Schmuck Andor-féle Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának alelnökévé választották. A Demokrata Párt színeiben 2018-ban Kósa elindult a választáson, és Pest megye 2-es választókerületében 602 szavazatot gyűjtve 0,86 százalékot kapott, míg a párt másik 11 egyéni jelöltje összesen 1077 voksot szerzett. A Demokrata Párt Facebook-oldala amúgy a 2018-as választás óta nem frissült, honlapjuknak nincs nyoma.

A most bejelentkezett öt új jelölő szervezet közül a legfiatalabb egyúttal a leghosszabb nevű is, ez az Egészséges Magyarországért Választási Párt (EMVP). A párt bejegyzése mintegy 2 hónapja, tavaly november 4-én történt. Az alig 500 lelkes szabolcsi kis falu, Géberjén szélére bejegyzett párt elnöke Tárkányi Sándor. Az alapítók a párt célját többek között úgy fogalmazták meg: „A közhatalom gyakorlásában való alkotmányos részvétel, többek között azért, hogy biztosítani tudjuk az általános gazdasági jólétet, a szociális igazságosságot, a sajtószabadságot, az egyenlő elbánás elvét”. Honlapjuk és

Facebook-oldaluk már van, utóbbin már 58 követőt gyűjtöttek.

A frissen bejelentkezettek között van két nemzetiségi önkormányzat is, illetve korábban már a lengyel nemzetiségi önkormányzatot is nyilvántartásba vették. Az áprilisi választáson ugyanis nemcsak pártlistára, hanem nemzetiségi listára is lehet majd szavazni, ilyet pedig csak a 13 elismert nemzetiség képviselete állíthat.

Pontosítás:

Cikkünk első verziójában tévesen az szerepelt, hogy az Egészséges Magyarországért Választási Pártot 2022. január 5-én jegyezték be jogerősen, ám valójában a bejegyzés már 2021. november 4-én megtörtént. Tévesen szerepelt továbbá az is, hogy a pártnak nincs honlapja, pedig van. A tévesen szereplő adatokat pontosítottuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Indul a 20 milliárdos demokráciajáték: mi, és hogyan történik április 3-ig?

Rekordösszegű rendezési költség, 8,2 millió választó és több rendhagyó helyzet is jellemzi az április 3-ra, a kormány népszavazásával egyszerre kiírt parlamenti választást. Mire kell figyelni választóként itthon és külföldön, hogyan áll össze a jelöltek és a pártok listája, van-e már kampány, hogyan zajlik a választás, és miként jön ki az eredmény – választ adunk a legfontosabb kérdésekre.

Lengyel Tibor Itthon

Lakásba bejegyzett, weboldal nélküli párt is indulna a választáson

Az ismertek mellett három kisebb, viszonylag ismeretlen párt is az elsők között jelentkezett be az áprilisi választásra. Pedig közülük kettő régóta működik, több választáson is elindultak, de eddig átütő sikert nem értek el. A harmadik frissen, pár hónapja alakult.