szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés alakuló ülését legkésőbb május harmadikáig kell kiírnia a leköszönő köztársasági elnöknek.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Május 2-ára fogja minden valószínűség szerint összehívni az Országgyűlés alakuló ülését Áder János leköszönő köztársasági elnök, így aznap a képviselők többsége megválaszthatja Orbán Viktort ötödször is miniszterelnöknek – értesült kormányzati forrásokból az atv.hu. A portál azt írja, hogy az alkotmányos rendelkezések szerint az alakuló ülést a köztársasági elnöknek legkésőbb harminc nappal az országgyűlési választások után kell kiírnia.

Az alakuló ülésen a köztársasági elnök tesz javaslatot a kormányfő személyére, akit az Országgyűlés a képviselők több mint felének szavazatával választhat meg. A Fidesznek pedig nem lesz nehéz dolga: az április 3-ai választásokon negyedszerre is kétharmados többséget szereztek a parlamentben, így 135 képviselőjük nem szorul egyetlen ellenzéki, vagy független képviselő szavazatára Orbán megválasztásához.

Egyelőre az sem biztos ellenzéki térfélen, hogy kik lesznek azok a politikusok, akik beülnek az alakuló ülésre és kik fogják bojkottálni azt. Annyi biztos, hogy Hadházy Ákos és a momentumos politikusok jelezték, hogy nem fognak részt venni az ülésen, azonban Ungár Péter, az LMP képviselője jelezte: pártja el fog menni az ülésre. Az MSZP és a DK egyelőre nem döntött, csupán az ellenzéki pártok egyeztetése után fogják elmondani álláspontjukat az alakuló ülésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Sokban hasonlít egymásra Orbán és Putyin esélytelen ellenzéke

A valós problémák helyett elvont üzeneteket fogalmaznak meg. Baj, ha nem elég „hazafiak”, de az is baj, ha túlságosan azok. Beletörődnek a színlelt ellenzéki szerepbe. Az orosz ellenzékiek néhány jellegzetes tulajdonsága a magyar ellenzéknél is visszaköszön, de abban is sok hasonlóságot lehet felfedezni, ahogy a hatalom viszonyul hozzájuk. Ez lenne az a környezet, amelyben egyre több ellenzéki gondolja úgy, hogy akárcsak Putyin, Orbán is leválthatatlan?