szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányszóvivő a BBC Hard Talk című műsorának a vendége volt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Magyarország meg fogja vétózni az orosz olajimport betiltására vonatkozó uniós javaslatot – közölte Kovács Zoltán, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára a BBC-vel. Kovács szerint a javaslat „elfogadhatatlan” és „tönkre tenné a magyar gazdaságot”. Az államtitkár megjegyzései kétségessé teszik a javaslat sorsát, mivel az olajembargó bevezetését mind a 27 uniós tagállamnak jóvá kell hagynia.

Íme, amit Kovács Stephen Sackurnak, a BBC Hard Talk munkatársának mondott a BBC oldalán közölt részlet szerint:

Stephen Sackur: „Azt akarja mondani, hogy amikor az egységes uniós fellépésre sor kerülne, maguk vétót emelnek? Ezt fogják tenni?”

Kovács Zoltán: „Röviden, igen. De végtére is ne feledjük el, hogyan működik az Európai Unió. A javaslat Brüsszeltől, az Európai Unió adminisztratív, bürokratikus központjától, és nem a tagállamoktól származik. Ők pontosan tudják, hogy amit javasolnak, az a magyar érdekeket sérti, képtelenség, és ha meglépjük, azzal teljesen tönkre tesszük a magyar gazdaságot.”

Korábban mi is megírtuk, hogy az olajembargóval kapcsolatban több uniós ország is aggályokat fogalmazott meg, az Európai Bizottság pedig hajlandó lenne bizonyos kivételeket engedélyezni az importtilalom megszavazásáért cserébe. Magyarország például egészen 2023 végéig vásárolhatna továbbra is orosz nyersolajat. Ugyanakkor Szijjártó Péter külügyminiszter a bizottság enyhítési ajánlatának ismeretében is úgy fogalmazott, hogy nem tudják felelősen támogatni a szankciócsomagra vonatkozó bizottsági javaslatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

A Mol az olajembargóval elveszíti minden helyzeti előnyét, de óriási lehetőségeket is kínálhat a brüsszeli egérút

A magyar vállalat olcsó olajat vesz Oroszországtól, és a csővezeték miatt a szállítás is olcsó, az új EU-s szankciók élesedésével viszont mindkét régiós előny egyszerre válna semmivé. Ugyanakkor az az egy év plusz átállási idő, amelyet az unió Magyarországnak biztosít az orosz olajról való leválásra, elég lehet arra, hogy a Mol ügyes manőverezéssel új előnyöket faragjon magának az eltűnő régiek helyébe, és megerősödve kerüljön ki a kényszerhelyzetből.