Tóth Csaba az MSZP-s alapítványtól vett, neki busás hasznot hajtó ingatlanról: “Igazából szar üzlet volt”
Tóth Csaba volt szocialista képviselő cége, a Tigris-1993 Kft. szép profitot termel azzal, hogy az MSZP alapítványától 128 millió forintért vett 900 négyzetméteres zuglói irodaházat lakásokká és társasházzá minősítették át, majd némi felújítás után apránként értékesítik. Az ügyet Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke rendben lévőnek találta, mert volt értékbecslés is, és a vételárat a NAV sem vitatta. Hadházy Ákos független képviselő azonban hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett.
Elismerte a hvg.hu-nak Tóth Csaba volt MSZP-s országgyűlési képviselő, hogy hozzájárult a cége tavalyi, kiemelkedő profitjához az MSZP egyik alapítványával lebonyolított ingatlanügylet is, de részleteket már nem volt hajlandó elárulni róla. Hosszas faggatásunkra Tóth végül kifakadt:
persze, kerestem rajta, de igazából szar üzlet volt.
Annyira azért mégsem lehetett rossz bolt, mert mint azt a hvg.hu megírta, az MSZP volt zuglói képviselője, az ellenzéki előválasztástól visszalépett és idén márciusban, mentelmi joga felfüggesztése után korrupciós ügyekben gyanúsítottként kihallgatott Tóth cége, a Tigris-1993 Kft. egy év alatt megszázszorozta a nyereségét, és a két tulajdonos ki is vett belőle 200 millió forint osztalékot. A vállalkozás – melynek 86 százalékát birtokolja Tóth, a kisebb részét a felesége – a friss, 2021-es mérlegbeszámolója szerint a nettó árbevételét a 2020-as összeg 17 szeresére, 388,6 millióra növelte. Még nagyobb mértékben, 103 szorosára nőtt a profitja: a 2020-as, 1,3 milliós adózott eredmény 2021-ben már 140,4 millió forint volt.
Megszázszorozta nyereségét az MSZP-s Tóth Csaba cége, ki is vett belőle 200 milliós osztalékot
Kiváló évet zárt az MSZP volt zuglói országgyűlési képviselője, az ellenzéki előválasztástól visszalépett és azóta korrupciós ügyekben gyanúsítottként kihallgatott Tóth Csaba cége. A Tigris-1993 Kft. egy év alatt megszázszorozta a nyereségét, és a két tulajdonos ki is vett belőle 200 millió forint osztalékot.
A mérlegbeszámolóból az is kiderül, hogy a társaság tulajdonosai május 9-én 200 millió forint osztalék kifizetéséről döntöttek – részint a 2021-es profit, részint a 163 milliós eredménytartalék terhére. Ráadásul a társaság tavaly visszafizetett egy csaknem 8 milliós tagi kölcsönt, és javarészt törlesztett egy 100 milliós rövid lejáratú hitelt is, amiből már csak 149 ezer forint tartozás maradt.
A jelentős bevétel- és profitnövekedéshez biztosan – és a visszafizetett százmilliós hitelhez is vélhetően – köze van annak az ingatlanügyletnek, amire néhány hete Hadházy Ákos független képviselő hívta fel a figyelmet. Az ügylet lényege, hogy Tóth cége még 2019 elején megvásárolt egy zuglói ingatlant, ami addig az MSZP egyik alapítványáé, a József Attila Alapítványé volt: a Thököly úti épülethez – amelyben MSZP-s szervezetek, majd évekig a Népszava szerkesztősége is működött, a 2018-as választás idején pedig kampányközpont volt – méretes kert és mélygarázs is tartozik.
A vételárról feltételezhető, hogy hogy 128 millió forint lehetett, de sem a konkrét összeget, sem pedig az ehhez tartozó pontos alapterületet nem volt hajlandó Tóth elárulni. A vételárra abból következtethetünk, hogy egyfelől Tóth Csaba cégének 2018-as mérlegbeszámolója alapján abban az évben 125 millió forint rövid lejáratú kölcsönt vettek fel – vélhetően ebből finanszírozták a vásárlást, másfelől a József Attila Alapítvány 2019-es beszámolójában az alaptevékenységből származó 0 forint bevétel mellett megjelent egy 128 millió forintos “egyéb bevétel” tétel.
Mikor arról kérdeztük, hogy Hadházy információi szerint a mintegy 900 négyzetméteres épületért – amely irodaként volt nyilvántartva, de valójában 9 lakásként használható részre volt bontva –, és annak 280 négyzetméteres teremgarázsáért fizetett összeg kirívóan alacsony volt az adásvétel idején, 2019 elején, Tóth csak annyit mondott:
annyiért vettük meg, amennyiért hirdették (…) ha egy autó 5 millióba kerül, maga fizetne érte 25-öt?”
Bár ezzel az érveléssel nehéz vitatkozni, nem árt tudni, hogy az ingatlant végül értékesítő MSZP-s alapítvány – ami nem keverendő össze a párt állami támogatást is kapó Táncsics Mihály Alapítványával – kuratóriuma a 2018-as választás után lecserélődött. Méghozzá azokra, akik Tóth 2014-es zuglói egyéni parlamenti győzelme után jutottak fontos szerephez. Az új kuratóriumi elnök, Békefi László ügyvéd akkoriban lett átláthatósági biztos a zuglói önkormányzatnál – majd kis kihagyás után 2020-tól ismét az –, de tag lett Varga Csaba és Spiesz András, akik Tóth munkatársai voltak, és idén februárig a Zuglói Városgazdálkodási Zrt. felügyelőbizottsági tagjai is voltak.
Tóth Csaba pedig az aggályokat azzal hárította el a hvg.hu-nak, hogy az egész “nem mutyiba volt intézve”, az ingatlant “nyílt pályázaton” hirdették, a vételárat értékbecslés alapján határozták meg, vagyis “az volt a piaci ára”, az ő cégén kívül pedig más komoly, megfelelő érdeklődő nem volt, akit az egész épület érdekelt volna. Felhívta a figyelmet, hogy az ingatlan nem lakásként, hanem irodaként volt nyilvántartva, ennek a négyzetméterára is más, ráadásul az épület rossz műszaki állapotú volt, sokat kellett volna rá költeni, ezt műszaki szakértói vélemény is alátámasztotta.
Tóth szerint bár az ő cége volt a vevő, részleteket ne tőle kérdezzünk, mert ő már nem képviselő, nem közszereplő (de az ügylet idején az volt – a szerk.), forduljunk inkább felvilágosításért az eladó alapítványhoz, az ingatlanpályázatot bonyolító ügyvédi irodához, egyébként pedig még a vevő cég ügyvezetője sem ő.
Kértük, hogy akkor adjon elérhetőséget az ügyvezetőhöz, aki a felesége, de nem adott.
Azt is mondta: “keressen bárkit, csak engem ne”. Azonban sem a nyilvános pályázatnak, sem az azt intéző ügyvédi irodának nem találtuk nyomát, és Békefi Lászlót sem tudtuk elérni.
Beszéltünk viszont Tóth Bertalannal, az MSZP társelnökével, aki elismerte, hogy jelezte neki az ingatlanügylettel kapcsolatos aggályait Hadházy Ákos, de azt cáfolta, hogy hivatalos belső vizsgálat folyna az ügyben, szerinte annyi történt, hogy ő bekérette és “áttekintette” az ügyben rendelkezésre álló iratokat. Emlékeztetett: az alapítvány nem ingatlanüzemeltető, és már 2018 elején jelezték is, hogy gondot okoz nekik az épület fenntartása, ráadásul
felújításokra lett volna szükség, amire sem az alapítványnak, sem a pártnak nem volt pénze, ezért döntöttek az eladás mellett.
Készítettek értékbecslést, és voltak is érdeklődők, de nehézséget okozott, hogy az épületet csak egyben lehetett eladni, ráadásul irodaházként volt nyilvántartva – emlékezett vissza a társelnök. Úgy folytatta: a 2018-as választás után ismét előkerült az értékesítés ügye, végül Tóth Csaba cége is bejelentkezett, és vele állapodott meg a kuratórium. Az MSZP társelnöke is megjegyezte, hogy számára rendben lévőnek tűnt az ügylet, és Tóth Csabát is megkérdezte róla, aki azt mondta neki, hogy a vásárlás után az illeték kiszabásánál a NAV sem találta aránytalannak a vételárat.
Hadházy Ákos a választókerület Tóth utáni új, független országgyűlési képviselője a hvg.hu-nak azt mondta: fenntartja, hogy
az ügylet gyanús, a 142 ezres négyzetméterár irreálisan alacsony, ezért hűtlen kezelés gyanújával meg is tette feljelentését az ügyben.