szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hozzányúlnának a Budakeszi úthoz és új hajléktalanügyi stratégiát is elfogadhat szerdán a Fővárosi Közgyűlés.

Maratoni ülésre készül szerdán a Fővárosi Közgyűlés: a képviselők 58 előterjesztésről szavazhatnak nyíltan, egy előterjesztésről pedig zárt ajtók mögött. Csak összehasonlításképp: a Fővárosi Közgyűlések rendes (vagyis nem rendkívüli) ülésein általában 35-37 előterjesztés szokott a napirenden szerepelni. Az összesen 59 előterjesztés azonban most indokolt, mivel júliusban a nyári szünet miatt nem lesz közgyűlés.

A szerdai előterjesztések között szerepel, hogy a főváros ismét megpróbál hitelt felvenni, ezúttal 32,4 milliárd forintot. Budapest vezetése korábban többször is szeretett volna hitelt felvenni, azonban ahhoz, hogy ezt megtehessék, a kormány jóváhagyása is szükséges, ez pedig eddig mindig elmaradt. A 32,4 milliárdos hitelcsomagról Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes lapunk kérdésére korábban azt mondta: a főváros idei költségvetésében számolnak ezzel az összeggel, csak ennek birtokában tudják fizetni majd számláikat, enélkül nem.

Ha a képviselő-testület szerdán elfogadja, változhat a budapesti hajléktalanügyi stratégia is. A legutóbbi stratégiát 2011-ben fogadta el a közgyűlés, a jelenlegi elfogadása előtt pedig a városvezetés szakértői – Kiss Ambrus elmondása szerint – hajléktalanságot megélt emberekkel, a rendőrséggel, a kerületi önkormányzatokkal, a KSH-val és az államkincstárral is egyeztettek. Az új hajléktalanügyi stratégiával újjáélesztik az úgynevezett Fővárosi Szolidaritási Alapot, kezdésképp 300 millió forintos összeggel, azonban ehhez még további támogatókat is várnak. Az összegből kiírt pályázatokra a kerületek és civilek is pályázhatnak a lakhatási válság kezelésével kapcsolatos tervekkel, vagy akár a párkapcsolati és családon belüli erőszak megelőzésével kapcsolatos programokkal.

Kiss Ambrus emellett azonban jegyez egy másik előterjesztést is: ugyancsak a hajléktalanügyi stratégia megújításához kapcsolódóan indítanak egy, a lakhatási körülményeken segíteni akaró pályázatot is. Ha elfogadja a közgyűlés, akkor a fővárosi tulajdonú lakásokban élők pályázhatnak húsz százalékos önrész hozzáadásával 50 és 400 ezer forint közti összegekre, amiket a lakásuk felújítására költhetnek.

Június harmincadikán megszűnik a még 2020-ban a koronavírus miatt bevezetett helyi díjmegállapítási moratórium, ami miatt eddig a szociális szektorban nem lehetett sehol növelni az ellátási díjon. A főváros gondozásában lévő idősotthonokban utoljára 2018-ban emelték az ellátás díját, ha azonban szerdán a közgyűlés elfogadja, 2022-ben újabb emelés jöhet. Az emelés mértéke – hiába van indokként például a felpörgő infláció is feltüntetve – nem az infláció növekedésének mértékét fogja lekövetni, hanem a nyugdíjak 2020–2021-es emelkedésének mértékét. Az emelés így tízszázalékos lesz.

Emelkedik a fővárosi bölcsődékben és óvodákban a közétkeztetés ára is, ezekben az intézményekben 2015 szeptembere óta nem volt emelés, azonban most 15 százalékos lesz. Kiss Ambrus egy háttérbeszélgetésen az emelést a felpörgő élelmiszerárakkal indokolta: mint mondta, 2021 májusához képest a kenyér ára 38 százalékkal, a baromfié pedig 34 százalékkal drágult meg.

Átalakítaná a főváros vezetése Budapest szmogriadótervét is. Az előterjesztésből kiderül, hogy ha azt a közgyűlés megszavazza, akkor szmogriadó esetén az EURO 3-as dízelmotorral szerelt autókkal nem lehet majd közlekedni a főváros területén. A taxik a szabályozás alól mentességet kapnának.

Az előterjesztések sorában szerepel a Budakeszi út felújítása is. A Budakeszi út a főváros egyik legfontosabb bekötőútja: a Zsámbéki-medence Budapesten dolgozó lakosságának egy része ezen az úton keresztül ingázik nap mint nap, az út óriási forgalmat bonyolít. A Budakeszi úthoz két ok miatt nyúlnak hozzá: egyrészt, mert a Nemzeti Közlekedési Központ (NKK) megrendelésében a Kuruclesi út és a városhatár közötti szakaszon kétirányú, szakaszos buszsávokat hoznának létre az útburkolat megújításával, ezzel egy időben pedig a Fővárosi Vízművek felújítaná a Budakeszi út alatti vízvezetéket. „Így szükségessé válik a buszsávval nem érintett szakaszok felújítása is” – áll az előterjesztésben.

Egyelőre az azonban nem világos, hogy mikor kezdődhetnek el a munkálatok: az előterjesztés elfogadásával a képviselők egy együttműködési megállapodásról döntenek, amiben a főváros, az NKK és a Vízművek összehangolta a Budakeszi út felújításának tervét.

Ahogy arról korábban részletesen beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés szerdán dönt a parkolási rendszer átalakításáról és a tömegközlekedés pótdíjösszegeinek megemeléséről is:

Itt a zónatérkép, megmutatjuk, miként változhat a budapesti parkolás szeptember ötödikétől

Az új rendszertől a főváros átláthatóságot, rendezettebb utcaképet vár. Budapesten jelenleg összesen huszonhét fajta parkolási zóna van, ezekből mindössze négy marad, térképen mutatjuk a pontos árazást, illetve a zónák határait.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!