Tetszett a cikk?

Az áram- és gázszolgáltatók ügyfélszolgálatait megrohamozták az ügyfelek, miután a kormány szerdán bejelentette, hogy már csak korlátozottan fogja a rezsicsökkentést érvényesíteni. Volt, ahol egyórás várakozás után sem vették fel a telefont, azonban ahol felvették, ott sem tudnak egyelőre konkrét válaszokat adni.

„A megnövekedett hívásforgalom miatt kérjük, ismételje meg hívását később” – ezt az üzenetet legalább negyvenszer hallgattam meg, amikor az MVM-mel próbáltam ügyfélként kapcsolatba lépni csütörtökön, mindössze egy nappal azután, hogy a szerdai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Németh Szilárd rezsibiztos bejelentette: változik az eddig megszokott rezsicsökkentés. A kormány szerdai bejelentése szerint aki az átlagos havi lakossági áram- és gázfogyasztást túllépi, annak a többletet már piaci áron kell kifizetnie. Gázból havi 144 köbméter, áramból pedig 210 kilowattóra a limit.

Az áram és gázszolgáltatóktól ügyfélként próbáltunk választ kapni azokra kérdésekre, amik minden ügyfélben felmerülhettek Gulyásék bejelentése óta. Ilyen például, hogy mi lesz azokkal, akik átalányként fizetik a rezsit, erről ugyanis sem Gulyás Gergely, sem Németh Szilárd nem beszélt részletesen. Gulyás annyit mondott, hogy az átalánydíjat fizetők az év 12 hónapjára elosztva fizetik majd meg a piaci árat az átlag feletti fogyasztásuk után. Az átalányfizetés azonban nem így működik, hiszen a szolgáltató évente olvassa le a mérőórákat és évente összesítik tehát, hogy az azt megelőző évben volt-e a háztartásnak túlfogyasztása, és ha igen, akkor azt egyben kiszámlázzák, majd a következő évben már a magasabb átlag alapján kalkulálják.

Nem világos például, hogy mi történik egy olyan háztartással, amelyik mondjuk a 210 Kwh-s havi értéknél többet fogyaszt, és két hónapja volt az éves óraleolvasás. A következő tíz hónapra a jelenlegi számlaértéket számlázzák ki nekik, vagy a jelenlegi kilowatt ellenértékét? Ez utóbbi esetben még tíz hónapon át fizethetik az akár brutálisan megemelt áramszámlát, akkor is, ha a kormány bejelentése nyomán visszavettek a fogyasztásból.

Az MVM-nél legalább felvették a telefont, az E.ON-nál viszont már hiába vártunk erre, több mint egyórás várakozás után sem tudtak ügyintézőhöz kapcsolni. Sajtómegkeresésünkre közölték: mivel Magyarországon az egyetemes energiaszolgáltatás az MVM-nél van, így őket érdemes keresni. Az MVM-től viszont – hiába küldtünk nekik kérdéseket – nem kaptunk választ.

Az MVM vonalai égnek: úgy tűnik, a kormány szerdai bejelentésével kapcsolatban hirtelen rengetegen szabadultak rá az MVM ügyfélszolgálatára. Az ügyfélszolgálat egyelőre nem tudott válaszolni szinte semmire.

Az MVM-től – ügyfélként, saját számláinkról érdeklődve – húszperces várakozás után kaptunk választ. Azaz: az ügyintéző csupán annyit tudott mondani, hogy mivel még nem jelent meg a jogszabály a Magyar Közlönyben, nem tud konkrétumot mondani.

A nagy nehezen elért MVM-es ügyintéző a kérdésünkre csupán valószínűsítette, hogy ha általányban fizetünk jelenleg a rezsiért, akkor feltehetőleg évente fogjuk megkapni a többletfogyasztásról szóló számlát.

Az ügyintéző azonban azt javasolta, ne kapkodjunk: nem érdemes a jogszabály megjelenéséig semmilyen komoly változtatásba kezdeni a rezsiszámlák körül. Arra viszont felhívta a figyelmünket, hogy érdemes a kormány által kiadott átlagfogyasztással összevetni számláinkat.

Az átalányos rezsifizetésnek viszont van egy olyan tényezője, amely komoly problémát jelenthet mostantól: évente kell rá leszerződni a gáz, illetve áramszolgáltatóval, a szerződésből kihátrálni, vagy arról áttérni a havi mennyiség kifizetésére csupán a szerződés lejártával lehet. Vagyis aki jelenleg általányban fizeti a rezsijét, annak meg kell várnia a szerződése lejártát, utána – feltehetőleg már az első túlfogyasztási csekk birtokában – kell átgondolnia, melyik fizetési forma éri meg inkább neki.

Kérdéseinkkel tehát kerestük az MVM-et, a Tigázt és az E.ON-t is, azonban cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőlük válaszokat.

A rezsicsökkentés átalakításáról itt írtunk bővebben:

Így csökken a rezsicsökkentés: minden, amit eddig tudni lehet - és amit nem

Akkor, ha átlag feletti a fogyasztásom akár gázból, akár áramból. A havi átlagfogyasztásnak Gulyás Gergely szerint áram esetében 210 kW/h-át, földgáz esetében 144 köbmétert tekintik. Aki pont ennyit vagy kevesebbet fogyaszt, annak marad a rezsicsökkentett ár. A miniszter szerint ez legfeljebb 7750 forintos áramszámlát és 15 833 forintos havi gázszámlát jelent (rezsicsökkentett áron).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!