szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az amerikai nagykövet szerint mindannyian tehetünk lépéseket egy igazságosabb világ felé, ehhez csak fel kell emelnünk a hangunkat olyan ügyekben is, amelyek nem feltétlenül érintenek minket személyesen.

David Pressman újonnan kinevezett amerikai nagykövet is részt vett a Tom Lantos Intézet által kiadott, Az emberi jogok lobogója alatt című, a magyar származású, 2008-ban elhunyt amerikai kongresszusi képviselőről szóló könyv bemutatóján Budapesten. A szerző Robert R. King mintegy 25 évig dolgozott Lantos kabinetfőnökeként, a könyveben személyes történetek mellett a politikus Magyarországhoz való viszonyába is betekintést nyújt.

Az amerikai nagykövetnek nem ez az első olyan lépése, amivel a magyar kultúrát, történelmet próbálja átélni: bemutatkozó videójában magyarul szólalt meg és pálinkát kóstolt, várost nézett a kettes villamoson, fia pedig Rubik-kockázott és pulit simogatott.

“A legnehezebb időkben számít leginkább az egyéni szerepvállalás” – mondta Pressman, aki szerint Tom Lantos példájából érdemes erőt meríteni ahhoz, hogy fellépjünk a gonosszal szemben és kiálljunk a nekünk fontos értékekért.

A nagykövet felidézte Lantos élettörténetét, akit kétszer vittek el koncentrációs táborba, ahonnan sikerült visszatérnie, majd a Raoul Wallenberg által alapított menedékházban töltött idő után Amerikába emigrált. Később az USA kongresszusának egyetlen holokauszt-túlélő képviselője lett és 14 cikluson keresztül, élete végéig dolgozott az emberi jogok védelméért.

Tom Lantos 2005-ben
FREDERIC J. BROWN / AFP

Ugyan a második világháború borzalmait semmihez nem lehet hasonlítani, annyi párhuzamot azért levont Pressman, hogy a náci Németország se egyik napról a másikra kezdett népirtásba, annak jeleit lehetett (volna) előre látni, ahogyan Oroszország “vesztésre álló, kegyetlen” háborújával szemben is úgy tudunk idejében fellépni, ha a hasonló jeleket észrevesszük.

“Nem gondoljuk, hogy egyetlen ember meg tudja változtatni a világot, de tehet egy lépést efelé. Így tett Tom Lantos is, akire ma már legtöbben képviselőként emlékszünk, pedig eleinte ő is csak apró lépéseket tett és hosszú karrierje végére sem felejtett el kiállni a nála gyengébbekért” – fogalmazott a nagykövet, aki szerint olyan problémáknak is megálljt kell parancsolni, amelyek nem hatnak ránk közvetlenül.

A bemutatón elhangzott, Lantosnak minden oka meg lett volna rá, hogy hátrahagyja azt a negyvenes évekbeli Magyarországot, amely jelentős mértékben hozzájárult a – nagyrészt zsidó származású – lakosság szenvedéseihez. Bár hátralévő életét Amerikában élte le, lánya szerint mindig is őrizte a magyar hagyományokat.

“Több magyar népdalt ismerek, mint amerikait és magyar ételek mellett nőttem fel, amivel sokkal jobban jártam, mint az amerikai osztálytársaim” – mondta Katrina Lantos Swett, aki szerint szülei soha nem felejtették el gyökereiket. Lantos kapitóliumi irodájában magyar népi mintás terítő borította a dohányzóasztalt, amire anyja gyakran körözöttet és szalámit szolgált fel a vendégeknek.

Emigrációjuk során kevés személyes dolgot tudtak magukkal vinni, de egy kóbor kutya ezek közé tartozott, Morzsi egyik leszármazottja pedig a mai napig a család tagja. Ezt a kutyát – Tom Lantos Magyarország NATO-csatlakozásának előkészítésében betöltött aktív szerepe miatt – Natónak nevezték el.

Lantos lánya elmesélte, hogy amikor egy washingtoni lap az amerikai kormányzat legbefolyásosabb házaspárjait gyűjtötte össze, szülei is szerepeltek a listán. A cikkben Anette Lantos visszaemlékezik Tomnak írt első levelére, ahol eldicsekszik az első, egyedül elkészített ebédre: rakott krumplit csinált sok tejföllel és megígérte, neki is készít majd.

A képviselő kollégáinak is előszeretettel mesélt Magyarországról – mondta Robert R. King, a könyv szerzője. Egyszer egy fiatal kongresszusi képviselőnek javasolta, töltse nászútját a Balatonnál, még azt is felajánlotta, hogy elkíséri és így is tett. “Tomot soha nem állította meg az elmondottak igazságtartalma, ha egy jó sztoriról volt szó” – folytatta King, aki sokáig biztos volt benne, hogy ez valójában nem történt meg, hiszen ki lenne képes elkísérni egy kollégát a nászútjára. Később kiderült, tényleg így történt, ezt maga az – akkor még – friss házas férfi mondta el. A képviselő Joe Biden volt.

Borítóképünk még David Pressman szeptember 2-i Budapestre érkezésekor készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!