Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az állami százmilliárdokkal kitömött Mathias Corvinus Collégium lehajol az apróért is, így nem utasította vissza a Szerencsejáték Zrt. 5 milliós szponzorpénzét, ahogy Sarka Kata férjének vállalkozása is kapott 40 milliót.

Ismét eltelt egy hónap, így az állami Szerencsejáték Zrt. szponzorpénzeit osztó leányvállalata újra kinyitotta a pénzcsapot és kiengedett rajta 70 millió forintot. Az összeg nagyobb része lét NER-közeli céghez vándorolt, kisebb része a kultúrára támogatására ment.

A támogatási lista transzparens és naprakész közzétételét eddig lazán kezelő Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. ezúttal nem várt hónapokig, hanem már október közepén közzétette a szeptemberi listát, innen tudható, hogy melyik négy szervezet osztozhatott az összesen nettó 70 milliós kereten:

  • Netrise Hungary Kft. 40 millió Ft+Áfa
  • Mathias Corvinus Collegium 5 millió Ft+Áfa
  • Magyar Állami Operaház 20 millió Ft+Áfa
  • Herald Europa Kft. 5 millió Ft+Áfa

A hvg.hu nemrég írt arról, hogy a nyári hónapokban milyen cégeket szponzorált a Szerencsejáték-cég. Májustól augusztusig, 4 hónap alatt 1072 milliót osztottak így szét. Ebből kétszer is kapott pénzt Szijjártó Péter sógorának érdekeltsége, de jutott a Nemzeti Vágta szervezőjének, Havasi Balázs zongorista vállalkozásának és egy KDNP-közeli társaságnak is – sokan közülük visszatérő, “bérletes” támogatottak.

A Szerencsejáték Zrt. cége megint szétosztott egymilliárdot a csókosok között

Az állami lottócég milliárdos szponzorpénzeiből jutott a nyáron Tóth Gabi koncertszervező cégének, az ATV igazgatósági tagja több vállalkozásának, és kétszer is kapott pénzt Szijjártó Péter sógorának érdekeltsége. Részesült a keretből a Nemzeti Vágta szervezője, Zoób Kati divattervező cége, Havasi Balázs zongorista vállalkozása és egy KDNP-közeli társaság is.

Sarka Kata férje cégének jutott a legtöbb

Szeptemberben a legtöbbet, a teljes szponzorációs keret 57 százalékát egy cég kapta, a Netrise Hungary Kft., amely az egyik leglátogatottabb magyar női portál, a femcafe.hu kiadója. Egyedüli tulajdonosa Bessenyei István, aki miután 11 évig járhatott MSZP-s belépővel a Parlamentbe, 2017-ben a kormányfő lánya, Orbán Ráhel köreiben tűnt fel, később pedig Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata üzleteiben vett részt, utóbbit feleségül is vette, mostanában pedig az ATV vezérigazgatójával közös bulvárbizniszt visz.

Az ATV vezére és Sarka Kata férje együtt támad a bulvárbizniszben

Németh S. Szilárd és Bessenyei István már eddig is érdekelt volt ebben a médiaágazatban, most egyesíthetik erejüket.

A Netrise cégbe Bessenyei 2017-ben szállt be, azóta a vállalkozás szárnyal: addigi 200 milliós bevétele és 1 százalék körüli profitrátája már 2018-ban 1,5 milliárdra, illetve 51 százalékra nőtt, és azóta is minden évben megismételte azt, a médiapiacon egyedülálló bravúrt, hogy forgalmának több, mint 50 százalékát könyvelheti el adózott eredményként. Így jelentős osztalékot is ki tudott venni a cégből mindig. Tavaly például – amikor 1,25 milliárdos árbevétel mellett 637 milliós adózott eredmény született – szinte a teljes profitot, 621 milliót.

A Netrise Hungary Kft. egyébként nem először jut támogatáshoz az állami lottócégtől, hiszen szintén 40 milliót kapott már 2019 februárjában is, de támogatásra érdemesnek találta a Szerencsejáték-cég a vállalkozást 2018 áprilisában is, amikor 35 milliót kaptak. Bessenyei egy másik érdekeltsége, a Budapest Tenisz Centrum Nonprofit Kft. 2019 novemberében kapott 15 milliós szponzorációs szerződést.

Az apróért is lehajolt a kitömött MCC

A Szerencsejáték szponzorációs gyakorlatában aprópénznek számító 5 millió forint jutott szeptemberben a Mathias Corvinus Collégiumnak (MCC) jutott, ami a sokak által fideszes káderképzőnek tartott, önmeghatározása szerint tehetséggondozó szervezet számára is aprópénz. Az MCC ugyanis a tavalyi mérlege alapján a vagyonát megtestesítő 424,4 milliárd forintnyi saját tőkéjével a második leggazdagabb magyar lehetne Mészáros Lőrinc után.

Az MCC-t működtető alapítvány 2021-ben csak a korábban az államtól kapott, mintegy 300 milliárd forintot érő Mol- és Richter-részvények osztalékából 11 milliárd forintnyi bevételre tett szert, a tavalyi évet mégis 9 milliárdos veszteséggel zárta, ami az előző évi mínusznak a százhúszszorosa. Igaz, sok volt a kiadásuk is: fizetésekre például több mint 4 milliárd ment el – az MCC legismertebb arca, a miniszterelnök politikai igazgatójaként dolgozó Orbán Balázs kuratóriumi elnök a vagyonnyilatkozata szerint például havi bruttó 1,9 milliót vett fel onnan.

Az MCC nekiállt elverni a közpénzből kapott százmilliárdos pénzvagyont

Hiába folyt be 11 milliárd forintnyi osztalék az államtól kapott részvények után a Mathias Corvinus Collegiumot fenntartó alapítványhoz, a tavalyi évet majdnem 9 milliárdos veszteséggel zárták, ami az előző évinek a százhúszszorosa. Igaz, sok volt a kiadásuk is: fizetésekre például több mint 4 milliárd ment el, cégeket alapítottak, részesedést vásároltak, meg a rezsi is drágult.

Az Operaháznak tényleg jól jön a pénz

A Szerencsejáték-cég szeptemberben 20 milliós szponzorszerződést kötött a Magyar Állami Operaházzal is. Éppen egy nappal azelőtt, hogy Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója bejelentette: a 8-10 szeresére dráguló gázfűtési költségeik miatt bár az Operaházat nyitva tartják – csak 18 fokra tekerik le a fűtést, “a nézők úgyis hamar belehelik” –, az Erkel Színházat novembertől a fűtési szezon végéig bezárják, és az Eiffel Műhelyház működését is korlátozni kénytelenek.

Az Operaház és az általa működtetett más intézmények helyzetét ráadásul már az is rontotta, hogy nem sokkal korábban, augusztusban a fenntartó kormányzat arról értesítette őket, hogy az ukrajnai háborús helyzettel összefüggő, átfogó gazdasági intézkedések miatt 600 millió forintot elvonnak az intézménytől – emiatt már akkor több előadását törlését bejelentették:

Hatszázmilliót von el tőlük a kormány, több előadását törli a Magyar Állami Operaház

Minden eredeti terven, határidőn, költségkereten túllépve, öt év után, 55 milliárd forintból elkészült az Operaház Andrássy úti épületének felújítása. Annak idején a felavatásakor ilyennek láthatta az épületet Ferenc József is, mint amilyen most a műemléki rekonstrukciója után lett. Csakhogy komoly viták árán jutottunk el idáig.

Ötmilliót kapott a fotókiállítás szervezője

Jutott még a Szerencsejáték-cég szeptemberi keretéből a World Press Photo (WPP) kiállítás szervezőjének, a Herald Europa Kft.-nek is. Az október végéig a Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető tárlatot hosszú évek óta a Herald Európa szervezi, a kiállítás felelős koordinátora – és a cég résztulajdonosa – Révész Tamás, aki korábban zsűritagja és díjazottja is volt a WPP-nek.

(Nyitóképünk illusztráció)

 

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Pataky Attilára, egy vitorlásra és a Békemenetre mentek el a Szerencsejáték Zrt. százmilliói

Négy hónap alatt 915 millió forintot osztott szét leányvállalata útján az állami lottócég, ennek negyede egy vitorlás megvásárlását segítette, de 141 milliónak örülhetett Pataky Attila, 70 milliónak pedig a Békemenetet szervező CÖKA. A Habonyt és Rogánt reptető családi vállalkozás idén is kapott támogatást, de jutott pénz Demjén Rózsi koncertszervező cégének és a Polgárok Házát fenntartó alapítványnak is.