szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több vidéki kollégium lakói és szüleik is felháborodtak azon, hogy a szeptemberben bejelentett takarékossági intézkedéseknek várhatóan ők isszák majd meg a levét.

Több kollégiumban már a tanárok ügyétől függetlenül is kezdenek elégetlenkedni a diákok és szüleik. A hvg.hu-hoz eljuttatott e-mailekből az derül ki, hogy a kormány által szeptember elején elrendelt 25 százalékos gázfelhasználás-csökkentés miatt sok tanuló számára ellehetetlenül a képzés egy része.

Ahogy megírtuk, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója, Ignácz Bence hétfő este online tájékoztatót tartott a hozzájuk tartozó tíz tagintézmény tanulóinak és szüleiknek. A kecsup.hu nevű helyi hírportál cikke szerint ezen több drasztikus lépést is bejelentett, amelyekre azért van szükség, mert az intézmény rezsije az eddigi 20–22 millióról több mint a tízszeresére, 230–250 millióra nő. Az intézkedések között szerepel, hogy ideiglenesen kollégiumokat vonnak össze, ami azzal is jár, hogy a diákok az eddig kétágyas szobákból három- négyágyas szobákba, míg a korábbi hat ágyas szobákból hét- akár nyolcágyas szobákba kerülnek. A tanulási lehetőséget a tanulószobákban fogják biztosítani.

A tájékoztatón több iskola összeköltözése is szóba került. A gyakorlati képzéseket a tavaszi időszakra helyezték át, télen kizárólag jelenléti oktatás folyik majd. Emellett a főigazgató szerint azt is át kell gondolni, hogy ki az, aki esetleg bejárósan tudja teljesíteni a tankötelezettségét. Bevezették a kétműszakos tanrendet is, a tanítási órákat minimum 35 percben állapították meg. A szakképzési centrum a kollégiumoknak más költségcsökkentő intézkedéseket is előírt, a melegvíz-használatra például időkorlátot terveznek bevezetni, a szakmai gyakorlaton lévő diákokat pedig arra fogják kérni, hogy tusoljanak le a munkahelyen.

Egy szülő, akinek a Kecskeméti Szakképzési Centrumba jár a gyereke, arról ír, hogy az intézkedések hatására az intézményekben nem lehetne megtartani a délutáni felzárkóztató órákat, a tehetséggondozó szakköröket, a gyógytornát és a sportfoglalkozásokat. Sok diák elveszítené a kollégiumi ellátást. „A tervezett intézkedések szerint a kollégiumok rendkívüli zsúfoltságot eredményező összevonása mellett, az 50 km-nél közelebb lakó kollégistákat kitennék a kollégiumokból. Sok érintett diák jelezte, hogy az estig tartó délutáni oktatási rendhez nincs megfelelő tömegközlekedési lehetőségük. A tanintézményekben 18 °C-os hőmérsékleteket írtak elő” – írta. Szerinte minden érintett intézményben nagy felháborodást váltottak ki a tervezett intézkedések, egy keddi fórumon pedig a diákok felvetették, hogy legyen három hét jelenléti, egy hét online oktatás, de a vezetők az online oktatási formát teljesen elvetették.

A szülő szerint az érintett diákoknak csökkentett időtartamú tanórákon, nehezített körülmények között kell felkészülniük ugyanarra az érettségire, mint az ilyen jellegű megszorításokkal nem érintett gimnáziumokban rendes 45 perces tanrendben tanuló diákoknak. „Ebből adódóan nyilvánvalóan nem egyenlő esélyekkel tudnak felvételizni a felsőoktatási intézményekbe! Kértük, hogy a diákok részére biztosítsák a 45 perces tanórákat, és a rendes tanrendet! Ezekre a felvetésekre semmilyen érdemi válasz nem érkezett” – panaszolta a szülő.

Hasonló levelet kaptunk egy, a Debreceni Szakképzési Centrumba (DSZC) járó diák egyik szülőjétől is. Szerinte a tagintézmények összevonásával sérül a gyermekek oktatáshoz való joga. „Az általuk bevezetendő 35 perces (!) órákkal illetve a túlnyomó többségben vidékről bejáró/kollégista diák számára (esetünkben 70%) ezek a feltételek lehetetlenné teszik az iskolába való bejutást, illetve a hazajutást a jelenlegi, nem elégséges tömegközlekedés hiányában. A döntés a pedagógusok munkaszerződésében szereplő feltételeket is felülírja most, amikor mindennaposak a pedagógusok jogai mellett kiálló tüntetések!” – írja.

A szülők azt is sérelmezik, hogy a fenntartó és az intézmény vezetése egyáltalán nem kommunikál velük a változásokról. Az egyik szülő levelet írt Tirpák Zsoltnak, a DSZC kancellárjának is, amit a Debreciner közölt. Ebben számonkéri az összevonásról szóló tájékoztatás hiányát, de kitérn például arra is, hogy anyagi kárt okoznak a szülőknek azzal, hogy „megfosztjáka a csak délután szervezett sport, zenei vagy magánórák lehetőségétől a DSZC tanulóit”. Kitér arra is, hogy egyes településekre a 18 óra után csak 19.30-kor indulnak járatok, illetve arra, hogy hol fog várakozni, aki korábban érkezik meg a tanóráira.

Akárcsak a kecskeméti intézmény tanulóinak szülei, ő is számonkéri, hogy miért kerül a gyereke versenyhátrányba a 35 perces tanórák elrendelésével. Felteszi azt a kérdést is, hogy miért olyan intézmény lesz egy másik iskola befogadó intézménye, ahol nem biztosított az iskolán belüli étkezés, míg a költöző iskolában ez a lehetőség adott a diákok számára. A végén pedig ironikusan megkérdezi a kancellárt, hogy az ő irodájában van-e fűtés, mert az intézményekben és a kollégiumokban október közepéig nem kezdtek el fűteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Így spórol a Közszolgálati Egyetem: 18 fok, tankolási limit, bezáró uszoda, kollégiumok és lövészklub

Rektori utasításra a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kollégiumai december 17-től február 11-ig többségében zárva lesznek, ahogy december 19-től január 9-ig az egyetemi épületek zöme is – a vívóterem, az uszoda és a lövészklub is. Addig sem lesz 18 foknál melegebb, ki kell húzni a kézszárítókat és nem lehet saját eszközt bent tölteni.