szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Erős gyűjtés.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Origo Putyint emlegető cikkeit gyűjtötte össze egy Tumblr-felhasználó, a több tucat hangzatos cím némelyikére még magától az orosz elnöktől is dicséretet érdemelne a portál, például ezekre:

  • Putyin szövetségese megnevezte, melyik országot bombázzák először, ha kitörne a harmadik világháború
  • Az amerikaiakon gúnyolódott Putyin
  • Putyin megnyeri a háborút – itt van, hogy miért
  • Abszurd, őrült ukrán vád Putyinról
  • Váratlan hír: megvan Putyin mikor jelenti be a háborús győzelmet

Megnéztük, mi áll a legmerészebb címadások mögötti cikkekben és arra jutottunk, ha a háborúról van szó, a lap időnként a durva csúsztatásoktól sem riad vissza.

„Drámai fordulat: Ukrajna támadást indított Oroszország ellen” – írták október 20-án, a cikket elolvasva pedig kiderült, valójában az oroszok által annektált Herszon visszafoglalását kezdték meg az ukránok.

Néhány nappal korábban a KESMA lapja szerint „Putyin elmondta, mikor lesz vége a háborúnak”, amiről természetesen szó sem volt, a cikkben a fehérorosz elnököt idézik, akinek elvileg mondott valamit Putyin a háború végéről. Az ugyan nem derült ki, hogy mit, de megtudhatjuk, hogy a területét érő támadás esetén Oroszország akár atomfegyvert is hajlandó lenne bevetni – ez az információ azonban úgy tűnik, nem bizonyult elég fontosnak ahhoz, hogy a címben vagy a leadben visszaköszönjön.

Kiadták azt is, hogy „Putyin új csapatai indulhatnak Ukrajnába, hogy befejezzék a háborút,” amivel Ramzan Kadirov csecsen vezető nyilatkozatára utaltak, aki egyértelművé tette, ezalatt nem béketárgyalásokra gondolt.

Gyakorlatilag teljes terjedelmében idézi a lap Szergej Sojgu orosz hadügyminisztert egy augusztusi cikkben, aki hosszasan ecsetelte, mennyire betartja a hadsereg a nemzetközi jogot. A valóság ezzel szemben az, hogy az ENSZ már márciusban vizsgálni kezdte az orosz katonák által elkövetett háborús bűnöket, több esetben pedig bizonyítékokkal támasztják alá a vádakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!