szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető miniszter már novemberben is arról beszélt, hogy ha addig nem jön EU-s pénz, akkor visszamenőleg fogják kifizetni a béremelés uniós hányadát.

Januártól emelik a tanárok bérét – újból ezt ígérte Gulyás Gergely kedden, a Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel megtartott sajtótájékoztatóján.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint amint megvan a megállapodás az EU-val és érkezik a pénz, nem lesz akadálya a pedagógusok béremelésének. Az emelés egy részét uniós forrásból, de annak nem a zárolt részéből tervezi fedezni a kormány. Gulyás azt is elmondta, hogy a béremelés fenntartását 2030-ig vállalta a kormány, az első 2 év után már nemzeti forrásból.

Gulyás Gergely azt már novemberben, ugyancsak Navracsics Tiborral tartott sajtótájékoztatóján is jelezte, hogy ha megszületik a partnerségi megállapodás, akkor nincs akadálya annak, hogy a béremelés uniós hányadát is megadják a pedagógusoknak. A miniszter októberben még arról beszélt, hogy amennyiben az Európai Unióval sikerül megállapodni, már 2023. január 1-jén megvalósulhat a korábban tervezett 10 százalék helyett egy közel 21 százalékos emelés. Novemberben viszont már azt közölte:

ha ez nem januárban történik, csak később, az emelésnek ez a része sem vész el, azt januárig visszamenőlegesen kifizetik a tanároknak.

Gulyás és Navracsics: Lehet megállapodás az EU-val, de a zárolt pénzt még nem oldják fel

Teljes kudarcot vallott az Orbán-kormány kísérlete, hogy Magyarország megfeleljen az EU korrupcióellenes kritériumainak. A vállalások jelentős része elbukott az uniós vizsgán, ami egyrészt pótvizsgát, másrészt bizonytalan ideig késlekedő és befagyasztott eurómilliárdokat jelent. A kormány lehetséges fegyvere maradt viszont a zsarolás.

A helyreállítási tervből már december elején kiderült, hogy nem a helyreállítási alapból finanszíroznák a tanárok béremelését, hanem részben hazai forrásból, részben pedig az Európai Szociális Alap Pluszból (EFOP+) tervezik megvalósítani. Az EFOP+ nem tartozik a felfüggesztett források közé, így az anyagi feltételek adottak lehetnek a tanári fizetések rendezéséhez.

A béremelés mértékét korábban már ismertette a kormány: a tanárok fizetése a diplomás átlagbérhez képest 2023-ig 64,7 százalékra, 2024-ig 71,8 százalékra, 2025-ig pedig 80 százalékra emelkedne. Ezen felül a hátrányos helyzetű tanulókkal foglalkozó tanárok bérét további legalább 12,5 százalékkal emelnék. Ez azt jelenti, hogy jövőre csaknem 21, 2024-ben 25, 2025-ben pedig 29-30 százalékos lehet a béremelés a Gulyás Gergely által bejelentett tervek szerint.

Annak érdekében, hogy ezt 2025 után is tartsák, törvényben rögzítenék a pedagógusbérek emelésének elveit.

A kormány nagyobb megbecsültséget ígért a tanárok számára, mielőtt elkezdte fenyegetni és kirúgni őket

Lényegében ezt a címünkben szereplő vállalást tette Brüsszel felé a kormányzat a helyreállítási alap pénzeiért cserébe. Az egészségügyi területet érintő intézkedések egy része már papíron teljesült is, egy részük nem is kerül pénzbe, ami viszont igen, annak 516 milliárd forint az ára. Nézzük a vállalásokat, és azt, hogyan érint ez mindannyiunkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Megegyezés született Magyarország és az EU között

Az EU soros elnökségét ellátó cseh kormány hétfőn későn este bejelentette, hogy a Magyarország által blokkolt kérdésekre megoldást találtak, cserébe jóváhagyták a magyar pénzekre vonatkozó megállapodásokat.