szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a kérdések sokasodnak az egészségügyet átalakító belügyminisztériumi rendelettervezet körül, válaszok nincsenek. Erre figyelmeztet az egészségügyért felelős államtitkárnak címzett levélben két egészségügyi szakszervezet is. Azt kérik, amíg nem tisztázódnak a részletek, ne lépjen életbe a tervezet.

Hosszú levelet írt a többek között a háziorvosok finanszírozását is átalakító új, január elsejével életbe lépő belügyminisztériumi rendelettervezettel kapcsolatban a Magyar Orvosok Szakszervezete és a Független Egészségügyi Szakszervezet. A Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárnak címzett levélben többek között nehezményezik hogy a kormány nem hozott döntést a szakdolgozók január 1-jétől megvalósuló béremeléséről (ez időközben lehet, hogy mégis megtörtént), és kritizálják a tervezetet, amely szerintük

  • növelni fogja a munkaerőhiányt,
  • ösztönözni az egészségügyben dolgozók elvándorlási folyamatát, ennél fogva pedig rontani az ellátás biztonságát és színvonalát.
  • A szakszervezetek emellett hiányolják az egészségügy megújításával kapcsolatos hosszú távú stratégiát és koncepciót.

A háziorvosokat kiszolgáltatottá, az ellátás minőségét bizonytalanná tenné Pintérék új tervezete

Gyökeresen átalakítaná a háziorvosok finanszírozását egy új belügyminisztériumi tervezet, amelyet már január elsejével életbe léptetne a kormány. A szakma régóta figyelmeztetett, hogy az egész rendszer elhibázott, ráadásul a rezsiköltségek növekedése tovább ront a helyzeten. A Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke szerint végső soron a változtatások kiégéshez, és a szakmai színvonal csökkenéséhez fognak vezetni.

A levélben közel két tucat észrevételt és kérdést tesznek fel három fő témában. A háziorvosok és ápolónők kötelező ügyeletvállalásával kapcsolatban, egyebek mellett például azt kérdezik:

  • Mi történik, ha családi vagy egyéb okok miatt a háziorvos vagy az ápolónő egyáltalán nem tudja vállalni az ügyeleti terhet?
  • Hány éves koráig lehet egy munkavállalót ügyeletre kötelezni?

Érdeklődnek a háziorvosi és fogorvosi indikátorrendszer átalakításának részleteiről:

  • Hány praxist fog financiális szempontból negatívan érinteni a finanszírozás átalakítása?
  • Hogyan biztosított ezen praxisok fenntarthatósága a jelenlegi energiakrízisben?

Rákérdeznek a magáneállátásban dolgozók állami rendszerbe történő visszakényszerítésére is:

  • A szakképzésben részt vevő orvosnak milyen anyagi felelőssége van, és milyen felelősségbiztosítás alapján dolgozik?
  • Ki osztja be a szakképzésben részt vevő orvost? Mi alapján, hogyan és hova? Lesz-e ebbe beleszólása a szakképzésben részt vevő orvosnak?
  • Írhat-e a szakképzésben részt vevő orvos NEAK-térítéssel receptet? Adhat-e szakorvosi javaslatot?

Az aláírók szerint a rendelettervezet nem ad választ egy sor további fontos kérdésre sem. A két szakszervezet ezért azt javasolja, hogy amíg a szakmai egyeztetések során nem alakulnak ki az ezekkel kapcsolatos megoldások, ne lépjenek hatályba a kérdéses jogszabályok.

Emellett azt is kérik, hogy a kormányzat ismertesse az érintettekkel az egészségügy megújítására irányuló koncepcióját és hosszú távú stratégiáját, és az átalakítás folyamatába vonja be a szakszervezeteket is.

Beismerte a kormány: az állami- és magánegészségügy szétválasztása megbukott

Két éve drasztikus szabályokat hozott a kormány az állami és magánellátás szétválasztására, ezt egy csapásra rúgja fel a pár napja társadalmi vitára bocsátott rendelettervezettel. Innentől kezdve nem lehet komolyan venni azt az előírást, hogy az orvos nem kezelheti magánbetegét állami ellátásban. Vajon nyernek a betegek a beugrasztott orvosokkal?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!