szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Civilek próbálják megakadályozni a veszélyes kínai gyár építését.

Megint tüntettek Debrecenben a város közelében felépülő CATL akkumulátorgyár miatt – számolt be a Telex, a Debreciner élő közvetítése nyomán.  E szerint pár százan gyűltek össze a debreceni Kossuth téren szombat délután. Az első felszólaló arról beszélt, hogy közérdek az akkumulátorgyár megszüntetése, és összefogásra van szükség, hogy ezt elérjék. „Megszűnt a politikusok iránit bizalmunk, úgy tűnik, hogy ki akarják húzni a földet a lábunk alól, pedig mi fizetjük őket.” Szerinte a tavaly nyári aszály már figyelmeztető jel volt, hogy gondok lesznek a gyár vízellátásával.

Az utána következő tüntető főleg arról beszélt, hogy az akkumulátorgyárban külföldi vendégmunkások – mongolok, thaiföldiek – dolgoznak majd, nem magyarok. „Ők elmehetnek majd innen, de a magyar itt marad, a magyar szenved majd a szennyezésről. A munkahelyek nem a magyar embernek készülnek, saját földjén éhen halhat a magyar.” Itt jött némi konteó arról, hogy a mérgező anyagok miatt évente cserélni kell a munkásokat a gyárban. Ezután azzal folytatta, hogy az akkumulátorgyár elleni tiltakozás független a pártoktól. A végén elszavaltatta a tüntetőkkel a Nemzeti Dalt, és közben egy kardot lóbált a kezében, de aztán egy rozsdás lánc is előkerült, teljessé téve a performanszot.

A harmadik felszólaló egy pedagógus volt. Ő arról beszélt, hogy nem akarnak mást, csak tiszta vizet és levegőt, egészséges, boldog életet. „Most azért küzdünk, hogy megmentsük, amink még maradt. Addig megyünk ameddig csak kell” – jelentette ki.

Egy hete már tüntettek a helyiek a tervezett akkumulátorgyár ellen, korábban pedig botrányba fulladt a beruházásról szóló közmeghallgatás. Az ellenzék is rárepült az ügyre, a Momentum helyi, az LMP országos népszavazást kezdeményezett a tavaly augusztusban bejelentett kínai akkumulátorgyár építése ellen.  A projektet azonnal kiemelt beruházásnak nyilvánította a kormány, így még kevésbé átlátható, hogy valójában milyen veszélyt, és környezetterhelést jelent az üzem. Az állam csak az ipari park áramellátásának fejlesztésére 88 milliárd forintot szán.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!