Orbán Viktor a rossz GDP-adatról: Engem nem az érdekel igazán, hogy mi az oka
A miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában beszélt a vártnál is rosszabb gazdasági eredményről. Szerinte elveszítenék a cselekvőképességüket, ha arról kezdenének beszélni, rajtuk kívül eső okok miatt következtek be a gazdasági folyamatok. Orbán Viktor szerint az, amit a tiszás Kollár Kinga tett, gonosz dolog. Hamar megérkezett Magyar Péter elvtársazós, hazugozós reakciója is.
hvg.hu
Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, ezért van az, hogy – bár tudatában voltunk a várható növekedési adatnak –, a parlamentben mégis elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját – közölte az MTI tudósítása szerint a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy miért maradt el a várttól a magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben, elmondta: az egész európai gazdaság stagnál, és mi az uniós tagságunk miatt ennek a gazdaságnak vagyunk a része. Hozzátette azonban: noha a háború miatt, az Ukrajnába küldött pénz miatt, ami hiányzik az európai gazdaságból, gyengén teljesít az európai gazdaság, mégsem szabad elkezdeni azt magyarázni, hogy a gazdasági adatok rajtunk kívül eső okból következtek be.
Minden előzetes várakozást alulmúlt az éves alapon mért 0,4 százalékos csökkenés, és nem is igazán látszik a fény az alagút végén.
„Mert ha ezt elkezdjük magyarázni, ami igaz egyébként, akkor elveszítjük a cselekvőképességünket. Tehát engem nem az érdekel igazán, hogy mi az oka, hanem az érdekel, hogy hogyan leszünk sikeresek mégis, hogy a 2025-re kitűzött céljainkat hogy fogjuk elérni” – fogalmazott.
A Híradó tudósítása szerint az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette, hogy Magyarország az ukrajnai háború következtében körülbelül 20 milliárd eurót veszített az elmúlt három évben. Hozzátette: „akkor sem lenne egyszerű helyzet, ha nem lenne háború.” Kiemelte:
Amíg nincs béke, a gazdaság nehézségekkel küzd majd. Ezért fontos, hogy támogassuk Donald Trump amerikai elnök békekezdeményezéseit.”
Lesz nagy csodálkozás, amikor kijönnek a számok 2025 első negyedévéről – ígérte fél éve Orbán Viktor, és tényleg lett, csak nem úgy, ahogy ő gondolta: megdöbbentően gyengén teljesít a magyar gazdaság. Hol van már az idő, amikor a kormány azt mondta, megindultunk, repülőrajt, utazósebesség, aztán sprint?
Orbán Viktor nagy problémaként említette, hogy Ukrajna azt követeli az Európai Uniótól, hogy támogassa az egymilliós ukrán hadsereg fenntartását: „A pénzt, amit ott el akarnak költeni, itthon is felhasználhatnánk. A mi pénzünket is, talicskával tolják ki Ukrajnába”.
A miniszterelnök kitért a Tisza Pártra is. „A Tisza Párt azon dolgozik, hogy megakadályozza, hogy a nemzeti kormánynak sikerüljön hazahoznia azokat a forrásokat, amelyekből kórházakat újítunk fel, utakat építünk, vasutat fejlesztünk, közszolgáltatás színvonalat javítunk. Ezért dolgoznak. Ez ténykérdést. Akinek van füle, az mindenki hallhatta ezt” – fogalmazott Orbán Viktor Kollár Kinga korábbi szavairól.
A miniszterelnök szerint, amit a tiszás EP-képviselő tett, „az egy gonosz dolog, azért akarja, hogy sikertelen legyen Magyarország, mert akkor a Tisza Párt kormányra tud kerülni.”
A kormányfő más témában azt is megjegyezte, hogy a következő kormányülésen már döntéseket szeretnének hozni az iparcikkek árának csökkentéséről, és a nyugdíjasok számára októberre élelmiszeráfa-visszatérítést ígért.
A nemzetgazdasági miniszter több terméket is felsorolt, amelyre a tervek szerint kiterjesztik az árréscsökkentést.
Hamar megérkezett a kormányfő rádióinterjújára az első reagálás – nem mástól, mint a Kossuth rádiós beszélgetésben sokat emlegetett Tisza Párt elnökétől, Magyar Pétertől:
Vége van, elvtársak! – üzente a miniszterelnöknek és a Fidesznek a Tisza Párt elnöke, aki Orbán Viktor rádióinterjújára reagált, ahol sok szó esett a Tiszáról is.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.