szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felesleges adminisztrációból lett elege, de az alapellátás átalakításával sem értett egyet.

"Sajnálattal értesítjük Önöket, hogy rendelésünket 2023.04.30., keddi napon véglegesen befejezzük" – közölte a Budapest 14. kerületében található 58. körzet háziorvosa hétfőn a Facebookon.

A körzeti nővér, Hajdu Erika nyugdíjba vonul, Zsigri Szabolcs háziorvos pedig azt jelentette be, hogy nincs még új munkaszerződése, de elkezdett németül tanulni.

Az orvos a teljesség igénye nélkül felsorolt néhány olyan okot, ami a távozásához vezetett. Azt írja, hogy az orvosi munka helyett egyre több felesleges adminisztrációt kell végezni:

napi szinten órákat töltünk felesleges adminisztrációval, igazolások, táppénzes papírok, szociális igazolások kiadásával és betegeink életútjának szervezésével.

Zsigri közleménye arra is kitér, hogy „az elmúlt évtizedek során nem történtek kedvező változások a magyar egészségügy szervezettségében”, sőt szerinte kifejezetten kedvezőtlenek voltak az alapellátást érintő változások, amelyek az egészségügyi szervezetek bevonása, véleményének figyelmen kívül hagyásával történtek meg.

 

Az egészségügyben jelenleg is zajlanak átalakítások, amelyek egyik legnagyobb horderejű eleme az ügyeleti rendszer átszervezése. Ezt akadályozhatja, hogy a MOK február elején arra szólította fel a háziorvosokat, hogy amíg a kormány nem kezd valódi párbeszédet az egészségügyről, ne írjanak alá szerződést az új szisztémát irányító Országos Mentőszolgálattal, a kórházban dolgozókat pedig arra kérték, hogy helyezzék letétbe az önként vállalt túlmunka felmondását.

A kamara kifogásolja, hogy a háziorvosok pénzének jelentős része múlik azon, hogy a pácienseik részt vesznek-e szűrővizsgálatokon, és az új ügyeleti rendszer mellett kifogásolják azt is, hogy nem kapnak rezsitámogatást. A szervezet attól tart, a változások miatt nyugdíjba mehetnek háziorvosok, holott már most is nagy a hiány és nem nagyon van utánpótlás. Hétvégén ugyanis azt közölték, hogy az egész országban mindössze öt harminc év alatti háziorvos van, a háziorvosok átlagéletkora pedig 60 év körül alakul.

A nyomásgyakorlást a kormány méltatlan támadásnak nevezte a betegek ellen, a Fidesz pedig Gyurcsány Ferencet, a Demokratikus Koalíció elnökét vélte meglátni a kamara döntései mögött.

Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn egyeztetett a MOK elnökével és titkárával. A szervezet közleménye szerint „tájékoztató jellegű” volt a találkozó, amelyen a tárcavezető ismertette a reformfolyamat lépéseit és azt kérte, hogy a másik fél számszerűsítse és nevesítse, milyen problémákat lát benne.

Kincses Gyula: Most érzik magukat igazán kiszolgáltatottnak az orvosok

Bár nagy volt a félelem, a szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatását egészen tavaly év végéig nem érezték igazán az orvosok. Akkor viszont újra módosították az egészségügyi törvényt, ami bizonytalan helyzetbe sodorta az orvosokat. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttgyűlése hétvégén több tiltakozó akcióról döntött, amire hevesen reagált a kormányoldal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!