szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Anatolij Lazarev ügye négy és fél éve húzódik, azóta próbálja elérni, hogy végre a valós helyzetének megfelelően menekültként ismerje el az állam.

A Fővárosi Törvényszék arra kötelezte az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot, hogy adja meg a legerősebb menedékjogi védettséget Anatolij Lazarev orosz rakétatudósnak – írjaMagyar Helsinki Bizottság.

A procedúra több évig tartott, Anatolij Lazarev, orosz rakétatudós még 2018 októberében menekült Magyarországra, miután Putyinék azzal vádolták, hogy elcsalt 21 millió rubelt. Lazarev szerint az orosz ügyészség állításai nélkülöznek minden alapot, a magyar hatóságok viszont komolyan vették azokat, így 2019-ben őrizetbe is vették a férfit, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OFI) pedig a benyújtott menedékkérelmét azóta kétszer is elutasította.

Lazarev nem kapott védelmet, sőt több hónapra kiadatási őrizetbe helyezték, majd miután szabadult, nem hagyhatta el Veszprém megye területét. Azonban a Helsinki Bizottság ügyvédje, Fazekas Tamás a menekültügyi hatóság kétszeri elutasítása után sem adta fel, a bírósághoz fordultak. A Fővárosi Törvényszék tavaly arra kötelezte az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot, hogy legalább oltalmazottként ismerje el Lazarevet, az OIF kénytelen-kelletlen oltalmazottnak is nyilvánította őt.

Ez a korlátozott menedékjogi védelem azonban nem vette figyelembe a férfi valós helyzetét, vagyis azt, hogy Lazarev kilátásai sokat romlottak: az ukrajnai háború és az orosz agresszió miatt megszüntette kapcsolatát oroszországi cégével, mert nem akarja segíteni még közvetve sem a támadókat. Így az orosz üldözött egy újabb bírósági perrel azt kívánta elérni, hogy végre a valós helyzetének megfelelően menekültként ismerje el az állam, amit a mostani ítéletével megtett.

„A bíróság a friss helyzetnek megfelelően megerősítette, hogy Anatolij nemzetközi jogi igényét – összhangban az uniós bíróság gyakorlatával – valójában a menekültkénti elismerés körében kell értékelni. A korrupció elleni kiállás ma Oroszországban ellenzéki tevékenységnek számít, ami koncepciós büntetőeljárást, bebörtönzést, munkatábort és gyilkosságot is vonhat magával. Szolgáljon ez kijózanító emlékeztetőül minden magyarnak, aki nem tudta vagy elfeledte, hogy milyen az igazi diktatúra” – értékelte az ítéletet Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!