szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Anatolij Lazarevet állítása szerint azért vádolták meg csalással Oroszországban, mert nem volt hajlandó fizetni a kormánypártnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

2018 októberében menekült Magyarországra az az orosz rakétatudós, akit Putyinék azzal vádolnak, hogy elcsalt 21 millió rubelt (mai értéken kb. 150 millió forintot) – írja az rtl.hu. Anatolij Lazarev szerint az orosz ügyészség állításai nélkülöznek minden alapot, a magyar hatóságok viszont komolyan vették azokat és 2019-ben őrizetbe is vették a férfit, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OFI) pedig a benyújtott menedékkérelmét azóta kétszer is elutasította. Ez azt jelenti, hogy Lazarev azóta is kiadatási őrizet alatt áll és az ilyen ügyekben illetékes Fővárosi Törvényszék határozatára vár.

Lazarev állítása szerint azért döntött Magyarország mellett mert egyszer meglátogatta egy barátját az egyik itteni gyógyfürdőben és megtetszett neki az ország. Pechjére úgy gondolta, hogy egyik uniós ország olyan mint a másik és abban bízott, hogy az itteni bíróságok majd megvédik.

Lazarev története úgy kezdődött, hogy az orosz állami űrvállalatnál, a Roszkozmosznál kezdett dolgozni, ő tervezte a Szojuz-2 és a Proton űrrakéták üzemanyag-rendszereit, majd néhány kollégájával magáncéget alapított és ekkor kezdődtek a problémák. Egy szép napon állítása szerint az orosz kormánypárt, a putyinista Egységes Oroszország nevében egymillió dollárt követeltek tőle, amire ő nemet mondott.

Ezután indultak a fenyegetések, majd az igen átlátszó bírósági ügyek. Egyszer például azért indult ellene büntetőper, mert a vád szerint nem szállított le egy megrendelést a minisztériumnak, miközben egy másik minisztérium éppen átvette a szóban forgó terméket. A 21 milliós csalási ügy is arról szólt, hogy túlárazással gyanúsították meg Lazarevet, aki állítja, hogy dokumentumokkal tudja bizonyítani, egy kopejkával sem számlázott többet, mint ami a szerződés szerint járna neki.

Az OFI megalapozottnak látta az oroszok állításait és a férfi által benyújtott dokumentumokat sem volt hajlandó elfogadni, mert másolatok voltak. Az OFI elutasító döntését aztán felülbírálta a Fővárosi Törvényszék és új eljárásra utasította a szervet. A másodjára született elutasító végzésnek egy érdekes színfoltja, hogy az OFI bizonyítékként hivatkozott benne az orosz helyettes legfőbb ügyész ígéretére, miszerint Lazarev ügyében be fogják tartani az oroszok által is aláírt Emberi Jogok Európai Egyezményének rendelkezéseit.

A Fővárosi Törvényszék azonban ezt a végzést is megsemmisítette, többek között azért, mert az OFI nem vette figyelembe „hogy Oroszország 2022. március 15-én bejelentette kilépését az Európa Tanácsból, így a tagságával kapcsolatos valamennyi egyezmény, vagyis az Emberi Jogok Európai Egyezményének hatálya alól is kikerült.”

Fazekas Tamás, Lazarev ügyvédje szerint egyértelmű, hogy Magyarország kapcsolatai Oroszországgal befolyásolhatják a menekültügyi döntéseket, ám ez az emberi jogi minimumot nem érintheti. Fazekas elmondta, hogy a háború megváltoztatta a helyzetet és a magyar kormány már a NATO és az EU által elvárt irányba mozdult el több kényes kérdésben is, így valószínűleg a következő alkalommal az OFI, amit már harmadjára utasított új eljárásra a Fővárosi Törvényszék, már kevésbé politikai, hanem inkább szakmai alapon fog döntést hozni.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij légvédelmi rendszereket kér, Oroszország technikailag becsődölt - a háború hétfői fejleményei

Ukrajna harci eszközeinek 30-50 százaléka megsemmisült, a hadsereg naponta halottakban és sebesültekben több száz embert veszít és a hadiipar kapacitása is a minimálisra csökkent. A szakértők szerint az orosz agresszió áldozatává vált ország vérrel vesz időt, azaz addig próbálja visszatartani az ugyancsak súlyos veszteségeket szenvedő támadókat, amíg megérkeznek a nyugati fegyverek és kiképzik az új eszközök alkalmazására is képes katonákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Élet+Stílus

Közel 7000 orosz tudós tiltakozik Putyin háborúja ellen

Orosz kutatók és tudományos újságírók nyílt levélben tiltakoznak Ukrajna megszállása ellen. A Putyinnak címzett levelükben agresszornak nevezik Oroszországot, és azt írják, hogy a háború semmi máshoz nem fog vezetni, mint az országuk „totális hanyatlásához”.