szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A MedicalOnline-hoz eljutott rendelettervezet szerint a kórházak a saját bevételeikből tartanák fenn az első fokú etikai bizottságokat, a másodfok pedig a büntetésekből élne.

Februárban döntött a Belügyminisztérium kezdeményezésére az Országgyűlés arról, hogy gyakorlatilag lenullázza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) hatásköreit: megszüntették a kötelező kamarai tagságot, valamint az etikai eljárásokat az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz kerültek (ETT). A szervezet tagjait a belügyminiszter nevezi ki, egyedül az elnök személyéről kell kikérni az MTA véleményét.

Mi az az Egészségügyi Tudományos Tanács, ahová a kormány áthelyezné az orvosi kamara hatásköreit?

A szakmai szervezet komoly etikai kérdésekben ad ki állásfoglalásokat, tagjait az egészségügyért felelős miniszter nevezi ki, és a működését is minisztériumi rendelet szabályozza. Átírná a Belügyminisztérium a Magyar Orvosi Kamara (MOK) hatásköreit. A benyújtott törvénymódosítás szerint a tárca azt is szorgalmazza, hogy a folyamatban lévő etikai eljárások az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz kerüljenek át.

A MedicalOnline most ismertetett egy rendelettervezetet arról, pontosan hogyan kerülnének át a hatáskörök az ETT-hez. Az orvosi szaklap azt írja, a MOK feladatait a Regionális Etikai Tanácsok vennék át, az ETT Etikai Bizottságát és Másodfokú Bizottságát pedig a kirótt pénzbüntetésekből tartanák fenn.

A regionális tanácsok a MOK korábbi, 27 első fokú területi etikai bizottságát váltják, az egyetemi (közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott) kórházakban nem kellene tanácsot létrehozni, Budapesten a Honvédkórházban, a Szent István-Szent László kórházban, a János kórházban és a Szent Imre kórházban lenne első fokon eljáró etikai szervezet.

A tanácsok működését a kórházaknak a saját bevételeikből kellene biztosítaniuk.

A másodfokú döntésekben járna el az ETT elnöksége, amelynek működését, a tagok bérét, a költségek rendezését a tervezet szerint a pénzbírságokból kellene fedezni.

Ez alapján a bizottság célja lenne, hogy magas büntetéseket szabjon ki. Ez legfeljebb a mindenkori legkisebb kötelező munkabér havi összegének (jelenleg 296 400 forint) tízszerese lehet – írja a MedicalOnline. A MOK korábban az etikai eljárások fenntartására évi tízmillió forintot kapott az államtól, és mindössze évi néhánymilliós bevételnyi pénzbüntetést szabtak ki, de volt olyan év, amikor egyszer sem ítéltek ki bírságot.

A MOK kisemmizése egyébként azzal függ össze, hogy a kamara arra kérte a tagságot, ne írják alá az új ügyeleti szerződéseket, a témáról közéleti podcastunkban, a Fülkében beszélgettünk Kunetz Zsombor egészségügyi elemzővel.

Kunetz Zsombor a Fülkében: Az egészségügyi államtitkár lényegében már megbukott

Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szerint Takács Péter egészségügyi államtitkárnak üzentek azzal, hogy leváltották a két helyettes államtitkárát. Azért nem őt rúgta ki Orbán, mert azzal elismerte volna, hogy a Magyar Orvosi Kamarának - amellyel frontot nyitott a kormány - teljesen igaza van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!