szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar külügyminisztert láthatóan zavarja, hogy ezúttal nem akadályozhatta meg a szövetség és az ukránok közötti hivatalos egyeztetést.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán tárcavezető meghívása a NATO külügyminiszteri tanácsülésére sérti a szövetségesek egységének elvét, és Magyarország csak akkor támogatja Ukrajna integrációs törekvéseit, ha visszaadják a kárpátaljai magyar kisebbség jogait – közölte a külgazdasági és külügyminiszter kedden közösségi oldalán.

Szijjártó Péter a NATO másfél napos külügyminiszteri tanácsülésének kezdete előtti bejegyzésben azt írta: Magyarország azzal a reménnyel jött ide, hogy senki nem kérdőjelezi meg annak a korábbi közös döntésnek az érvényességét, amely szerint a NATO nem részese a szomszédunkban zajló háborúnak és mindent meg kell tenni egy közvetlen NATO-Oroszország konfliktus kialakulásának megelőzése érdekében.

Magyarország csak és kizárólag abban az esetben fogja támogatni Ukrajna bármilyen integrációs törekvéseit, ha az ukránok visszaadják a kárpátaljai magyaroknak azokat a jogokat, amelyekkel 2015 előtt már rendelkeztek – írta Szijjártó.

Az utóbbi években Magyarország minden egyes alkalommal megakadályozta, hogy a NATO miniszteri szintű, hivatalos egyeztetést tartson az ukránokkal. Ezt korábban a szövetség tagjai azzal próbálták enyhíteni, hogy nem hivatalos keretek között találkoztak Kijev képviselőivel, de Jens Stoltenberg főtitkárnál mostanra telhetett be a pohár, ugyanis két hete közölte Szijjártóval, hogy a magyar ellenkezés dacára is megtartják az ukránokkal a hivatalos miniszteri szintű egyeztetést.

Hétfőn ráadásul még úgy volt, hogy Szijjártó Péter részt sem vesz a keddi, brüsszeli eseményen, sem az ukránokkal való találkozón, sem a finn csatlakozási ceremónián, helyette inkább Bukarestben tárgyal. A programváltoztatás okával kapcsolatban megkerestük a Külügyminisztériumot, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!