szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy 12 gyerekes tornanádaskai pár összesen már öt és fél évet ült, mert nem tudták kifizetni a bírságot. Az egyik lányuk lett a többi gyerek gyámja, hogy ne szakítsák ki őket a családból.

Tornanádaskán és Bódvaszilason évek óta azért járnak egyes szülők börtönbe, hogy leüljék a gyerekeik igazolatlan órái miatt kiszabott pénzbüntetést – írja a Szabad Európa, amely a témáról korábban a Szabadon című műsorában számolt be.

A lap szerint 2017-től tavaly szeptemberig Magyarországon több mint 3600 esetben, összesen 105 millió forintra bírságolták a hatóságok a családokat a gyerekeik ellógott órái miatt. Az összegnek csak a 40 százalékát fizették be, a fennmaradó 74 milliót leülték. Egy nap a rácsok mögött ötezer forintot ér, vagyis tavaly szeptemberig 14 800 napot voltak börtönben az érintett szülők.

A riportban megszólaló egyik nő 15 éves fia a bódvaszilasi iskola tanulója. A szülők úgy tudták, hogy minden reggel oda indul, ám kiderült: tavaly december óta 40 igazolatlan órát gyűjtött össze, „mert összejött egy lánnyal”. A nő a rendőrségi határozatból tudta meg, hogy a fia néha az iskola mellé járt, és hogy emiatt százezer forintra büntették. A családnak összesen 12 gyereke van, akik annyit lógtak az iskolából, hogy az anya és az apa összesen eddig öt és fél évet ült. Emiatt az egyik lányuk lett a többi gyerek gyámja, hogy ne vigyék őket intézetbe.

A Társaság a Szabadságjogokért Esélyegyenlőség projektvezetője, Boros Ilona azt nyilatkozta a Szabad Európának, hogy évekkel ezelőtt felfigyeltek az iskolai hiányzásoknak az országban szinte egyedülálló szankcionálására, ezért még 2017-ben ombudsmani eljárást kezdeményeztek.

A lap emlékeztet: szabálysértésnek minősül, ha egy gyerek 30 napot igazolatlanul hiányzik a kötelező óvodai vagy iskolai oktatási rendszerből. Ilyenkor 5-től 150 ezer forintig terjedő pénzbírságot lehet kiszabni a szülőkre. A TASZ projektvezetője szerint ez azért problémás, mert ahelyett, hogy a gyereket motiválná, a szülőket pedig segítené, bünteti a családokat. Méghozzá éppen azzal, hogy a maradék pénzüket is elveszi, holott sok esetben éppen a család szűkös anyagi helyzete áll az iskolából kimaradás mögött. A szabálysértési szankció miatt

  • kizárják a közmunkából a szülőket,
  • a családi pótlékot is automatikusan elveszik,
  • ötven igazolatlan óra után automatikusan megindítják a védelembe vételt is.

,,Akiknek nincs pénzük, fényévekkel gyorsabban kerülnek be a börtönbe, mert nincs semmijük” – tette hozzá Ivány Borbála, a Helsinki Bizottság jogásza. Szerinte Magyarországon minél tehetősebb és befolyásosabb valaki, minél több kapcsolattal rendelkezik, annál kisebb az esélye, hogy börtönbe kerüljön, a legszegényebbek számára viszont nem léteznek kiskapuk.

A lap videós riportja után Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa írásbeli kérdésben érdeklődött Pintér Sándor belügyminisztertől arról, hogy tényleg a pénzbüntetést tartják-e az igazolatlan órák miatti büntetés legjobb formájának. Pintér helyett Rétvári Bence államtitkár válaszolt: azt írta, hogy a tárca a sajtóban megjelent cikkeket nem véleményez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Domány András Itthon

Benyújtották a KSH tabletjei szétosztásáról szóló javaslatot – az iskolákat nem említik, mégis kapnak

A népszámlálás után feleslegessé vált 32 ezer KSH-s tabletet az állam szétosztja – ezt teszi lehetővé a most megjelent törvényjavaslat. Ebben ugyan az iskolákat nem nevesítik, de a Belügyminisztérium korábban azt ígérte a hvg.hu-nak, hogy ettől függetlenül áprilistól elkezdik kiszállítani az iskolákba a táblagépeket.