szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dollárbaloldalazás sem maradhatott el.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Sajnálatos, hogy a pedagógusok alig egy százalékát képviselő Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete továbbra is a baloldal politikai szervezeteként viselkedik, sztrájkokat és tüntetéseket szervez ahelyett, hogy szakmai partner lenne abban, hogy közösen jobbá tegyük a gyermekek oktatását, a szülők elégedettségét és a pedagógusok helyzetét

– írta a Belügyminisztérium azt követően, hogy hétfő reggel tanárok és ellenzéki politikusok szerveztek be nem jelentett ülősztrájkot a tárca épülete elé, tiltakozásul a státusztörvény elfogadása ellen.

A belügy a közleményében megismételte, amit a kormánypropaganda és a miniszterek hetek óta harsognak: a törvényjavaslat még nincs készen, folyamatosan egyeztetnek a szakmai szervezetekkel, a Belügyminisztérium célja pedig az, hogy „a pedagógusok anyagi és erkölcsi megbecsülését emelje”. Emellett újra ígéretet tett arra, hogy amikor Magyarország megkapja a visszatartott EU-s pénzeket, „akkor az idei béremelés mértéke januárig visszamenőleg legalább 21 százalékos lesz”, 2025-re pedig a pedagógusok átlagfizetése eléri a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát.

Nem maradhatott el a dollárbaloldalazás sem: „a dollárbaloldal hathatós közreműködésének köszönhetően Brüsszel továbbra is húzza az időt a Magyarországnak járó uniós források kifizetésére. Az idei pedagógusbér-emeléshez Brüsszel 166 milliárddal tartozik”.

A státusztörvény tervezete a kormány dokumentumtárában március elején jelent meg. Ennek értelmében többek között módosítanák a költségvetési törvényt a béremelések ügyében, viszont a közalkalmazotti jogviszony helyett a tanároknak bevezetnék a „köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt”. Emellett rendszeresítenék a tanárok teljesítményértékelését, valamint ellenőriznék a számítógépeiken tárolt adatokat is.

Törley Katalin a Fülkében: „A kormánynak 12 éve volt az oktatás reformjára. Akkor mégis, kit kritizáljak?"

Le lehet-e váltani a Fideszt választásokon, és ha igen, miért áll egy helyben az ellenzéki politika egy teljes éve? Hogyan foghatnak össze a pártok egymással, ha közben egymás kárára is építkeznek? Gyurcsány Ferenc és az árnyékkormány fontos építőkocka, vagy útakadály az együttműködésben? Közéleti podcastunk legfrissebb adásába Orosz Annát, Ungár Pétert és Kocsis-Cake Oliviót hívtuk vitázni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!