Tetszett a cikk?

A képviselő-testület határozatban utasította el, hogy spontán szegregációra hivatkozva összevonjanak két általános iskolát a kerületben, de a végső döntést Pintér Sándor belügyminiszter hozza majd meg.

Határozatban mondta ki a XIII. kerület képviselő-testülete, hogy ellenzi a Pannónia utcai és a Dózsa általános iskolák összevonását. Azt sem támogatják, hogy az utóbbi – vagyis a XIII. Kerületi Ének-zenei és Testnevelési Általános Iskola felmenő rendszerben megszűnjön.

Két hete számoltunk be arról, hogy a Közép-pesti tankerület terve szerint a Dózsa iskola a Pannónia telephelyeként működne tovább, a hosszú távú terv pedig a Dózsa diákjainak teljes integrálása lenne. Az intézmény jelenlegi épületét pedig a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekeket fogadó Prizma Általános Iskola kaphatná meg.

A terv hidegzuhanyként érte az érintetteket, elsősorban a Pannónia utcai iskola szülői közösségét, mivel a Dózsa nem a legjobb hírű intézmény. A tankerület mindenekelőtt a Dózsában kialakult spontán szegregációval érvelt az összevonás mellett, ezzel indokolják azt is, hogy az iskolába évről évre kevesebb szülő küldi a gyerekét.

Mindenki feje felett átnyúlva, szegregációra hivatkozva vonna össze két XIII. kerületi iskolát a tankerület

Tiltakoznak a szülők, tiltakoznak a tanárok és tiltakozik a XIII. kerületi önkormányzat is, a Közép-Pesti Tankerület saját hatáskörében mégis összevonna két - jól ismert - helyi általános iskolát. A tankerület levelében a csökkenő diáklétszámra és spontán szegregációra hivatkozik, az önkormányzat szerint viszont a tankerületi vezetésnek nulla a helyismerete, és a rossz vezetőválasztás tehet mindenről.

A tervet információink szerint egyik intézmény tanárai és szülői testülete sem támogatja, az önkormányzat pedig lapunknak „hamis érvelésnek” nevezte, hogy spontán szegregáció miatt csökkent volna a tanulói létszám. Véleményük szerint az, hogy a Dózsába harmadannyi gyerek jár, mint amennyit be tudna fogadni, sokkal inkább a szisztematikus, rossz vezetőválasztás eredménye.

Az összevonásról szóló tervezetet tárgyalta már a kerület Szociális, Egészségügyi és Művelődési Bizottsága is, most pedig a képviselő-testület elé került az ügy. Miközben április 20-ai ülésükön több tankerületi átszervezési javaslatot is egyhangúlag tudomásul vettek (550 főre csökkentik a Németh László Gimnáziumban tanulói létszámát, 580-ra emelik a Csata Utcai Általános Iskoláét, a Prizma Általános Iskola Dózsa György úti telephelyén 60 főre emelik a felvehető tanulókat, és módosítják a létszámot a Fischer Annie Zeneiskola Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában is), a Dózsa és a Pannónia összevonása (pontosabban annak elutasítása) ügyében nem volt teljes az egyetértés, információink szerint a terv elutasítására 16-an nyomtak igent, hatan viszont tartózkodtak. Úgy tudjuk, a tartózkodások a képviselő-testület fideszes tagjaitól érkeztek, akik az előterjesztés többi pontjában még együtt szavaztak a teljes képviselő-testülettel.

A testületi ülésről Harrach Tamás, a kerület fideszes választókerületi elnöke is posztolt a Facebookon. Ő azt írta, az oktatásról szóló vitán „az indulatok hevében a szocialista hozzászólók durván minősítgették a fideszes képviselőket, úgy mint bohóc, bolondéria, sötétséget tükröző vélemény, stb.". Telefonon kerestük a politikust még kedden, hogy megtudjuk, mire gondolt és miért tartózkodtak, de cikkünk szerdai megjelenéséig sem kaptunk választ.

 

A végül megszavazatott határozat szövege szerint a képviselők határozottan visszautasítják a spontán szegregációs indokot.

„Nem spontán szegregáció az, ha 100 gyermekből 20 választja az iskolát. Ennek csak szakmai, szervezeti oka volt és van. Tapasztalataink és szülői visszajelzések alapján az intézmény vezetésének kedvezőtlen hírű intézkedései az oka annak, hogy nem népszerű a szülők számára az iskola” – írták a Dózsáról.

Véleményük szerint az intézményt fejleszteni kell, helyre kell állítani az iskola hírnevét, újra működtetni kell a tagozatokat, mert ez a kerület lakóinak az érdeke.

Az ugyanakkor kétséges, hogy a határozatnak lesz-e bármilyen hatása, véleményüket ugyanis nem kötelező figyelembe venni, az összevonásról a döntést Pintér Sándor belügyminiszter hozza majd meg.

(Címlapképünkön a XIII. Kerületi Ének-zenei és Testnevelési Általános Iskola)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!