Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság közös ülését kezdeményezi utóbbi testület jobbikos elnöke, hogy tájékoztatást kapjanak a Győr melletti repülőtér érintésével, később Ukrajnában landolt ukrán határőrségi helikopterek ügyében. A honvédelmi tárca az ügyben homályosan fogalmazott – nem véletlenül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A közelmúlt „komoly eseményeinek” és az azok miatt „nemzetbiztonsági és honvédelmi szempontból felmerülő fontos kérdések” tisztázása érdekében Sas Zoltán, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke a fideszes Kósa Lajoshoz fordult, hogy hívjanak össze az általa vezetett társbizottsággal, a honvédelmi és rendészeti bizottsággal közös ülést.

A Jobbik erről szóló közleménye szerint „az elmúlt napon meglehetősen komoly, Magyarország biztonságát jelentősen befolyásoló és érintő eseményekről kaphattunk hírt”. A közlemény ide sorolta, hogy „hazánk területén fegyverszállítmányok haladhattak át az ukrajnai hadszíntérre”, és azt is, hogy feltehetően ennek következményeként „bűnbakként” felmentették a vezérkari főnököt.

Túry Gergely

A fenti történések miatt a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke szerint indokolt, hogy az ügyben releváns parlamenti szakbizottságok és azok tagjai teljes körű tájékoztatást kapjanak Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztertől, hogy ez alapján a közvéleményt is tudják tájékoztatni. Sas Zoltán a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy az említett,

magyarázatra szoruló komoly események közé sorolja a szerdai hírt, miszerint a Győr-Pér repülőtérre érkezett ukrán határőrségi könnyű katonai helikopterek nem sokkal később Kijevben landoltak.

A hvg.hu is írt róla, hogy az Időkép webkamerája által február 13-án és 14-én rögzített felvételeken látható, hogy három, H125M Fennec Eurocopter típusú, az Ukrán Állami Határőrszolgálat felségjelzéseit viselő könnyű katonai helikopter érkezik a Győr-Pér repülőtérre, majd mintegy 10 órás várakozás és karbantartás után ismeretlen helyre repültek tovább.

Kitartóan cáfol a Honvédelmi Minisztérium a Győrben levideózott, majd Kijevben landolt helikopterek ügyében

A HM azt közölte, Magyarország nem engedett át Ukrajna felé helikoptereket, de továbbra is részt vesz a nemzetközi légiforgalomban, ezért fotózhattak le külföldi katonai gépeket itthon.

A Militarnyi hírportál pedig éppen akkoriban számolt be arról, hogy a Franciaország által felajánlott H125M-es helikopterek közül az első darabok megérkeztek Kijevbe – ezek pontosan olyan típusú és festésű helikopterek, amilyeneket a győri reptéren filmeztek le. Az Átlátszó cikke is jelezte, hogy az elmúlt időszakban számos katonai szállítógép is áthaladhatott a magyar légtéren.

Erre utaltak a korábban kiszivárgott Pentagon-iratok is: a titkos dokumentumokban Magyarország többször előkerült, mint amely lehetővé teszi, hogy a szövetséges államok használják a magyar légteret az Ukrajnába irányuló fegyverszállításra. Akkor a kormányzat cáfolta, hogy helikoptereket engedett volna át az országon, és jelezte: nem enged át katonai szállítmányokat Ukrajna irányába.

A Pentagon-iratok szerint helikoptereket szállíthatnak Magyarországon át Ukrajnába, a kormány tagad

Magyarország neve többször is felbukkan kiszivárgott dokumentumokban.

Az „Ukrajna irányába” fontos kitétel, mert ez bukkant fel a Győr-Pér repülőtéren landolt helikopterek ügyében a Honvédelmi Minisztérium által adott friss tájékoztatásban is. A tárca közölte: „Hazánk nem engedett át Ukrajna felé helikoptereket." Hozzátették: „az ország légteréből Ukrajnába semmilyen, a háború eszkalációját növelő szállítmányt nem engedtünk át a háború kitörése óta”.

Az Ukrajnába, illetve Ukrajna irányába megfogalmazások azért érdekesek, mert mint megírtuk, nem is kell, hogy közvetlenül Ukrajnába engedje át a magyar kormány a légijárműveket, szállítmányokat. Ez nem is lehetséges, viszont egy kormányhatározat szerint úgy átmehetnek ezek Magyarországon, ha kerülőúton, egy másik NATO-tagállam érintésével jutnak csak el Ukrajnába. Amúgy pedig

az Ukrajnának szánt EU-s fegyverszállítások logisztikai központjaként Varsót jelölték ki a háború elején az EU-s országok, így nincs is szükség a közvetlen magyar–ukrán légtéren való átlépésre.

 

Magyarország érintésével mégis eljuthatnak fegyverek Ukrajnába

Stratégiai nyugalomra van szükség - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban a Kossuth Rádiónak adott interjújában. A miniszterelnök szerint Németország a II. világháború óta példátlan módon fegyverkezni kezdett, ez pedig „újra körvonalazza a jövőnket". Orbán szerint a kampánynál jelenleg fontosabb, hogy béke legyen Magyarországon, így a háborúból ki kell maradnunk.

(Nyitóképünkön Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!