szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Richard Quest szerint Orbán a tűzzel játszik Ukrajna ügyében.

Az amerikai hírtévézés egyik legismertebb arca, Richard Quest Budapesten van, hogy műsort készítsen a fővárosról a CNN Quest's World Of Wonder című sorozatába. Szijjártó Péterrel már interjúzott is, akivel két éve volt egy emlékezetes párbeszéde.

Akkor a „pedofiltörvénnyel" kapcsolatban azzal nyitott,

„Miniszter úr, ön ugyanolyan jól tudja, mint én, hogy meleg vagyok, így rám is vonatkozik ez a törvény. Pedofilnak tart engem?”

Az rtl.hu most megkérdezte Richard Questet, miért így tette fel a kérdést akkor. Azt mondta,

itt a sokkolás volt a taktika lényege.

Ki akarta zökkenteni a minisztert a szokásos mondandójából, és érzékelhetővé akarta tenni a helyzet komolyságát. Úgy véli, ma már kár lenne erről beszélniük, mert kész válaszokat kapna. (Az rtl még a Szijjártó Péterrel készült interjú előtt beszélt az amerikai riporterrel.)

Quest úgy gondolja, két éve a pedofilozós felütése „teljes mértékben" megtette hatását. „A nehézséget az okozza a magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatban, hogy nehezen megfoghatók. Látszólag semmi sem teljesen antidemokratikus, nem lehet egy dologra visszavezetni a történteket, de hamarosan ott találod magad Orwell 1984-jében. Nem figyelsz oda egy kicsit, és már csak azt kérdezheted: ó, de hát mi történt?"

Beszélt arról is, lassan 10 éve hangzott el Orbán illiberalizmus-beszéde, ő pedig szeretné tudni,

szerintük hogyan fest most ez az illiberális demokrácia.

Hozzátette, sikerült magukra haragítani az Egyesült Államokat az orosz Nemzetközi Beruházási Bankkal (ami a vezetőivel együtt az USA szankciós listájára került, majd a kormány bejelentette, utolsó uniós országként kiszáll - a szerk), és az Ukrajnának nyújtott segítség hiányával. De belekötöttek az LMBTQ-közösségbe és kiverték a biztosítékot Brüsszelnél az igazságügy és a média helyzetével.

Nem túl életszerű, hogy mindig mások a hibásak

– mondta a riporter. Az Ukrajnával szembeni magyar álláspontot nem érti, és itt szerinte valami más húzódik meg, mint a magyar kisebbségek ügye.

Hegedűs Dániel: „Orbán körülbelül annyira bírja a külpolitika stratégiai művészetét, mint Putyin"

Ha a kormány az elmúlt 7-8 évben nem abba ölte volna a diplomáciai erőforrásait, hogy minél rosszabb viszonyt alakítson ki legnagyobb szomszédjával, Ukrajnával, akkor Magyarország egyértelmű geopolitikai nyertese is lehetne egy ukrán győzelemnek, és a magyar gazdasági szereplők aktívan kivehetnék majd a részüket az újjáépítésben - mondta a hvg360-nak adott interjúban Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője.

Orbántól hiába kér interjút, nem kap lehetőséget. Nála azzal a kérdéssel nyitna,

mit gondol, miért tartják őt olyan sokan a demokráciával szembeni fenyegetésnek?

De mindenféle kényelmetlenség nélkül feltenné azt a kérdést is, hogy „Miniszterelnök úr, én egy meleg férfi vagyok. Mire számíthatok az ön illiberális demokráciájától?"

Itt megállna, csak várná a választ. Nem furcsállja, hogy Budapesten van a CPAC. Az amerikai jobboldal Orbán miatt van itt, mert „a magyar miniszterelnök magáévá tette a nézeteiket." A magyarországi CPAC-nek semmilyen hatása nincs az amerikai belpolitikára. Magyarország azzal tett szert hatalomra, hogy Orbán az elégedetlenek csapatának vezére. Nem tudja megjósolni, hány évet lehet még hatalmon Orbán, de azt mondta, "az EU ki van akadva a magyar kormányra, és ez csak fokozódni fog.

Orbán a tűzzel játszik Ukrajna-ügyben. Nem értem, miért csinálja

– mondta Quest.

Tíz bődületes állítás a „virológus" Orbán Viktor csütörtöki műsorából

Újra Magyarországra jön a nemzetközi jobboldal rendezvénye, a CPAC. Végigvesszük, kik a headlinerek, a harcosok, akik azért utaznak Budapestre, hogy egy kis nemzetközi legitimációt kölcsönözzenek Orbán Viktor rendszerének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!