szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Havasi Bertalan sajnálta a demonstráló momentumosokat, és rosszul esett neki, hogy nem köszöntek rá.

Kedd reggel ismét kordont bontottak Orbán Viktor miniszterelnök munkahelye előtt, a Karmelitánál. A közoktatás rendszerének tervezett újabb átalakítása, a pedagógusok jogállását érintő – státusztörvény néven emlegetett – készülő szabályozás ellen tiltakoztak így. A Momentum a teljes frakciójával érkezett demonstrálni.

Ott volt Tompos Márton is, akit a legutóbbi, május 3-i tüntetésen másokkal együtt őrizetbe vettek a rendőrök, és csak másnapra virradóra engedték ki a fogdából. A politikus rendőri túlkapás miatt feljelentést tett, az esetről pedig később a hvg.hu közéleti podcastjában, a Fülkében beszélt részletesen. A keddi újabb kordonbontásról szóló képes, videós és szöveges tudósításunk itt érhető el:

Újra kordont bontott a Momentum a Karmelitánál - videó és fotók a demonstrációról

Kevesebb mint egy héttel a legutóbbi, kemény rendőri fellépést kiváltó megmozdulás után a Momentum képviselői a közoktatást átalakító javaslat ellen tiltakozva kedden reggel ismét a Várba vonultak. Köztük van a múlt héten előállított Tompos Márton is. Újra kordont bontottak a Karmelitában a Momentum parlamenti képviselői, a párt kedden reggel a teljes frakciójával érkezett a Várba, hogy a közoktatást átalakító javaslat ellen demonstráljon.

A kordonbontás közben a Karmelitába érkező Semjén Zsolt rövid nyilatkozatában a tervezett jogszabályt védte, az ellenzéket pedig elítélte. Orbán Viktor kormányfő is megérkezett a Karmelitába, de ő nem állt meg nyilatkozni. A Telex azonban megkérdezte Orbán sajtófőnökét, hogy kik tartózkodnak jelenleg a Karmelitában, illetve érdeklődtek, hogy mi a véleményük a kordonbontásról. Azt válaszolta:

„Személy szerint sajnáltam ezt a maroknyi embert, reménytelen helyzetben lévő politikusok kétségbeesett erőlködésének tűnt, amit csináltak. Ott ücsörögtek szegények egy rakás kordonon, még csak vissza sem köszöntek. Ez rosszulesett”

Orbán Viktor egyébként hétfőn a Parlamentben érintette a május 3-i demonstrációt, amikor könnygázt fújtak a rendőrök a diákokra. A miniszterelnököt Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke kérdezte az azonnali kérdések órájában arról, "elítéli-e azokat, akik gyerekeket gumibottal vernek".

A kérdést a miniszterelnök megkerülte, és arról beszélt, hogy az ellenzék a törvények be nem tartására szólítja fel az embereket, illetve azt mondta, "építési telekre törvényellenesen behatolni, rendőröket megdobálni nem lehet”. Orbán a megismételt kérdésre sem válaszolt konkrétan, de arról beszélt, hogy a nemtetszését és a tiltakozását mindenki úgy fejezze ki, hogy a törvények keretei között marad.

Orbán a diákok elleni rendőri fellépésről: „Építési telekre törvényellenesen behatolni, rendőrt dobálni tilos!"

A miniszterelnök szerint Magyarországon lehet tüntetni, tiltakozni a kormány ellen, a legutóbbi, Karmelitánál történt kerítésbontásra adott rendőri válaszreakciót - könnygáz és gumibot használata, előállítások - viszont Orbán Viktor jogszerűnek tartja, legalábbis nem ítélte el. Arra figyelmeztetett: a törvényeket tanárnak, diáknak, pedagógusnak és politikusnak is be kell tartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tompos Márton a Fülkében: A kordon a rendszer szimbóluma, de a lebontásától még nem lesz demokrácia

Mi a célja a kordonbontásnak a miniszterelnök irodájánál? Jogos-e rendőrállamot kiáltani, ha a tüntetők nekimennek a rendőröknek és ők ezt viszonozzák? Segíti-e az ellenzéki pártok ügyét mindaz, ami a Karmelitánál történik, vagy csak tovább szilárdítja a politikai oldalak elszigetelődését? Ezekre a kérdésekre válaszolt közéleti podcastunkban Tompos Márton, a Momentum országgyűlési képviselője, akit a szerdai megmozdulások után bevittek a rendőrök.