Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Reagált az Igazságügyi Minisztérium is arra, hogy egy egyetemi évfolyamtársa lett a végrehajtói kar elnöke. Lupkovics Beáta úgy lett elnök, hogy alig egy éve végrehajtó. Közben, másfél évvel azután, hogy az előző elnököt, Schadl Györgyöt letartóztatták, megszólalt a kart felügyelő hatóság elnöke is, jelezve: a szakmának meg kell tisztulnia.

„Közel 400-an diplomáztak 2004-ben a Miskolci Egyetem jogi karán" – így reagált a hvg.hu-nak küldött állásfoglalásában a Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztérium, miután megírtuk: új elnökséget választott a lemondott Schadl György vezette testület helyére a bírósági végrehajtói kar tisztújító közgyűlése, és az új elnök Lupkovics Beáta lett, aki a miniszter egykori miskolci egyetemi évfolyamtársa.

Varga Judit egyetemi évfolyamtársa lett Schadl utódja a végrehajtói kar új élén

Új elnökséget választott a lemondott Schadl György vezette testület helyére csütörtökön a bírósági végrehajtói kar tisztújító közgyűlése. Az irányító stáb tagja lett Schadl két korábbi munkatársa, az új elnök pedig Lupkovics Beáta lett, Varga Judit igazságügyi miniszter egykori egyetemi évfolyamtársa.

A hvg.hu írta meg, hogy a csütörtöki rendkívüli tisztújításon az öt elnökségi helyre mindössze öten jelentkeztek, őket végül a jelenlévő 170 végrehajtó nagyon nagy arányban – az egyenkénti, titkos szavazáson 158-160 támogató vokssal – választotta meg.

Az öt új elnökségi tagból ketten – Kovássy Szabolcs és Papp Gábor – már a régi elnökségnek is tagja volt, de az április 27-én testületileg lemondott, alig pár nappal azelőtt, hogy elindult volna a Schadl-Völner–büntetőper, amelynek egyik vádlottja Schadl György, a végrehajtók eddigi elnöke. Őt

a büntetőperben azzal vádolják, hogy a szintén vádlott Völner Pál akkori igazságügyi államtitkárt 83 millió forinttal fizette le, a végrehajtókat pedig éveken át sarcolta, amivel 900 milliós illegális jövedelemre tett szert.

Schadl-ügy: Völner mindent tagad, előkerültek sms-ek Varga Judittól és Bayer Zsolttól is

Völner Pál volt igazságügyi államtitkár kedden a bíróság előtt saját korábbi életvitelével próbálta alátámasztani, hogy képtelenség az a vád, hogy ő pénzt fogadott volna el Schadl Györgytől. Varga Juditot viszont továbbra is beidéztetné, hiszen szerinte a miniszter tudná igazolni az ő ártatlanságát.

A másik három elnökségi tag egyike Ódor Gergely István, akinek 2017 óta van végrehajtói praxisa. Ketten hozzá képest is kezdők, hiszen Kósa Zoárdnak és Lupkovics Beátának alig egy éve működik az irodája. Mégis, az alig egy éve végrehajtó – azelőtt megyei közgyűlési jegyző, előtte kormányhivatali főosztályvezető, azelőtt pedig Szikszón gyámügyi ügyintéző – Lupkovicsot választották elnöknek.

KATTINTSON A NAGY MÉRETÉRT – Az Észak-Magyarország listája a 2004-ben Miskolcon végzett jogászokról
www.hungaricana.hu

Az „ötösfogat” egyébként aligha lepte meg a közgyűlésen résztvevőket, hiszen a névsor teljesen azonos volt az egy héttel korábban kiszivárgottal. A végrehajtók egy részének elküldött körlevélben, amit a végrehajtói kar és a levél aláírója, egy végrehajtó is hamisítványnak nevezett, az állt, hogy a névsor állítólag le van már egyeztetve a minisztériummal, és ezért kell majd rájuk szavazni.

A végrehajtói kar tisztújításán indulók neve stimmelhet, de „senki nem olyan hülye", hogy a választás lepacsizását körlevélben tudassa

„Ilyen levelet én nem írtam, a találkozó meg se történt" - mondta a hvg.hu-nak Petris Csaba végrehajtó, aki szerint visszaéltek a nevével, így kaphattak a kollégái egy körlevelet, benne a minisztériummal állítólag előre egyeztetett új elnökség névsorával, hogy rájuk kell majd szavazni.

Arról a levélről most a tárca – „kamulevélnek" nevezve – úgy fogalmazott: annak teljes tartalmát visszautasítja, ahogy „a napokban megjelent hamis és megtévesztő utalásokat és összefüggéseket sejtető újságcímeket" is, és megjegyezték: „az Igazságügyi Minisztériumnak sem jogköre, sem ráhatása nincs a kar tisztújítására".

A csütörtöki tisztújító közgyűlésen egyébként egyik helyettesével rövid időre megjelent a köztestületet felügyelő állami szerv, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) elnöke, Biró Marcell. Később az SZTFH honlapján megjelent egy rövid közlemény is az új elnökség megválasztásáról és néhány gondolat Biró Marcelltől.

Biró Marcell, a felügyelő hatóság elnöke zéró toleranciát hirdetett
MTI

A felügyelő hatóság vezetője másfél évvel azután, hogy az előző elnököt, Schadl Györgyöt letartóztatták, közben vádat emeltek ellene és elindult a bírósági pere is, véleményt nyilvánított – meglehetősen szigorút. A közlemény szerint ugyanis a kar közgyűlésén is elmondta, hogy

a végrehajtói szakmának egy tisztulási folyamaton kell átesnie a hatóság pedig jogszerű, szakszerű és empatikus tevékenységet vár el a végrehajtóktól, egyben zéró toleranciát hirdet a szabályszegésekkel szemben.

Az Rtl.hu eközben arról írt, hogy az új elnök a tavaly május végén alapította végrehajtói irodáját és a friss, éves beszámolója szerint a tört év után már fel is 13 millió forintos osztalékot. Éppen a kari közgyűléssel egyidőben zajlott egyébként a Schadl-Völner-per bírósági tárgyalása is, amelynek friss fejleményeiről itt írtunk bővebben:

Schadl-ügy: „Gazdi" mindent tagadott a bíróságon, szerinte nem is úgy volt a kamu emberrablásos sztori, ahogy a vád állítja

R. Róbert 18 éve ismeri „Gyurit", viszonyuk közeli, naponta beszéltek - derült ki a Schadl-Völner-per harmadrendű vádlottjának meghallgatásán. R. Róbert bizalmi viszonyba került az ügy tizenharmadrendű vádlottjával is, de elmondása szerint nem verte át, a kamu emberrablás ügye szerinte egészen másképp történt, mint ahogy azt a vád állítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Fülke: Miért érhet 80-100 milliót egy végrehajtói praxis?

Jövő hétfőn felfüggeszthetik Völner Pál fideszes képviselő mentelmi jogát, mivel a gyanú szerint megvesztegette őt a Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, és a korrupciós ügyben több végrehajtó érintett. De mitől számít akkora üzletnek a végrehajtói tevékenység, hogy sokmilliós kenőpénzeket fizetnek egy praxisért? A témáról Szender Zoltán ügyvéddel beszélgettünk.

Lengyel Tibor Itthon

Schadl-utódlás: Az előre kiszivárgott „ötösfogat” indul az elnökségért a végrehajtói kar tisztújításán

A végrehajtói kar rendkívüli közgyűlésén éppen az az öt személy jelentkezett Schadl György és társai lemondása után az új elnökségbe, akiknek a neve előre kiszivárgott. Az „ötösfogat” megválasztása borítékolható, de most szavaznak róluk. Az öt közül az egyik Varga Judit igazságügyi miniszter egykori egyetemi évfolyamtársa.