szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

75,5 milliárd forintot kaptak egy összegben az államtól, be is rakták állampapírba.

A Tokaj-Hegyalja Egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítvány alig fél évvel a megalapítása után egy összegben 75,5 milliárd forintot kapott az államtól 2021–2022 fordulóján, alig fél évvel a megalapítása után – tudta meg a 24.hu.

Ha ezt a pénzt szétosztották volna aközött a 38 nappali tagozatos hallgató között, akik a támogatás odaítélésének idején az egyetemre jártak, fejenként 2 milliárd forintot kellett volna kapniuk. Nagyjából ugyanennyi oktatója volt az egyetemnek ebben az időben, levelező tagozaton pedig 215 hallgató járt az akkor még Stumpf István vezette egyetemre. A korábban a modellváltásért felelős Stumpf nemrég lemondott az egyetemi alapítvány éléről, mert nem sikerült új rektort választani.

Egyáltalán nem világos, mire kapta az egyetem ezt a temérdek pénzt a kormánytól. Mint a 24.hu írja,

  • nem az egyetemi feladatok ellátására, mert arra évenként 1 milliárd 670 millió forintot kapnak az államtól,
  • sem a vagyonkezelő alapítvány működtetésére, arra évi 400 milliót kapnak.

A 24.hu által kikért alapító okirat szerint a 75,5 milliárd forintos juttatást „az alapítvány céljainak megvalósítása érdekében” adta a kormány (azaz az alapító). Hogy ez mégis mit takar, azt az egyetemi alapítvány kuratóriuma talán meg tudná válaszolni, de két hét elteltével sem reagáltak a lap megkeresésére.

A pénzt az éves beszámolók alapján túlnyomórészt éven túli lejáratú állampapírban, illetve diszkont kincstárjegyben tartja az alapítvány. Vagyis az állam növelte az adósságát egy alapítványi egyetem kedvéért, amely a pénzzel egy év elteltével sem csinált semmit. Ellenben 4,3 milliárd forintnyi kamatot bezsebeltek, ami végeredményben ugyanekkora kiadás a költségvetésnek.

Az egyetem szerint nem úgy van az...

Cikkünk megjelenése után a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány levélben fordult szerkesztőségünkhöz, amelyben az alábbiakat fejtette ki.


„A Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány tavaly év elején állampapír és kincstárjegyek formájában nem részesült 75,5 milliárd forintos pénzbeli vagyoni juttatásban: Alapítványunk 2021-ben kapott 65 milliárd Ft pénzbeli vagyoni juttatást a Tokaj-Hegyalja Egyetem hosszú távú, stabil működésének biztosítása érdekében.  Mivel a szóban forgó vagyonjuttatás feltétele az volt, hogy az Alapítvány a 65 milliárd Ft forrást állampapírba fekteti és abban tartja, természetesen ennek megfelelően járunk el.

 

Az állampapírok után járó hozamot az Alapítvány részben a Tokaj-Hegyalja Egyetem mint Magyarország legfiatalabb felsőoktatási intézményének működésére, szakmai fejlődésére, versenyképessé tételére és nemzetközi beágyazódásának elősegítésére fordítja; részben pedig a felelős gazdálkodás szellemében – állampapír és bankbetét formájában – újra befekteti.”

Szerintük a cikk az alapítás idején érvényes hallgatói számokra vetíti az egyetem hosszú távú finanszírozására megítélt összeget, ami „nem korrekt”. Mint kifejtik, az összevetés szerintük csak akkor állná meg a helyét, ha az egyetemet fenntartó alapítvány elköltené a rendelkezésére bocsátott összeget. Ám – teszik hozzá - az állampapírban tartott pénzek nem csökkentek, hanem növekedtek, „miközben tavaly 17 ország szakemberei részvételével nemzetközi kongresszust tartottunk, számos külföldi egyetemmel együttműködést építettünk ki, a dijoni intézménnyel közös Wine Business Schoolt hoztunk létre, szisztematikus szakmai és marketing munkával a hallgatói érdeklődést 3-400 százalékkal növeltük az elmúlt egy évben”.

Nyitóképünkön Stumpf István látható

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!