szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiemelten fontos az Országos Bírói Tanács (OBT) választásának tisztasága, nagyon rossz lenne, ha árnyék vetülne rá – mondta a HVG-nek adott interjúban Matusik Tamás, az OBT elnöke. A szervezet szóvivői feladatait is ellátó tagja, Abért János pedig azt mondta, nem fér össze a jogállami megoldással, hogy újra induljanak a tagságért.

Nem indul újra az Országos Bírói Tanácsi tagságért Matusik Tamás OBT-elnök, és a szervezet szóvivői feladatait is ellátó tagja, Abért János sem, és tudomásuk szerint azt „a tanácsból senki sem tervezi" - mondták az e heti HVG-ben megjelenő páros interjúban.

A jelenlegi tagokat kivételesen újra lehetne választani, lépésük így meglepőnek tűnhet, hiszen az uniós pénzek fejében gyökeres igazságügyi reformra bólintott rá a kormány a nyáron, jelentős ellenőrzési jogköröket adva a két bírósági csúcsszervezetet, a Kúriát és az Országos Bírósági Hivatalt felügyelő, a bírák által választott Országos Bírói Tanácsnak. (Az OBT az elmúlt években eredményesen harcolt a bírói függetlenségért, amit a kormányzati szereplők próbáltak csorbítani.)

Abért János azzal évelt, „a személyre szabott jogalkotással nem értünk egyet, és a jelenlegi tagok újraválasztásának most megadott egyszeri lehetőségét annak tartjuk. Ez nem fér össze semmilyen jogállami megoldással.”

A háttérben már el is kezdődött a harc az új OBT-ért, amelybe a Kúria elnöke, Varga Zs. András is beszállt, oktrojáltnak nevezte az igazságügyi reformot és támadta a tanácsot, amelynek hivatalból ő a tizenötödik tagja.

Nemrég az is kiderült, hogy a Fővárosi Törvényszék elnöke, Tatár-Kis Péter meglepő levelet írt az általa vezetett szervezetek vezetőinek arról, hogy az OBT jelöltjeit felállító összbírói értekezlet előtt tartsanak nyílt tanácskozást arról, kiket látnának szívesen a jelöltek között.

Felvetésünkre, hogy ezzel mintha Tatár-Kis befolyásolni akarná a folyamatot, Matusik Tamás arról beszélt, a szervezeti egységek vezetői a levél után össze is hívtak bírói tanácskozásokat, illetve, hogy „ennek nagyon rossz optikája van. A levél és a törvényszék elnökének a sajtóban megjelent magyarázatai azt a látszatot keltik, hogy a választás befolyásmentességét sérelmek érhetik.”

Matusik azt sem érti, hogy Tatár-Kis miért tér el az eddigi gyakorlattól. Az szerinte normális, ha a bírók beszélgetnek a jelölésről, de nem mindegy, hogy ezt önként, vagy központilag, a vezetőjük által összehívott egyeztetésen teszik.

„Az ugyanis szabálytalan. Az OBT-választás tisztasága kiemelten fontos a magyar bírák, az állampolgárok, és a jogállamiság szempontjából az Európai Unió is figyelemmel kísérheti. Nagyon rossz, ha árnyék vetülne rá. Ez a levél ilyen téren egy ki nem kényszerített hiba.”

További részletek az e heti HVG-ben, és szerda reggel a hvg360-on.

Kapcsolt kép: Reviczky Zsolt

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!