Tetszett a cikk?

F. Vivien nem emlékszik, ki hozta létre és pontosan ki és hogyan szerkesztette azokat a táblázatokat, amikkel éveken keresztül dolgozott. A koronatanú egy ponton elismerte, hogy vallomásainak egy része feltételezéseken alapul.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Jelentősen elhúzódik a bíróságon F. Vivien, a Schadl-ügy koronatanújának elhallgatása: nyár elején, az ítélkezési szünet előtt a bíróság már többször is meghallgatta, ősszel pedig vele folytatódott az eljárás. Egészen csütörtökig F. Vivient, Schadl egykori titkárnőjét a bíró kérdezte, most pedig átadta a terepet az ügyvédeknek.

Azonban mielőtt ezt megtette volna, képeket mutatott, amiken Schadl György budaörsi végrehajtói irodája volt látható. De nem csak a bejárat: a tárgyalássorozat során most először nyerhetett betekintést a nyilvánosság a végrehajtói kar egykori elnökének irodájába, ahol Schadl egykori íróasztalán egy olyan naptár volt látható, amiről legutóbb múlt héten, F. Vivien előző meghallgatásán volt szó. Ebben a naptárban vezették alkalmazottai Schadl találkozóit.

A bíró mutatott képet az irodában található páncélszekrényről is. A képek akkor készültek, amikor a hatóságok 2021. novemberében lecsaptak az MBVK fejének irodájára, őt magát pedig már a reptérre tartva kapták el. A páncélszekrényben – a csütörtökön a bíróságon kivetített képek szerint – akkor csak iratok voltak.

Majd a bíró mutatott képet F. Vivien irodájáról is, a képen pedig ott volt az az asztali számítógép is, amiről az ügyészség a legfontosabb dokumentumokat, táblázatokat lefoglalta. Köztük például a végrehajtói iroda és Schadl személyes kiadásait tartalmazó Egyenlegmoncsi és Házipénztár táblázatokat is.

Csütörtökön felbukkant egy olyan táblázat is, amiben szerepelt néhány monogram is. Például V. L., F. M., N.G., O. Á., M. E., valamint O. Á. neve mellett szerepelt, hogy az illető egy Seat Leon autó törlesztőjét is fizeti. A monogramok különlegessége, hogy

pontosan egyeznek azoknak a végrehajtóknak a monogramjaival, akik az ügyészség szerint fizettek Schadl Györgynek végrehajtói pozíciójukért.

A monogramok közül csupán Sz. Balázs hetedrendű, valamint Cs. Éva hatodrendű vádlottra utaló jelzés hiányzott. A Schadlnek fizető végrehajtókat az ügy kirobbanása után részletesen bemutattuk a hvg.hu-n:

 

Ki a hét végrehajtó, akik 884 milliót fizethettek a kinevezésükért?

Fiatalok voltak, és kellett a pénz - ezzel nemigen védekezhet majd az a hét bírósági végrehajtó, akik a gyanú szerint összesen majdnem közel 900 millió forintot fizettek Schadl Györgynek, a kar elnökének a kinevezésükért. Az elérhető dokumentumok alapján nem volt nehéz azonosítani őket, és cégadataik szerint az sem okozhatott nekik gondot, hogy mélyen a zsebükbe nyúljanak.

F. Vivien a bíróság előtt azonban az ügyvédek többszöri visszakérdezéseire sem tudott pontos választ adni arra, hogy ki szerkesztette, vagy ki hozta létre ezeket a táblázatokat. Évek teltek el ugyanis azóta, hogy ezekkel dolgozott. Korábban, még az ügy nyomozati szakaszában volt, hogy azt vallotta, hogy Schadl sofőrjével és mindenesével, az ügyben szintén vádlott és Schadllel együtt elkapott M. Viktorral szerkesztették úgy, hogy e-mailben kommunikáltak egymással. Ennek némileg ellentmondva csütörtökön már arról beszélt, hogy a legtöbbször M. Viktorral személyesen ültek le és szerkesztették a táblázatokat.

De nem csak ezt az ellentmondást nem tudta feloldani. Csütörtökön azt mondta, volt távoli hozzáférése a számítógépeken található táblázatokhoz, így amikor táppénzen volt, akkor is ő kezelte őket. Majd két perccel később azt mondta: mióta megkezdte Schadlnél a munkát, soha nem volt táppénzen, tartósan pedig nem volt távol, minden héten több napot töltött a budaörsi irodában.

Az ügyvédek nem kaptak egyértelmű válaszokat a későbbi kérdésekre sem. Morvai Attila, Schadl ügyvédje hosszan próbálta faggatni a koronatanút arról, mi történt vele 2021. november ötödikén, miután elkapták a hatóságok. F. Vivien körül ekkor több furcsa dolog is történt: az ügyészség épületébe vitték, azonban csak az érkezése után három órával kezdték el kihallgatni. F. viszont nem tudott csütörtökön beszámolni arról, hogy mi is történt vele ebben a három órában. Ügyvéddel annak ellenére sem találkozott, hogy ekkorra már kirendeltek egyet hozzá, sőt, volt egy megbízott védője is.

Nem tudott arra sem válaszolni, hogy mi volt abban a megállapodásban, amit aláírt az ügyészséggel. Úgy véli, hogy az a szerződés a mai napig is köti, de részleteket firtató kérdésekre nem tudott válaszolni. „Nem vagyok tisztában az ügyészségi eljárás szabályaival, nem tudom, hogy mi lett volna helyénvaló” – magyarázta.

Ugyancsak furcsa, hogy azt mondta, amikor az ügyészség épületébe vitték, nála volt a telefonja, de az ügyészség munkatársa arra kérte, hogy ne használja azt. Megbízott védője a szállítása közben kereste többször, azonban neki sem vette fel.

F. Morvai kérdéseire állította: az ügyészség vagy-vagy helyzetbe hozta. Vagy vallomást tesz és elárulja Schadlt, vagy letartóztatásban marad.

F. vallomásai pedig tele vannak furcsaságokkal. Azt mondta az ügyészségnek első kihallgatásán, hogy Schadl az Igazságügyi Minisztérium „bejegyzett tanácsadója” volt, azonban sem azt nem tudta megmondani, hogy mit jelent a „bejegyzett tanácsadó”, sem azt, hogy honnan szedte ezt az információt. F. állította: Völner és Schadl között munkakapcsolat volt, a végrehajtással kapcsolatos jogszabályokon dolgoztak együtt. Az MBVK egykori elnökét és a volt államtitkárt korábban többször is látta közösen rendezvényeken.

Sőt: Morvai többszöri visszakérdezésére végül azt mondta, hogy nem látott soha a saját szemével pénzátadást Schadl és Völner között és soha nem volt fültanúja sem olyan beszélgetésnek, ami arról szólt volna, hogy Schadl miért fizethetett Völner Pálnak.

F. Vivien a tárgyalás egy pontján szinte megtört Morvai kérdései alatt és azt mondta:

Látja a korábbi tanúvallomásaimat, tele vannak feltételezésekkel.

„Nem tudok bizonyítékokkal szolgálni” – tette hozzá. Morvai azért tudott nagyon könnyen belekötni a vallomásaiba, mert F. mindenről, így a végrehajtói karon belüli korrupcióról is csak másodkézből tudott. Vallomásaiban pedig rendszeresen úgy fogalmazott, hogy „gondolom”, illetve „feltételezem”. Egy ponton pedig arról kezdett beszélni, hogy Morvai túl „tényszerű” vallomást vár el tőle. Schadl ügyvédje erre csak visszakérdezni tudott, hogy miért, „az ügyészség nem várta el a tényszerű vallomást?”.

Mit jelent ön szerint a csoki?

– tette fel a kérdést a délutánba nyúló tárgyaláson Morvai Attila F. Viviennek. A koronatanú visszakérdezett: „az édességet?”. „Nem, nyilván, akkor nem kérdezném” – válaszolta az ügyvéd. Mint kiderült egy olyan telefonbeszélgetésre gondolt, amiről korábban pont F. Vivien beszélt a nyomozóknak. Beszámolója szerint Schadl azt mondta neki telefonon, hogy

három csokit vitt a barátjuknak.

F. feltételezte, hogy „nem Milka-csokoládéról” van szó, hanem hárommillió forintról, „a barátjukról” pedig szintén feltételezte, hogy Völner Pált takarja.

Az ügyvéd hosszan kérdezte olyan pénzekről is, amikről F. állította, hogy egészen biztosan más végrehajtói irodák osztalékából kerültek Schadlhöz. Végül kiderült: F. azt nem tudja megmondani, hogy pontosan mely végrehajtói irodáktól jöttek az összegek. Csak abból következtetett arra, hogy más irodák osztalékát látja, hogy hozzáfért Schadl privát és végrehajtói irodájának bankszámlájához is, osztalékfelvételre utaló nyomot pedig nem látott.

F. Vivien korábbi meghallgatásairól itt írtunk bővebben:

 

Koronatanú: „Schadl azt mondta, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni Völner Pálnak"

F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy - Schadl bizniszén keresztül - neki is leesett negyvenmillió forint.

Koronatanú: Schadl sofőrje telefonált, hogy a Völnernek adott kenőpénzt "eurováltásnak" nevezzék az Excelben, mert nem tudták átadni neki a pénzt

„V.P.", vagy „Gyuri" jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között - Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember".

Lefoglalnák Schadl György repülőgépét és hajóját is - folytatódott a korrupciós botrány bírósági tárgyalása

Völner Pál ügyvédje Vízkelety Mariann volt államtitkárért aggódott, és Varga Juditot szeretné tanúnak behívatni, a bíró pedig egy pingvines pendrive-ról mutatott be bizonyítékokat. A lefoglalt naptárak szerint valaki a Karmelita kolostorban is járhatott a vádlottak közül.

Elvesztette a fonalat? Nyáron a Fülkében összefoglaltunk mindent, amit érdemes tudnia a Schadl-ügyről:

 

Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig

Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!