Tetszett a cikk?

S. Tímea a szigetszentmiklósi és a fonyódi irodát vitte úgy, hogy mindkét iroda végrehajtója fizetett Schadl Györgynek, és egyikük sem dolgozott érdemben. Mindkét végrehajtó, F. Miklós és N. Gábor is beismerte tavasszal, hogy valóban fizettek Schadlnek. A tanú szerint a szigetszentmiklósi irodából Schadl 40-70 millió forintot szedett ki, ráadásul legalább három alkalommal.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

A bíróság egyelőre elengedte F. Vivient, a Schadl-ügy koronatanúját, helyette csütörtökre új tanút, S. Tímeát idéztek. S. Tímea egy teljesen másik szálon kapcsolódik az egész ügyhöz. Ő a szigetszentmiklósi végrehajtói irodában volt irodavezető 2008 óta. 2015-ben nagyot fordult a végrehajtókkal a világ: előírták nekik, hogy jogi végzettséget kell szerezniük ahhoz, hogy végezhessék a munkájukat. S. Tímea akkori munkaadója, a korábbi szigetszentmiklósi végrehajtó 2017-ben döntött úgy, hogy nem marad végrehajtó, nem fogja elvégezni a jogi egyetemet. 2018 februárjában így állandó helyettesének, Schadl Györgynek adta át az irodát.

S. Tímea saját elmondása szerint első körben nem akart maradni: nem volt neki szimpatikus az a jövőkép, amit az irodának Schadl és csapata felvázolt, később azonban Schadl egy közös cigarettázás közben meggyőzte, így kezdetben csak négy órában, de visszaállt dolgozni. S. Tímea a bíró kérdésére azt mondta, nem Schadl esetleges rossz híre miatt akart távozni, hanem azért, mert kiégett.

A Schadllel közös dohányzós beszélgetésükről a bíró hosszan kérdezte, ugyanis S. Tímea a nyomozati vallomásában azt mondta, hogy Schadl, miután letette a telefont, azt mondta neki:

a minisztériummal beszélt, és a hívás miatt valakinek be kell még mennie dolgozni.

A cigarettázás este hat és hét között volt, így valakinek a munkanapját Schadl jelentősen meghosszabbította. A bíróságon nem, de a nyomozati anyag szerint az ügyészeknek tett vallomásában S. Tímea elmondta, Schadl miért hívta a minisztériumot.

Miután engem Gyuri meggyőzött, hogy maradjak, elvileg nekem újra kellett volna szakvizsgáznom, de Gyuri felhívott valakit a minisztériumban, hogy intézzék el, hogy szakvizsga nélkül is másnaptól ugyanúgy működjön az e-szignó kártyám és a helyettesi igazolványom. Azt nem tudom, hogy kit hívott fel, csak annyit, hogy valakinek emiatt még aznap este be kellett mennie dolgozni a minisztériumba. Ezt a telefont Gyuri az én jelenlétemben intézte, és nagyon barátságosan kérte az illetőt, de szó nem volt arról, hogy ez problémát jelentene. Azt nem tudom, hogy kivel beszélt, azt sem, hogy férfival, vagy nővel-e

– mondta korábbi vallomásában.

Schadl és Völner kapcsolatáról S. Tímea nem tudott sokat, de abban biztos volt, hogy Schadl rendszeresen beszélt az államtitkárral. Állítása szerint Schadl ezt többször is említette neki. Azt viszont nem tudta megmondani, hogy miről beszélgethettek egymás között.

Schadllel jó volt a munkakapcsolata, azt mondta, hogy egy kifejezetten jó időszak volt a szigetszentmiklósi iroda életében, amikor a végrehajtói kar vezére vitte azt.

2019 tavaszán írtak ki pályázatot a szigetszentmiklósi végrehajtói helyre, ezt pedig F. Miklós, az ügy későbbi vádlottja nyerte meg. S. Tímea az ügy nyomozati szakaszában, illetve a bíróság előtt is azt vallotta, hogy

F. Miklós ügyészként dolgozott, vagyis „nem sokat értett a végrehajtáshoz”. F. Szegeden élt és él jelenleg is, az irodába csak aláírni járt fel, azt valójában S. Tímea vezette.

Arról viszont nem tudott, nem is érdekelte, hogy F. Miklós hogyan egyezett meg Schadl Györggyel. Mint mondta, nem érezte a saját feladatának, hogy ezzel foglalkozzon. A vád szerint

F. Miklós a szigetszentmiklósi iroda osztalékának kilencven százalékát fizette ki Schadl Györgynek.

A szigetszentmiklósi iroda kiadásait, új irodabérlését pedig Schadl finanszírozta, vagyis

ő töltötte fel az iroda házipénztárát.

Hol ő maga ment Szigetszentmiklósra a pénzzel és beszélgetett szakmai kérdésekről S. Tímeával, hol M. Viktort, az ügy negyedrendű vádlottját és bizalmi emberét küldte. Egyikük sem kérte számon S. Tímeán, hogy hogyan költik el a nekik átadott pénzt, pedig a nő elmondása szerint többször is próbálta nekik megmutatni a részletes elszámolást, hogy lássák: nem loptak a pénzből. S. Tímea a bíró kérdésére elmondta: Schadl és M. Viktor általában egymillió forintokat hozott nekik Szigetszentmiklósra, csak nagyobb kiadások, például egy-egy csapatépítő előtt volt, hogy kétmillió forintot kaptak.

2020-ban S. Tímea azonban a fonyódi végrehajtói irodának is elkezdett besegíteni. Akkor, abban az időszakban került a fonyódi iroda élére N. Gábor, a Schadl-ügy tizenegyedrendű vádlottja. N. Gáborról az ekkorra már komoly tapasztalattal rendelkező S. Tímeának ugyanaz volt a szakmai véleménye, mint saját, szigetszentmiklósi főnökéről, F. Miklósról:

szimpatikus ember, segíti a munkát, de nem értett a végrehajtáshoz.

Mint mondta, Fonyódon „az volt a lényeg, hogy a kollégák értsenek hozzá”,

N. Gábor csak aláírni járt be keddenként.

A fonyódi irodának pedig a beszámolója szerint hatalmas elmaradásai voltak, S. Tímea szerint régóta nem végezték rendesen az ott dolgozók a munkájukat. Ezért 13-14 hónapig tartott, amíg rendbe tették az ott lévő ügyeket, ez több ezer aktát, több száz ügyet jelentett. A háttérben pedig közben végig ott volt Schadl György. Ő kérte fel S. Tímeát, hogy segítsen Fonyódon, és ő állapodott meg N. Gáborral is.

Tőle a vád szerint a fonyódi iroda teljes osztalékát kérte,

S. Tímea viszont azt mondta, erről az alkuról sem tudott konkrétumokat, ugyanúgy, ahogy a szigetszentmiklósi alkuról sem, ahogy elmondása szerint arról sem tudott semmit, hogy F. Miklóst és N. Gábort hogyan nevezték ki annak ellenére, hogy egyikük sem értett a végrehajtáshoz.

Azt sejtette, hogy valami alku lehet a háttérben, de nem foglalkozott vele. Ő csupán az irodavezetéssel foglalkozott Szigetszentmiklóson, Fonyódon pedig az iroda rendberakásával. S. Tímea azt mondta, Schadl kényelmi pénzt fizetett neki és a Fonyódon besegítő szigetszentmiklósi kollégáknak, ezt a pénzt a szigetszentmiklósi iroda házipénztárából vették ki. Emiatt viszont gyakrabban kellett megkérnie Schadlt, hogy tegyen pénzt a szigetszentmiklósi iroda házipénztárába. S. Tímea azt mondta, nem kért többet a korábban említett egy-két millió forintoknál, csak gyakrabban kérte ezeket az összegeket.

A bíró kérdezte arról is, hogy ismeri-e Völner Pált, azonban róla S. Tímea nem tudott túl sokat. Mindössze a végrehajtói kar tihanyi konferenciáin látta egyszer kétszer előadóként a minisztérium részéről. Völner a csütörtöki tanúmeghallgatáson nem jelent meg. Ez abból a szempontból érthető, hogy S. Tímea korábban is jelezte: nem tud semmit arról, hogy Schadl Völnernek fizetett volna. Az ő tanúvallomása a vád azon részét erősíti, ami arról szól, hogy Schadlnek fizettek pozíciójukért a végrehajtók.

Azt F. Miklós és N. Gábor is a váddal egyezően ismerte be az ügy tárgyalása előtti előkészítő ülésén, hogy irodájuk osztalékából fizettek Schadl Györgynek a pozíciójukért.

2021 tavaszán Schadl viszont újra telefonált, ezúttal pedig azt kérte S. Tímeától, hogy vegyenek át egy végrehajtói irodát Újpesten. Ekkora S. már nem dolgozott Fonyódon, az ottani iroda már ment a maga útján az általa összerakott utat, mintát követve. S. bár nem örült a felkérésnek, de belement, ahogy belement F. Miklós is. S. a bíróságon azt mondta: sem ő, sem F. Miklós nem érezte úgy, hogy Schadl valóban kérdést tett volna nekik fel az irodával kapcsolatban. Ez nem kérdés volt, hanem feladat, aminek megoldását Schadl tőlük várta el.

Az átvétel nem ment simán: egy olyan végrehajtótól kellett átvenniük az irodát, aki nem akarta átadni azt. K. Csabának nem volt jogi végzettsége, így nem maradhatott végrehajtó - viszont az iroda már zárolt számláján még volt 9 millió forintja, amihez ragaszkodott.

Végül hosszú, napokig tartó huzavona után a felek abban tudtak megállapodni, hogy K. megkapja a pénzt, de csak adóval korrigálva. Nettóban kicsivel hétmillió felett kapott. Az újpesti iroda működtetését pedig névleg átvette F. Miklós. Gyakorlatban azonban itt is mindent S. Tímea csinált, bár a bíróságon állította: F. ekkorra már kezdett belejönni a végrehajtásba, egyre aktívabban igyekezett beszállni a munkába.

A bíró hosszan ismertette a nyomozati iratot a csütörtöki tárgyaláson. A nyomozati anyag szerint S. Tímea ugyanis azt vallotta, hogy

Gyuri a velem való beszélgetéseknél a telefonját mindig kint hagyta a mosdóban, és úgy beszélt velem az irodámban, illetve azt is többször elmondta, hogy amiről beszélünk, arról senkivel ne beszéljek. Egy ilyen alkalommal mondta még nekem azt is, hogy az Üllői úti irodán kívül még négy másik budapesti irodát kértek tőle, de azt nem említette, hogy kik, vagy miért kérték ezeket. Emiatt egyébként láthatóan aggódott is

Sőt: S. Tímea mondott olyat is, hogy

Azt is elmondta nekem Gyuri, hogy az Üllői úti iroda bevételéből ő már a pályáztatást követően nem fog részesedni.

Az, hogy Schadl itt vajon kire gondolhatott, az nem derült ki még a nyomozati iratokból sem.

Miután Schadl Györgyöt 2021 novemberében elkapták, F. Miklós beijedt és azonnal fel akarta venni a szigetszentmiklósi és az újpesti végrehajtói irodák osztalékát. Ezt két részletben sikerült is nek, S. Tímea segítségével.

Először harmincmilliót, majd 110 millió forintot vett fel.

Schadl elfogása után S. Tímea leült beszélgetni főnökével. F. Miklós ekkor árulta el neki, hogy bár ő csupán 2-300 ezer forintos fizetésre van bejelentve, valójában kétmillió forintot kap Schadltől készpénzben. Cserébe viszont le kell adnia a végrehajtói irodája teljes osztalékát. S. Tímea a bíróság előtt azt mondta:

Schadl F. Miklóson keresztül 3-4-szer vehetett fel osztalékot a szigetszentmiklósi irodából, 40-70 millió forint között minden alkalommal.

S. Tímea azt vallotta, hogy néhány héttel Schadl letartóztatása után egy magát ügyvédnek mondó ember kereste telefonon és annyit mondott neki:

ha keresnék, mondja azt, hogy Schadlnek csak kölcsönöket fizettek vissza.

A Schadl-ügyről nyáron a Fülkében beszélgettünk Dezső Andrással, az adást itt tudja meghallgatni:

 

Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig

Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!