Folytatódik a Schadl-ügy koronatanújának kálváriája: „Nem tudom úgy alátámasztani a vallomásom, hogy azt ügyvéd úr ne cáfolja meg”
F. Vivien vallomása az ügyvédek szerint feltételezésekre épült, valós infói nem voltak a végrehajtói karon belüli kapcsolatrendszerekről. Ugyanígy nem tudott semmit az ügyvédek szerint Völner Pál és Schadl György kapcsolatáról sem. F.-et keményen faggatják a bíróságon, vallomásában pedig valahogy még a Burger King is előkerült.
- Nem zárható ki, hogy jogellenesen figyelmeztették Völnert a Karmelitából, de végül is nem számít, és már papír is van erről
- Két lap néhány nap alatt összehozta, ami az hatóságoknak évek alatt sem ment: megtalálták Schadl György eltitkolt luxusjárműveit
- A bíróság nem, a 24.hu megtalálta Schadl György luxusautóit, amikről ő azt vallotta, nem is tudja hol vannak
Furcsa ellentmondásra hívta fel a figyelmet kedden a bíróságon Gellér Balázs, Schadl György és feleségének ügyvédje: Gellér szerint 2021. november ötödikén, amikor Schadlt és az ügyének koronatanújává vált F. Vivient az ügyészség elkapta, F. még azelőtt köthetett megállapodást együttműködésről az ügyészséggel, hogy vallomást tett volna. Gellér erre abból következtet, hogy a koronatanú tanúvallomásának ügyiratszáma nem szerepel a megállapodáson.
F. Vivien állította, hogy úgy emlékszik, előbb tanúvallomást tett és csak utána állapodtak meg, de nem tudja már konkrétan.
Az már a korábbi tanúvallomásokból kiderült, hogy F. úgy tett vallomást és állapodott meg az ügyészséggel, hogy nem volt vele ügyvéd és nem olvasta el a megállapodás szövegét. Most Gellér kérdéseire azt mondta, az ügyészség ugyan tájékoztatta arról, hogy több ügyvéd is a rendelkezésére áll, azonban ő egyikük segítségét sem kérte, mert egyikük neve sem volt számára ismerős.
2021. november ötödikén a hatóságok több helyen csaptak le egyszerre a végrehajtói korrupciós körre: Schadl Györgyöt, sofőrjét és feleségét a reptérre vezető úton kapták el, de házkutatást tartottak Schadl budaörsi végrehajtói irodájában is, F. Vivient pedig monori végrehajtói irodában szedték össze. Délután 15:10-kor értek oda, ekkorra F. már tudta, hogy „baj van" Budaörsön. Gellér kérdésére elárulta, hogy a monori irodában hosszan beszélgetett az ügyészség két munkatársával is, azonban ez szerinte nem tartott tovább fél-egy óránál. Azt pedig már Papp Gábor, Völner Pál ügyvédjének kérdésére mondta el, hogy ezen a beszélgetésen az ügyészség munkatársai Schadl és Völner kapcsolatára voltak kíváncsiak. Ekkor tájékoztatták arról, hogy ha része volt a korrupcióban, akkor bűnsegéd lehet az eljárásban. F. korábban nem volt még ilyen helyzetben, beijedt, azt hitte, már le is tartóztatták. A jegyzőkönyvek szerint F. Vivien a beszélgetés után már délután ötre már a Központi Nyomozó Főügyészség budapesti irodájában volt.
Gellér kérdésére elmondta: az ügyészség tájékoztatta arról, hogy börtönbe kerülhet, letartóztathatják, ez pedig sokkolta őt.
F. Vivien korábbi vallomásaiban többször magának is ellentmondott. Volt, hogy az ügy nyomozati szakaszában arról beszélt, hogy Schadl a végrehajtói kar teljes vezetőségét a kezében tartja, azonban most Morvai Attila, Schadl védőügyvédjének kérdésére a kar korábbi vezetőségének tagjait sem tudta megnevezni és arról sem tudott semmit, hogy Schadl milyen kapcsolatban van az elnökséggel.
De F.-nek volt egy másik furcsa mondata is: egy vallomásában azt mondta, hogy „Schadl úr fejben tartotta”, hogy mennyi pénzt szedett be a neki fizető végrehajtói irodák osztalékából. Ez azért furcsa, mert ezzel a mondatával maga F. Vivien jelentette ki, hogy egyik általa kezelt Excel-táblázatban sem szerepelhettek olyan pénzek, amik a Schadlnek lekötelezett végrehajtói irodákból jöhettek.
Nem tudott konkrétat mondani Schadl kapcsolatrendszeréről sem: azt csak feltételezte, hogy Schadl Völneren keresztül intézte a végrehajtói kinevezéseket, de nem tudta alátámasztani, hogy ez így volt, sem azt nem tudta megmondani, hogy miből következtetett erre. Sőt: arról sem tudott semmit tényszerűen, hogy hogyan nevezték ki azokat a végrehajtókat, akik fizettek Schadlnek kinevezésükért. Egy ponton pedig jelezte: „nem tudom úgy alátámasztani a vallomásom, hogy azt ügyvéd úr ne cáfolja meg”, majd később ezt is mondta, hogy "semmit nem tudok".
Bár F. Vivien többször is magának mondott ellent, az ügyvédek pedig látványosan könnyen zavarják bele a saját mondataiba, ez nem jelenti azt, hogy emiatt szabadon engednék Schadl Györgyöt, vagy akár ejtenék a vádat Völner Pál ellen.
Az ügyészségnek nem csak F. Vivien, hanem egy kazalnyi bizonyíték is rendelkezésére áll az ügyben, őket erősíti az is, hogy Cs. Évát leszámítva az ügyben megvádolt összes végrehajtó a váddal egyezően ismerte be bűnösségét, vagyis hogy fizetett Schadlnek a kinevezéséért. Ezek közül a legerősebbeknek azok a hangfelvételek tűnnek, amik közül több már kiszivárgott a sajtónak is. A védőügyvédek a tárgyalássorozat későbbi szakaszában feltehetőleg ezeket is meg fogják próbálni megkérdőjelezni, de azokkal jóval nehezebb dolguk lesz.
F. az ügyvédek kérdéseire állította:
az általa kezelt Excel-táblázatok alapján következtetett arra, hogy Schadl György korrupciós kapcsolatban áll Völner Pállal.
F.-el kapcsolatban egy másik gyanú is felmerült: Schadl György édesapja, aki szintén vádlottja a korrupciós ügynek, a tárgyalás egy pontján hangosan jelezte a bírónak, hogy szerinte F. ügyvédje laptopján folyamatosan instruálja a koronatanút, hogy mit mondjon az ügyvédek kérdéseire. F. Vivien ügyvédje a rövid közjáték során jelezte, hogy nem csinált ilyet, és fel is nevetett, amikor a bíró közölte vele, hogy miről van szó. F.-et a bíróság nem személyesen, hanem távmeghallgatással vallatja. Ezt a védőügyvédek korábban többször is vitatták, a bíró azonban tartja magát tavaszi döntéséhez, és nem engedi személyesen Schadl közelébe a koronatanút.
F.-et kedden a bíróság ötödjére hallgatta meg, ekkora pedig megértette, hogy az ügyvédek simán játszanak vele. Azt mondta, az ügyészségnek tett vallomásai nem tényszerűek, azt mondta el, ami vele történt, amit átélt, amit tapasztalt és azokat a következtetéseket, amiket ő mindebből levont.
Völner Pál neve F. Vivien és Schadl György között először 2018-ban került elő.
Schadl ekkor F. elmondása szerint kifejezetten ideges lett, bement az irodájába, mire ő utánament és kérdőre vonta. Kettejük akkori párbeszédéből több részlet kedden nem derült ki. F. Vivien azonban nem tudta, kicsoda Völner Pál, sőt, egymásnak ellentmondó vallomásokat tett. Volt olyan vallomása, amiben azt mondta, hogy miután Völner neve felmerült, utánanézett az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkárának, de olyan is, amiben meg már úgy emlékezett, hogy csak akkor tudta meg, kicsoda Völner, amikor 2021. november ötödikén lecsaptak rájuk a hatóságok.
F.-nek konkrét, saját információi csak a monori Sz. Balázs végrehajtói irodájából érkező pénzekről lehetett, ezekről ő maga ismerte el, hogy nem csupán Schadl György, de ő is kapott belőlük, igaz, nem egyszerre azzal a pénzzel, amit Schadl kapott a bűmnösségét azóta beismerő Sz. Balázstól. Ügyvédi kérdésre kiderült:
az ügyészség nem kérte számon F. Viviennen azt a negyvenmillió forintot, amit ő szedett be illegálisan Sz. Balázstól. A nő nem volt hajlandó elárulni, hogy mire költi a pénzt.
F. kedden arról beszélt, hogy Sz. Balázs volt monori végrehajtónak kifejezett kérése volt, hogy illegális pénzátvétel ne történjen a végrehajtói irodáján belül, így amikor Schadl sofőrje, M. Viktor jött a pénzért, akkor egy sarokkal arrébb vette át tőle. Azonban a monori iroda esetében F. Vivien maga is beszállt nem csak az iroda osztalékának lenyúlásába, de a pénzszállításba is, hiszen saját elmondása szerint is volt, amikor ő vitte át Schadl budaörsi irodájába Sz.-től a pénzt.
Azt viszont egy másik vádlottról sem tudta egyértelműen, hogy mikor, mennyit és hogyan fizettek Schadlnek, ő pénzátadásnak nem volt tanúja, egy ilyen alkalomnál sem volt jelen. Az ügyet pedig bonyolítja, hogy Schadl több, neki a vád szerint a kinevezésért fizető végrehajtónak adott kölcsön komoly összegeket. Az őt védő Morvai Attila kedden F.-et arról kérdezte, hogy nem lehetett-e, hogy az érkező összeggel a végrehajtók csupán tartozásaikat törlesztették, F. azonban erről sem tudott konkrétumokat mondani kedden. Korábbi vallomásaiban azonban jelezte:
a végrehajtóktól érkező pénzek forintra megegyeztek az irodáik osztalékával.
Hosszan kérdezték a koronatanút Cs. Éva hatodrendű vádlott védői is, itt pedig több olyan kérdés is előkerült, aminek ránézésre nem sok köze volt az ügyhöz. F. Vivient kérdezték arról is, hogy magát befolyásolható embernek tartja-e, mire azt a választ kapták, hogy
esténként, vacsora előtt a Burger King reklámok tudják befolyásolni.
De kérdésként merült fel az is, hogy magát olyan embernek tartja-e, akiben megfelelési kényszer van. F. Vivien erre azt mondta, csupán Schadl felé volt megfelelési kényszere, mellette ugyanis nem lehetett hibázni. Cs. védője azonban egy új szempontot is felhozott. Mint mondta, F. egyik vallomásában azt állította, hogy Schadl és Völner korrupt kapcsolata 2019-ben kezdődött (emlékeztetőül: F. egy másik vallomásában, amit korábban idéztünk is tőle ebben a cikkben, azt mondta, hogy 2018-ban Völner neve már felmerült), Cs. Éva pedig 2017-ben lett végrehajtó. Elképzelhető, hogy Cs. Éva szabályosan jutott végrehajtói helyhez? - tette fel a kérdést az ügyvéd, mire F. csak egy rövid, halk igennel válaszolt.
F. Vivien korábbi vallomásait ezekben a cikkeinkben foglaltuk össze:
Koronatanú: „Schadl azt mondta, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni Völner Pálnak"
F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy - Schadl bizniszén keresztül - neki is leesett negyvenmillió forint.
Koronatanú: Schadl sofőrje telefonált, hogy a Völnernek adott kenőpénzt "eurováltásnak" nevezzék az Excelben, mert nem tudták átadni neki a pénzt
„V.P.", vagy „Gyuri" jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között - Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember".
Lefoglalnák Schadl György repülőgépét és hajóját is - folytatódott a korrupciós botrány bírósági tárgyalása
Völner Pál ügyvédje Vízkelety Mariann volt államtitkárért aggódott, és Varga Juditot szeretné tanúnak behívatni, a bíró pedig egy pingvines pendrive-ról mutatott be bizonyítékokat. A lefoglalt naptárak szerint valaki a Karmelita kolostorban is járhatott a vádlottak közül.
"Látja a korábbi tanúvallomásaimat, tele vannak feltételezésekkel" - Önmagának is ellentmondott a Schadl-ügy koronatanúja az ügyvédek kérdéseire
F. Vivien nem emlékszik, ki hozta létre és pontosan ki és hogyan szerkesztette azokat a táblázatokat, amikkel éveken keresztül dolgozott. A koronatanú egy ponton elismerte, hogy vallomásainak egy része feltételezéseken alapul.
A Schadl-ügy az utóbbi évek egyik legbonyolultabb korrupciós botránya, nyáron azonban a Fülkében Dezső Andrással bogoztuk ki a szálakat. Az adást itt tudja meghallgatni:
Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig
Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.