szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolc év után ismét a migráció és a terrorizmussal riogatás lesz a legújabb nemzeti konzultáció fő témája – derült ki a parlament ülésén. Emellett szerepel majd a kérdőíven a rezsicsökkentés, a kamatstop és az extraprofitadó is, amit „Brüsszel el akar törölni”. A kormány szerint a nemzeti konzultáció „az igazi demokratikus hozzáállás”.

A küszöbön álló legújabb nemzeti konzultációról érdeklődött az Országgyűlés hétfői ülésén Simicskó István (KDNP), aki a témával kapcsolatos napirend előtti felszólalását elég messziről, azzal kezdte, hogy Németországban bezártak egy templomot, de annak két harangja Esztergomban fog szólni.

A kormánypárti politikus problématérképet is vázolt, mondván: nem sikerült megakadályoznia az EU-nak, hogy Ukrajnában „testvérháború” törjön ki, erre ráadásul „elhibázott brüsszeli szankciókkal” válaszoltak, miközben az EU a migránsok betelepítését is sürgeti a „kötelező migránskvótával”.

De Brüsszel „itt nem áll meg” – folytatta a KDNP-s politikus, aki szerint „Brüsszel el akarja törölni a rezsicsökkentést, a kamatstopot és az extraprofitadót”. Ahogy nemrég Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, úgy Simicskó is arra utalt, hogy a nemzeti konzultáció ezekről a témákról szól majd.

Orbán Viktor újabb nemzeti konzultációt jelentett be

A Kossuth rádióban arról beszélt a miniszterelnök, hogy a nemzeti konzultáció arra hatalmazza fel, hogy jó kikötőbe kormányozza a magyarok hajóját. A Kossuth rádiós beszélgetésbe jutott a nemzeti konzultáció mellé egy adag brüsszelezés és migránsozás, de a miniszterelnök beszélt arról is, hogy Magyarország miért barátkozik ennyire Kínával.

A kormánypárti politikus amúgy megdicsérte a kormány által készített, Orbán Viktor miniszterelnök által nemrég bejelentett nemzeti konzultációt, mondván: „ez egy nagyon szép és jó kezdeményezés, ez a 13. alkalom, fontos, hogy a véleményekkel megerősítse a kormány a politikáját”. Jelezte:

azt szeretnénk, hogy Brüsszelben elérje a kormány, hogy szuverén államként tekintsenek Magyarországra és ne akarják ránk kényszeríteni az akaratukat”.

A kormánypárti politikusra Dömötör Csaba államtitkár reagált és arról beszélt, hogy a kormány fontosnak tartja a párbeszédet két választás között is. Ahogy mondta, ezért kérdezik majd a nemzeti konzultáció során az embereket három fontos területről:

  • A háború és béke kérdésében.
  • A Magyarország gazdasági mozgásterét szűkítő lépésekről.
  • A migrációs politikáról.

Az államtitkár úgy vélte, a nemzeti konzultáció „az igazi demokratikus hozzáállás, nem pedig az, hogy zárt ajtók mögött hoznak olyan döntéseket". Csakhogy – és ezt már mi tesszük hozzá – Dömötör Csaba kijelentésével szemben az eddigi gyakorlat és tapasztalatok alapján elmondható, hogy

  • A nemzeti konzultációknál általában már a feltett kérdések is hazugok vagy erős csúsztatások.
  • A nemzeti konzultációk főleg a kormánypártok “saját táborának” szólnak, nem reprezentatívak.
  • A konzultációk kormányzat által közölt válaszadatai független forrásból nem ellenőrizhetők.
  • A konzultációk talán egyetlen kézzel fogható haszna, hogy 8-10 milliárdot el lehet rájuk költeni.
  • Ami a zárt ajtók mögötti döntéshozatalt illeti, a kormány éppen ezt teszi a rendeleti kormányzással.

Közel tízmilliárdba került eddig a szankciós nemzeti konzultáció, és még nem látni a végét

A magyarok 17,5 százaléka küldte vissza a konzultációt.

Dömötör szerint amúgy a migráció azért szerepel ismét a konzultációs íven, mert „Brüsszel át akarja írni a menedékkérelem szabályait”, hiszen az érintetteket ezentúl ügyük elbírálása idejére is be kellene engedni, vagyis – mondta – újra kellene nyitni a táborokat, tehát „migránsgettók” jönnének létre.

(Nyitóképünkön a legutóbbi nemzeti konzultáció kormányzati eredményközlő plakátja)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!