szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról is beszélt, hogy egyelőre megjósolhatatlan, hogy Orbán a februári brüsszeli csúcson is kimegy-e kávézni.

„Még egy technikai jóváhagyásra van szükség a Bizottságtól, amit szóban többszörösen megígértek. Ez egy jogi garancia, a nekünk adott tájékoztatás szerint a papír el is készült, csak Brüsszelben ilyenkor mindenki szabadságon van, ezért még nem volt, aki aláírja. Ha ezt megkapjuk, akkor januártól a pedagógusok nem 10, hanem átlagosan 32,2 százalékos béremelést kapnak” – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az ATV-nek adott interjújában.

Ezek szerint hiába jelentette be pénteken a béremelést személyesen Pintér Sándor, hiába jelent meg a róla szóló kormányrendelet szombat reggel a Magyar Közlönyben, hiába kapott már 10 milliárd eurót a kormány Brüsszelből, még mindig nem lehet biztosra venni a tanárok bérrendezését.

Gulyás szerint az Európai Bizottság megígérte, hogy a jogi garanciát jelentő jóváhagyást elküldi a magyar kormánynak, ám ez még nem történt meg. „Hogy februárban a pedagógusok az átlagosan 32,2 százalékkal megemelt bérüket kaphassák meg a Bizottság visszaigazolása esetén, a Belügyminisztériumnak már most el kellett indítania a folyamatot. Ebből is látszik, hogy a magyar állam részéről jóhiszeműen járunk el. Reméljük, a Bizottság is állja a szavát” – mondta a miniszter.

Gulyásnak menet közben némi Gyurcsányozásra is futotta, amikor szóba kerültek a pedagógus szakszervezetek. Felmerült ugyanis, hogy egy kormányzati módosító tervezet szerint a tanárok teljesítményértékelése során „negatív eltérítésre” is lesz lehetőség, a miniszter szerint ez azonban hazugság, melynek művészetét „a szakszervezet a közös választási kampány során remekül elsajátította Gyurcsány Ferencéktől. Lehet, azért folytatják, hogy hátha még most sikerül megakadályozni a nagyobb mértékű béremelést, hiszen a szakszervezeti vezetőknek sokkal fontosabb a baloldal politikai sikere, mint a tanárok életkörülményei”.

A beszélgetés alatt előkerült természetesen Orbán Viktor nevezetes brüsszeli kávézása is, amit Gulyás természetesen csak helyeselni tudott. „Utólag értékelve, megismerve a részleteket, sőt most már a magyar és európai közvélemény széttartó megnyilvánulásait is, meggyőződésem, hogy a miniszterelnök helyes döntést hozott” – jelentette ki. A kérdésre, miszerint a magyar miniszterelnök megint kimegy-e kávézni, ha Macron megkéri rá a február 1-i uniós csúcson, Gulyás azt válaszolta, hogy nem törekednek erre a forgatókönyvre, de mindez egyelőre megjósolhatatlan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!