szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lázár felvetette, a BKK-járatokon fogadják el az országos- és vármegye bérleteket, cserébe a MÁV, HÉV és Volánbusz városhatáron belüli részein elfogadják a BKK-bérleteket. Karácsony Gergely szerint ez jó irány, de nagyon komoly számításokra van szükség, és fontos, hogy a bevételeket elfogadható módon osszák meg.

„Egyetlen budapesti sem járhat rosszabbul” – közölte Karácsony Gergely főpolgármester Lázár János keddi bejelentésére reagálva.

Lázár arról beszélt, alaposan átalakítják a tarifarendszert, bérletből csak az országos és a vármegye marad, a főváros vezetőinek pedig egy olyan ajánlatot tett, ami első olvasatra gyakorlatilag lenullázná a Budapesti Közlekedési Központ jegyárbevételeit: a MÁV, a Volán és a HÉV budapesti szakaszain elfogadják a budapesti BKK-bérletet, ha a BKK járatain is elfogadják a MÁV és Volán bérleteit. Hangsúlyozta, ez az ajánlata március 1-ig él.

Lázár a sajtótájékoztatón arról is beszélt, Karácsonyék „elbambulták” a decemberben lejárt szerződés megújítását, a fővárosnak fizetési kötelezettsége van, a közlekedésben sincs "ingyen ebéd", a HÉV, a MÁV, a Volán közszolgáltatás, az utazásért valakinek fizetnie kell. Karácsony szerint viszont a minisztérium részéről nem érkezett olyan tárgyalási javaslat, ami a Budapest-bérlet eddig rendszerének fenntartását szolgálta, csak olyan, ami „egyszerre volt rossz a budapestieknek és az önkormányzatnak".

A helyzet jelenleg az, hogy a főváros közigazgatási határáig a MÁV (a cégcsoportba beleértve a Volánt és a HÉV-et) járatait a BKK jegyeivel és bérleteivel is igénybe lehet venni – ezt jelenti az egységes Budapest-bérlet. A nyújtott szolgáltatásért cserébe a BKK fizet a MÁV-nak. A BKK emellett szolgáltatásokat nyújt a MÁV-nak a városhatáron belül (utastájékoztatás, jegyértékesítés, járműpótlás, menetrend meghatározása és összehangolása), amiért a MÁV fizet. Az agglomerációs szerződés viszont év végén lejárt, így ez március 1-ig marad.

Ehelyett érkezett most Lázár János ajánlata, amit a cikk elején ismertettünk.

Karácsony Gergely azt mondta,

"én ezt úgy tudom értelmezni, hogy egy óriási lépést teszünk közösen Karácsony Gergely 2019-es választási programjának megvalósítása érdekében,"

ugyanis a programban szerepelt, hogy az agglomerációban egy egységes, tarifaközösségen alapuló bérlet-, és jegyrendszert kell kialakítani, a városon belüli és a városon kívüli szolgáltatásokra.

Karácsony szerint "az országbérletek elfogadása és a Budapest-bérlet megőrzése jó irány". A főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy az ördög a részletekben van és a hosszú barátság alapja a pontos elszámolás, ezért az elkövetkező hetekben hosszú, szakmai, konstruktív tárgyalásokra készülnek, amelyekben "meg tudjuk határozni azokat a részletpontokat, hogy egészen pontosan hogyan tudunk elszámolni a közös bérletbevételekből".

Tehát a főváros elviekben egyetért a bérletek kölcsönös elfogadásáról szóló ajánlattal, feltéve, ha a bevételeket számára is elfogadható módon osztják meg.

Karácsony azt mondta, számukra kizárólag olyan megoldás lehet elfogadható, amely "egyszerre jelent a kormánynak, és a fővárosnak is plusz forrásokat a közösségi közlekedés jobb finanszírozásához". A főpolgármester biztos abban, hogy lehet ilyen megoldást találni, hiszen, "ahogy miniszter úr is mondta, az új vármegye- és országbérlet bevezetése nem csökkentette, hanem növelte a bérletbevételeket".

Karácsony két dolgot kötött ki:

  • "Egyrészt az új rendszerrel a budapestiek nem járhatnak rosszul. Nagyon fontos, hogy minden olyan közlekedési lehetőség, amelyet a mostani Budapest-bérlet rendszere biztosít a budapestieknek, ezeket meg kell őriznünk.
  • És az a célunk, hogy ne csak a budapestiek járjanak jól, hanem mindenki, aki Budapesten közlekedik, hiszen a fővárosi vezetésnek elementáris érdeke, hogy alapvetően a közösségi közlekedés szolgálja ki azokat az igényeket, amelyek a városban keletkeznek."

Tehát Karácsony nem szeretne engedni a Budapest-bérlet funkcióiból, de nyitott arra, hogy megoldás szülessen az agglomerációs közlekedés összehangolásáról, mert a fővárosnak az a célja, hogy aki a városba utazik, az közösségi közlekedéssel tegye.

A Lázár-Karácsony üzengetés előző felvonásáról itt írtunk.

Azt pedig, hogy mit jelentenek az utasoknak Lázár János közlekedési kedvezményeket érintő bejelentései itt foglaltuk össze.

Itt pedig kiszámoltuk, hogy járnának a családok, ha vonatoznának:

Lázár bejelentése után kiszámoltuk, hogy járnának a családok, ha vonatoznának

Márciustól élnek a változások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!