szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Titkolták, amíg csak lehetett, hogy a miniszterelnök fia is részt vesz a csádi misszió előkészítésében, de amikor rájöttek, hogy az ügyben nyomozó újságíróknak konkrét bizonyítékaik vannak, azonnal megszellőztették az információt.

Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója hírlevélben és Facebook-bejegyzésben írta meg, milyen szürreális élmény volt számára, ahogy az Orbán-kormány megpróbálta elvenni a több hétig tartó oknyomozása élét, amely lebuktatta a miniszterelnök fiát, aki Csádban kamerák elől bujkálva dolgozik a magyar katonai misszió előkészítésén.

Nincs ezen mit szépíteni, az Index és a kormányzat elvette a történetünk hírértékének egy részét, és lehetőséget kaptak rá, hogy megpróbálják pozitív színben feltüntetni a politikai nepotizmust”

– fogalmazott a négyszeres Gőbölyös Soma-díjas újságíró. Ezzel arra utalt, hogy miután több hétnyi kutatómunkával annak ellenére szerzett bizonyítékot Orbán Gáspár csádi részvételéről, hogy a minisztériumok közérdekű adatigénylésben sem adtak ki arról információt, a honvédelmi miniszter az Indexnek adott interjúban ismerte el ezt.

 

A történtek idővonala így nézett ki:

  • Panyi egy francia kollégájával tavaly december óta nyomozott, hogy kiderítse, ki lehet a magyar küldöttségben folyton feltűnő, de a kamerákat következetesen kerülő fiatal, civil ruhás férfi.
  • Miután beazonosították Orbán Gáspárt, a francia újságíró a külügy embereinél rákérdezett arra, hogy milyen szerepe van Orbán Viktor fiának a csádi misszióban, de nem kapott választ.
  • Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter másnap interjút adott az Indexnek, amelyben a semmiből előállt azzal, hogy Orbán Gáspárt az ő megbízására vezényelték át a miniszteri kabinetbe.

Mindez azért is figyelemre méltó, mert a Direkt36 kérdéseit és a Le Monde újságíróját, Jean-Baptiste Chastand-t is azzal próbálta meg korábban leszerelni minden érintett kormánytisztviselő, hogy „a csádi katonai misszióval kapcsolatos adatok titkosak”.

A történet azonban itt még nem ért véget. A Szalay-Bobrovniczky-interjú megjelenését követő napon, még Panyi cikkének megjelenése előtt kiadtak egy újabb cikket az Indexen azzal a címmel, hogy „Felbukkant egy fotó a Csádban tárgyaló Orbán Gáspárról”.

A Direkt36 újságírója azt írja, hogy ehhez hasonlóan megdöbbentő tapasztalata korábban 2016-ban volt, amikor még a régi Index munkatársakén nyomozott Rogán Antal bizalmasa, Kertész Balázs után.

„Hónapok óta rajta voltunk a sztorin, és a megkeresett források nagy száma és a hivatalos megkeresések miatt Rogán és a kormány pontosan tudta, hogy egy számukra eléggé kellemetlen cikk készülődik. Feltehetően azért, hogy megpróbáljanak minket beugratni, nem sokkal a tervezett megjelenés előtt elhintettek egy fideszes politikuson keresztül több újságírónak is egy olyan, Kertész Balázsról szóló információt, ami őt nagyon rossz fényben tüntette fel, de közben nem volt igaz” – írta, és hozzátette: „ha mi beugrottunk volna annak a híresztelésnek, az az egész cikkünket aláásta volna”.

Panyi számára az egész történetben az a legfájdalmasabb, hogy

a végletesen kompromittált Index, amit a kormányzati médiaguruk most a részben általam feldolgozott sztori ellen próbálnak fordítani, valamikor az én munkahelyem is volt”.

Arról, hogy az Index története hogyan alakult onnantól kezdve, hogy megjelent ott Spéder Zoltán, itt olvashatnak részletesen:

 

Hangfelvétellel mutatta be a Direkt36, miért bánik kesztyűs kézzel Mészáros Lőrinccel az új Index

Az írás bemutatja a portál történetét Spéder Zoltán érkezésétől mostanáig, az is kiderül belőle, mi vezetett 2020 nyarán a szerkesztőség távozásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!