szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A SPAR múlt héten az Európai Bizottsághoz fordult a magyarországi extraprofitadók miatt.

Egy osztrák élelmiszeripari szaklap szerint Orbán Viktor egyik rokonának kért részesedést a SPAR magyarországi leányvállalatában – írta meg múlt héten az osztrák sajtó. Hans Reisch, az osztrák SPAR vezérigazgatója több osztrák lapnak ugyanis említette Orbán nyomulását, mi több, a magyar kormány „zaklatásaival” magyarázta, hogy magyar cégük vagyonának egy részét Svájcba helyezték át.

Az osztrák sajtó állításai miatt Lukács László, a Jobbik–Konzervatívok alelnöke a Facebookon jelezte, hogy feljelentést tesz. Lukács szerint a SPAR nyilván nem engedett a magyar kormány pressziójának, „így jöttek a különadók a cégre. És feltehetően jön még majd más is, hiszen a miniszterelnök a háromezer napnál is régebb óta tartó rendeleti kormányzásával lényegében bármit megtehet”.

„Az állami forrásokat nem arra kell felhasználni, hogy a »sógoroktól« a »vejkónak« vegyen az állam céget, hanem arra, hogy a legkisebb vállalkozások úgy és olyan támogatást kapjanak, hogy eredményesen helyt tudjanak állni a kiskereskedelemben” – írta posztjában Lukács.

A SPAR amúgy lépett a magyarországi, őket erősen sújtó különadók miatt is, az Európai Bizottsághoz fordultak, hiszen szerintük ezek az adók diszkriminatívak, és több uniós jogszabályt is sértenek. Ezeket a kormány által extraprofitadónak nevezett adókat a kormány 2022-ben, az országgyűlési választások után vetette ki több szektor meghatározó, milliárdos forgalmat generáló szereplőjére is. A kiskereskedelmi szektor esetében az a bevételarányos különadó emelése volt. A kormány akkor azzal magyarázta az elvonás 2,7 százalékról 4,1 százalékra való emelését, hogy az ebből befolyó összegből akarják finanszírozni a rezsicsökkentést és a magyar haderő fejlesztését is.

A SPAR az Európai Bizottsághoz benyújtott panasza szerint a kormány lépése nagyjából 90 millió euróval növelte meg a költségeiket, 2023-ban pedig közel 50 millió eurós veszteséget okozott nekik.  

A hétvégi hírekre reagált előbb a Kormányzati Tájékoztatási Központ, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium is. Előbbi beérte annyival, hogy „a kiskereskedelmi különadót az Európai Unió Bírósága jogszerűnek nyilvánította. Ezzel szemben minden más állítás alaptalan”. Az NGM hétfői közleményében is szerepel ez a két mondat, ám a tárca hosszan ecseteli azt is, hogy a SPAR veszteségéért nem az adót kell hibáztatni, hanem a cég rossz gazdálkodását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!