Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Távozik Kovács Zoltán András dandártábornok, a Nemzeti Információs Központ főigazgatója. Ezt ugyan még nem jelentették be, az utóda már megvan. Olyannyira, hogy az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága a pénteki ülésén meg is hallgatja a jelöltet, Hatala Anna dandártábornokot, aki jelenleg a polgári elhárítás, az Alkotmányvédelmi Hivatal helyettes vezetője.

Hatala Anna dandártábornok, a Nemzeti Információs Központ főigazgató-jelöltjének meghallgatása – ez az egyetlen napirendi pont szerepel az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának április 5-i, pénteki, a téma jellegéből adódóan a nyilvánosság kizárásával tartott ülésének meghívójában. A meghallgatás azért különösen érdekes, mert eddig semmilyen hivatalos közlés nem jelent meg arról, hogy a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda fennhatósága alá tartozó, szuper-titkosszolgálatként is emlegetett Nemzeti Információs Központ (NIK) élén változás lenne. 

Akárhogy is, úgy tűnik, meg vannak számlálva a NIK-et a megalakulása, a jelenlegi kormányzati ciklus eleje óta vezető Kovács Zoltán András dandártábornok (nyitóképünkön Áder Jánossal) napjai a főigazgatói székben. Az nem világos, hogy a leváltását – akár más fontos, új megbízására tekintettel – miért nem jelentették még be, de nemzetbiztonsági és a NIK működésére rálátó forrásaink szerint a vezetőváltás mögött meghúzódhatnak politikai és szakmai okok is. 

A hvg.hu már írt arról, hogy a NIK milyen fontos szervezet. A Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ (TIBEK), vagyis a még 2016-ban Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezésére létrejött értékelő-elemző központ átalakulásával jött létre, és az ötödik Orbán-kormány új struktúrájában nemcsak átkerült a Belügyminisztériumtól Rogán Antalhoz, hanem a korábbinál jóval nagyobb hatalommal is felruházták. 

Kovács Zoltán András és a NIK szakmai tevékenysége természetesen nem a nyilvánosság előtt zajlott az elmúlt szűk két évben, bár némely esetben a nyilvánosság is értesült annak eredményéről. Főképp akkor, amikor a kormányzat politikai érdeke azt kívánta, és ezért feloldottak NIK-jelentések titkosítását. Például az ellenzék tiltottnak mondott kampányfinanszírozása, a „guruló dollárok” ügyéről vagy a déli határzárnál fellépő fenyegetésről szólót

A friss titkosszolgálati jelentés egy paranoia-gyűjtemény: szinte mindenki a választás befolyásolását akarta elérni, már 2014-ben is

Feloldották a minősítés alól a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat összegző jelentését a Márki-Zay-féle külföldi adományokról, amire hivatkozva az ÁSZ 3,3 milliárdos büntetést készül kiszabni az ellenzéki pártokra. A friss szöveg egy része ki van takarva, de kiderül belőle, hogy találtak még plusz 2,5 millió “gyanús” utalást.

A hvg.hu forrásai szerint ezeknek az olykor szakmaiatlanságoktól és feltételezésektől hemzsegő jelentéseknek a hatása is lehet Kovács Zoltán András menesztése, de elképzelhetők más, nem ismert szakmai aggályok is. Persze az is előfordulhat, hogy a nemrég Orbán nemzetbiztonsági főtanácsadójává megtett Biró Marcell vagy Rogán frissen kinevezett, a polgári titkosszolgálatokért felelős új államtitkára, Farkas Örs mással kívánt dolgozni. 

De mit lehet tudni az utódról, a pénteken meghallgatni kívánt új főigazgató-jelöltről? Hatala Anna Kovácshoz hasonlóan nemzetbiztonsági dandártábornok, ebbe a rendfokozatba 2021 őszén léptette elő még Áder János köztársasági elnök. Hatala – aki a 2010–2013 közötti országos rendőrfőkapitány, Hatala József lánya – jelenleg a polgári titkosszolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal operatív elemző és koordinációs főigazgató-helyettese.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!