szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás szerint az ügyészség hibázott, a Központi Nyomozó Főügyészség viszont tagadja ezt.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

„A kormányinfón említett eset alkalmas annak bemutatására, hogy hogyan történik az adatok törvényes kezelése, mikor és milyen módon törölhetők adatok, összhangban a nyomozás érdekeivel és a személyhez fűződő jogok tiszteletben tartásával” – közölte pénteken a Központi Nyomozó Főügyészség, miután csütörtökön a kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter röviden beszélt a Schadl–Völner korrupciós botrány kiszivárgott nyomozati anyagairól.

Gulyás a kormányinfón rossz gyakorlatnak nevezte az ügyészség részéről, hogy beletették a nyomozati anyagba azt a beszélgetést, amely Schadl György és az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Senyei György Barna között zajlott. Ezt a beszélgetést a kiszivárgott nyomozati iratok alapján a Telex hozta nyilvánosságra. A beszélgetés Senyei és Schadl között így hangzott:

  • Senyei: Most egy Telex-cikknek miért kell a Kúria elnökének odabaszni?
  • Schadl: Egyébként már eleve. Fölemeled a magad szintjére ezeket a dolgokat!
  • Senyei: Erről van szó. Két-három levelet kell írni, mert valamikor kell írni, de ez nem volt szerencsés. És mi a faszom az, hogy követelem? Az újságtól követelem, hogy ne írjon híreket?
  • […]
  • Schadl: Szaros Telex-cikkre ne bassza már meg – már bocsánat – a jó ég, hogy a Kúria elnöke reagáljon!

Ez egy 2021-es beszélgetés volt kettejük között, azt követően, hogy a lap megírta: bírává nevezte ki az akkori köztársasági elnök, Áder János Hajas Barnabás jogászt. Hajas pedig a Kúrián kapott Varga Zs. Andrástól fontos pozíciót. Varga Zs. pedig felháborodott a cikken, közleményben ment neki a Telexnek, Schadl és Senyei a Kúria elnökének reakcióján humorizáltak. Beszélgetésük bekerült a nyomozati anyagba, Gulyás ezen akadt fenn.

A miniszter szerint ugyanis csak olyan dolgokat lehet beletenni a nyomozati anyagba, ami alátámasztja a vádakat, az ügyészség pedig hibát követett el akkor, amikor olyan anyagokat is csatolt a nyomozatiba, amelyek nemhogy nem támasztották alá, de nem is kötődtek a Schadlt érintő vádpontokhoz.

Az ügyészség erre reagálva azt írta, hogy a nyomozati iratokba valóban bekerült a beszélgetés, az iratok a nyomozási bíró elé kerültek azért, hogy „dönteni tudjon a megalapozott gyanú és a letartóztatás feltételeinek meglétéről”. A nyomozás későbbi szakaszában viszont az ügyészség szerint egyértelművé vált, hogy „ezek a lehallgatási anyagok bűncselekmények alapjául nem szolgálnak, bizonyítékot nem képeznek. Ezért nem szerepelnek ezen anyagok a vádemeléskor a bíróságnak – illetve másolatban a terheltnek és a védőjének – átadott nyomozati iratokban.

Az ügyészség közleményében külön kiemelte, hogy a nyomozati anyagot a vádlott és védője is megismerte. Szerintük „személyiségi jogsértést az követett el, aki az így hozzá került adatokat a nyilvánosság elé tárta”. Hozzátették: „az ügyészség törvényesen – a büntetőeljárás és az adatvédelem szabályait betartva – járt el a lehallgatási anyagok kezelése során”.

Közvetítésünket a kormányinfóról itt tudja elolvasni.

A Schadl–Völner-ügy akkor került újra a köztudatba, amikor Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt. Ezen Magyar szerint az hangzik el Varga Judit volt igazságügyi minisztertől, hogy Rogán Antalék kihúzatták magukat a nyomozati iratokból. Az ügyben az ügyészség is megszólalt, beszámolónkat arról itt tudja elolvasni.

(Címlapképünk archív, illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!