szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyészség egyben indítványozta Gyárfás letartóztatásának elrendelését is.

A Fővárosi Főügyészség 2019 nyarán emelt vádat Gyárfás Tamással, valamint Portik Tamással szemben az ismert médiavállalkozó, Fenyő János megölése miatt folytatott büntetőügyben.

A Fővárosi Törvényszék 2024. február 8. napján kihirdetett elsőfokú ítéletével Gyárfást bűnösnek mondta ki bűnsegédként, míg a többszörösen büntetett Portikot felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében. A bíróság a médiavállalkozó Gyárfást 7 év végrehajtandó szabadságvesztésre, míg társát életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte azzal, hogy – a jelenleg is más büntetőügyben jogerősen kiszabott szabadságvesztését töltő – Portik 20 év elteltével bocsátható feltételes szabadságra.

Az 1998. február 11-én elkövetett gyilkosság azért rendkívüli, mert sem előtte, sem azóta nem végzett ki profi bérgyilkos olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen halálakor Fenyő János médiamágnás volt. Gyárfás Tamás elítélése pedig azért számít rendkívülinek, mert ilyen súlyú bűncselekmény miatt még nem ítéltek el olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen a Nap Tv egykori tulajdonosa volt. Ahhoz ugyanis kétség sem fér, hogy volt időszak, amikor a Nap Tv-n keresztül Gyárfás valóban meghatározó szereplője, alakítója volt a magyar politikai közéletnek.

A Nap-király bukása: politikusok és bűnözők között vezetett Gyárfás Tamás útja az elsőfokú ítéletig

Igyekezett mindenkivel jóban lenni, noha a Fidesz éveken át bojkottálta a műsorát. Később viszont annyira befolyásos lett az úszósportban, hogy még Orbán Viktor is megveregette a vállát. A Fenyő-gyilkosság miatt évekig összesúgtak a háta mögött, és ha nem zsarolják meg azok, akik egykor Portik Tamásnak dolgoztak, talán soha nem is derül ki a bűnözővel való titkos kapcsolata, ahogy kettejük közös titka sem.

Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész – Gyárfás felbujtói minőségének megállapításáért, továbbá mindkét terhelttel szemben a büntetések súlyosításáért – fellebbezett. Gyárfás esetében hosszabb idejű szabadságvesztés kiszabását kezdeményezte, míg társánál a feltételes szabadságra bocsátás későbbi időpontban történő megállapítását indítványozta.

Gyárfás és védője felmentésért, míg Portik és védője felmentésért, illetve a büntetés enyhítéséért fellebbeztek.

Az elsőfokú ítélet kihirdetése után az eljáró törvényszék elutasította az ügyészség Gyárfás letartóztatására irányuló indítványát.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a Fővárosi Ítélőtáblához benyújtott másodfokú indítványával az ügyészi fellebbezést mindkét elkövetőnél fenntartotta, egyben indítványozta Gyárfás letartóztatásának elrendelését az ítélőtábla ügydöntő határozatának kihirdetéséig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!