A Nap-király bukása: politikusok és bűnözők között vezetett Gyárfás Tamás útja az elsőfokú ítéletig
Igyekezett mindenkivel jóban lenni, noha a Fidesz éveken át bojkottálta a műsorát. Később viszont annyira befolyásos lett az úszósportban, hogy még Orbán Viktor is megveregette a vállát. A Fenyő-gyilkosság miatt évekig összesúgtak a háta mögött, és ha nem zsarolják meg azok, akik egykor Portik Tamásnak dolgoztak, talán soha nem is derül ki a bűnözővel való titkos kapcsolata, ahogy kettejük közös titka sem. Az, hogy gyilkossági ügyben ítéltek el egy valaha komoly befolyással bíró embert, Magyarországon példa nélküli. Márpedig Gyárfás Tamással pontosan ez történt.
Éppen az autójában ült és kihangosított telefonon beszélt, amikor a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozói megállították Gyárfás Tamást. Kiszállították a kocsiból, megbilincselték, és közölték vele: felbujtással gyanúsítják Fenyő János meggyilkolása ügyében, akit 1998 február 11-én ölt meg egy bérgyilkos az autójában. Ahogy Gyárfás az elfogásakor 2018 április 17-én, úgy Fenyő is éppen autóban ült és telefonon beszélt, amikor gyilkosa egy sorozatot adott le rá. Esélye sem volt a túlélésre.
Bő húsz évvel a Fenyő-gyilkosság után Gyárfás Tamásnak befellegzett. Bár ekkor még nem lehetett tudni, hogy közel hat évvel később első fokon el is ítélik (igaz, nem felbujtásért, hanem a felbujtó bűnsegédeként), de az, hogy 2018 tavaszán egyáltalán gyanúsított lett egy emberölési ügyben, egy pillanat alatt a mélybe taszította őt. Ekkortól kezdve már nemcsak a háta mögött nevezték őt „Fenyő gyilkosának”, hanem a sajtó is nyíltan boncolgatta az esetleges szerepét, az indítékot.
A Fenyő–Gyárfás-sztori minden ízében példátlan.
És a kezét széttáró Gyárfás ezzel beleegyezését adta Fenyő János meggyilkolásához - szól a bíróság indoklása
Gyárfás Tamást és Portik Tamást is bűnösnek mondta ki a Fővárosi Törvényszék Fenyő János meggyilkolása ügyében. Gyárfást 7 év fegyházra, Portikot életfogytig tartó fegyházra ítélte a bíróság. Fontos bizonyítékai voltak az eljárásnak azok a hangfelvételek, amelyeket Portik titokban rögzített. A bíró szerint Gyárfás vallomásai ellentmondásosak, az ellentmondásokat nem tudta feloldani.
Az 1998. február 11-én elkövetett gyilkosság azért rendkívüli, mert sem előtte, sem azóta nem végzett ki profi bérgyilkos olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen halálakor Fenyő János médiamágnás volt. Gyárfás Tamás elítélése pedig azért számít rendkívülinek, mert ilyen súlyú bűncselekmény miatt még nem ítéltek el olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen a Nap Tv egykori tulajdonosa volt. Ahhoz ugyanis kétség sem fér, hogy volt időszak, amikor a Nap Tv-n keresztül Gyárfás valóban meghatározó szereplője, alakítója volt a magyar a politikai közéletnek.
Egy ambiciózus fiatal
A karrierjét a hetvenes években magyar–történelem szakos diplomával a zsebében egyszerű sportújságíróként kezdő Gyárfás nem gazdag, pláne nem befolyásos család gyermeke: édesapja anyagbeszerzőként, édesanyja áruházi eladóként dolgozott. Gyárfás azonban már fiatal korában is többre vágyott, mint a szülei.
Munkaalkoholista – mondták róla sokan. Felemelkedéséhez az átlagnál nagyobb munkabírása és szorgalma mellett az is kellett, hogy képes volt észrevenni és élni a lehetőségekkel, a kapcsolatokkal.