Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Az idei választási adatokban is van pár olyan település, ahol az elmúlt két hónapban jelentősen megugrott a választásra jogosultak száma.
Ha egy település névjegyzékében szereplő választópolgárok száma a választások előtt hirtelen megnő, akkor ez feltételezhetően a voksturizmusnak köszönhető, azaz annak, hogy valaki úgy jelentkezik be egy címre, hogy valójában nem él ott, csak azért létesít lakóhelyet, hogy az adott település jelöltjeire szavazhasson.
A legjelentősebb növekedés Kisvásárhelyen történt, ahol április 11-én még csak 53-an szerepeltek a névjegyzékben, de június 8-ára ez a szám már 130 volt. A Sümegtől 8 kilométerre lévő Zala megyei (a legutóbbi népszámlálás alapján 44 lakosú) településen ketten indulnak a polgármesteri pozícióért: a települést 10 éve irányító Szentmiklóssi Erzsébet és kihívója Szijjártóné Papp Szilvia – írta a Telex.
A legnagyobb növekedéssel rendelkező települések listáján 145 és 40 százalék között növekedett a választópolgárok száma. Az alábbi, a többnyire kis létszámú települések érintettek leginkább (csökkenő sorrendben):
Kisvásárhely, Keresztéte, Nyésta, Kány, Lendvajakabfa, Teresztenye, Tiszatardos, Várad, Monaj, Hosztót, Magyarföld, Szegi.
Ezeken a településeken közös még, hogy több jelölt indul a polgármesteri székért. Ez további bizonyíték lehet az esetleges voksturizmus jelenségére.
A voksturizmus gyanúját tovább erősíti, hogy az új választók nagy arányú többsége a szomszédos településekről érkezett, mutatják a Nemzeti Választási Iroda adatai.
Nyitóképünk illusztráció.