Orbán Viktor múlt heti, moszkvai útja, ahol az EU soros elnökeként látogatott el Moszkvába, és ült le beszélni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, sérti az Unió alapszerződéseit, ezek ugyanis megtiltják az olyan intézkedéseket, amelyek veszélyeztetik az Európai Unió célkitűzéseit. Emellett Orbán Viktor megsértett egy olyan rendelkezést, amely előírja, hogy minden tagnak a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás szellemében kell külpolitikai tevékenységet folytatnia – írja a Financial Times három, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.
A miniszterelnök látogatása minden eddiginél nagyobb botrányt kavart az EU-ban, és a NATO-szövetségesektől is komoly bírálatot kapott érte. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke korábban arról írt az X-en, hogy „az EU soros elnökségének nincs felhatalmazása arra, hogy az EU nevében tárgyalásokat folytasson Oroszországgal”. Megjegyezte továbbá azt is, hogy „az Európai Tanács álláspontja – amivel Orbán is egyetértett – egyértelmű: Oroszország az agresszor, Ukrajna az áldozat.
Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról tárgyalni.
Charles Michel emellett „politikai hibának” és „problémásnak” tartja Orbán moszkvai útját, amely „az Unió megosztására tett kísérlet”.
Orbán az eset után levelet írt Michelnek, amelyben többek között beszámolt Putyin háborúhoz kapcsolódó álláspontjáról. Ebben arról is ír, hogy nem az EU nevében tárgyalt sem Kijevben, sem Moszkvában, „pusztán csak kíváncsi volt a háborúzó felek álláspontjára”.
Minden korábbinál nagyobb botrányt kavart az EU-ban Orbán Viktor, aki pénteken az unió soros elnökségét adó Magyarország miniszterelnökeként úgy látogatta meg Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfőt, hogy arra semmiféle felhatalmazása nem volt. A HVG forrásai szerint kedden Kijevben azt kérték az ott tárgyaló Orbántól, hogy közvetítsen Kijev és Donald Trump között, míg Putyin arra számított, a magyar vendég ismerteti az EU Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos álláspontját.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.