szerző:
Imre Réka
Tetszett a cikk?

A Bálványosi Szabadegyetem negyedik napján a miniszterelnök politikai igazgatója vázolta, hogyan látja a geopolitikai érdekek harcát, mit várhatunk Orbán Viktor békemissziójától, és előadta azt is, miért jó Kelet-Európának, ha Trump lesz a következő amerikai elnök.

A fősátorban nagyjából ötven ember gyűlt össze Tusványos negyedik napján, tehát bőven akadtak még szabad székek. Szilágyi Zsolt, a vita moderátora meg is jegyezte, sokan panaszkodnak kimerültségre, ezért külön köszönik a megjelenteknek a részvételt. Az „Erdélyi Anyák” még egy kis meglepetéssel is készültek, a beszélgetést Török Apollónia fuvolaművész nyitotta meg, Orbán Balázs mosolyogva hallgatta az előadást. Mondjuk a fáradtság ellen egy kör ingyenkávé lehet hatásosabb lett volna, mint az andalító dallamok. Talán azért döntöttek mégis a zenés intró mellett, mert, mint mondták „a zene békét teremt”. 

„A békemisszió első eredményei már körvonalazódnak” – rúgta be a panelt Orbán Balázs, szerinte a miniszterelnök egy huszárvágásszerű mozdulatsorral új kontextust teremtett, már Nyugaton is beszélnek a békéről, eddig ilyen hangokat nem igazán lehetett hallani. Kijelentette, Magyarország tudja a helyét, de stabilak, erősek és hitelesek vagyunk, jó kapcsolataink vannak, mindenkivel tudunk beszélni, és az első lépéseket megtettük. Később jöhet a folytatás.

Orbán Balázs és Gyarmati István
Túry Gergely

A Békéhez erő kell című panelbeszélgetésen Orbán Balázs, Gyarmati István, a Magyar Atlanti Tanács főtitkára, Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség frakcióvezetője, Marek Matraszek, a CEC Government Relations alapítója, elnöke és Carlos Roa, a Danube Institute vendégkutatója járta körül az orosz–ukrán békekötés lehetőségeit, de foglalkoztak a nagyhatalmak viszonyrendszerével is.

Gyarmati elutasította a fekete-fehér, háborúpárti-békepárti elkülönítést. Azt mondta, az értelmiség feladatának tekinti a regnáló hatalom kritizálását, ő sem szereti dicsérni a kormányt. A honvédség személyállományát tragikusnak tartja, de lát komoly előrelepéseket ezen a területen. A háború kapcsán hangsúlyozta, Oroszország az agresszor, semmivel nem indokolható a támadása, az, hogy civileket gyilkolnak elfogadhatatlan. 

Orbán Viktor 

  • ukrajnai látogatását zseniálisnak, 
  • a kínait nagyon jónak, 
  • az oroszországit kockázatosnak, de mindenképpen szükségesnek nevezte. 

Megérti, hogy miért van szükség politikai propagandára, de úgy véli, azzal, hogy a kormány egyfolytában ugyanazt ismételgeti, valójában Putyinnak kedvez, ehelyett egy független szakértőkből álló csoport összehívását és egy – nem feltétlenül nyilvános – békejavaslat kidolgozását szorgalmazta. 

Csoma kijelentette, Románia a mainstreamhez csatlakozott a kérdésben, talán nem is tehettek volna másképp.  Az ország felértékelődött a NATO keleti szárnyán, Lengyelországgal vannak versenyben, a román politika egyik célkitűzése, hogy ne is maradjanak le. 

Roa és Matraszek máshonnan közelítették meg a világpolitikai kérdéseket, Matraszek inkább az értékek és ideológiák harcáról beszélt. Orbán Balázs realistának vallja magát, azt állítja, a külpolitikát nem értékek, hanem érdekek szerint vizsgálja. A blokkosodást, mint stratégiát nem látja jó útnak, a lengyel és román módszert nem tartja követendőnek Magyarország számára. 

Túry Gergely

Az Egyesült Államok és Kína rivalizálásával kapcsolatban többen aggodalmukat fejezték ki, Orbán Balázs is kiemelte, jelenleg ez az USA legfontosabb geopolitikai kérdése. Szerinte Kelet-Európa számára Trump – akivel két hete vacsorázott – a legjobb, az ő gondolkodása „deal-alapú”. 

Gyarmatiról kiderült, sokkal többet tud, mint amennyit elárul. Határozott véleménye van Trumpról, de ezt nem akarta kifejteni, mire többen bekiabáltak a közönség soraiból is, hogy tegye meg mégis. Nem tette. Mindazonáltal a kormány reakcióit világosnak nevezte. Ukrajna NATO-csatlakozásával kapcsolatban kijelentette, azért nem lehetséges, mert Oroszország nem akarja, de egyszer majd elárulja, hogyan lehetne háború nélkül felvenni.

Én nem azt nézem, ki mit mond, hogyan kommunikál, hanem azt, hogy kinek mi az érdeke – hangoztatta Orbán Balázs. A jelenlegi helyzetet nagyon veszélyesnek tartja, hiszen azt látja, Ukrajna érdeke az, hogy a Nyugatot is belerángassa a háborúba, de ezt még a Biden-adminisztráció sem szeretné. 

„Mi ebben nem akarunk szerepet vállalni, lehet azt mondani, hogy ezért mi rossz szövetségesek vagyunk, de nem tesszük fel erre az országot és a következő generációt. Ebben a buliban, amit ti csináltok, nem fogunk részt venni, köszönjük szépen” – mondta. 

Ugyanezen a színpadon Semjén Zsolt:

Semjén Zsolt Tusványoson: Meg tudja valaki mondani, hol van Ukrajna határa?

A miniszterelnök-helyettes felfestette az ördögöt a falra az atomháborúval, majd beleszállt Magyar Péterbe is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!