szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Ha szükséges, az orosz protonterápiás központok készen állnak a magyar betegek, legfőképp a daganatos gyermekek fogadására.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Közös kutatási projektek és fejlesztések indulhatnak a magyar–orosz onkológiai együttműködés során – közölte az Országos Onkológiai Intézet (képünkön) az MTI-vel.

A közlemény szerint az Országos Onkológiai Intézetben Takács Péter egészségügyi államtitkár és Polgár Csaba főigazgató fogadta az orosz egészségügyi miniszter, Mihail Murasko által vezetett delegációt, amelynek tagja volt Andrej Dimitrievics Kaprin, az orosz Nemzeti Orvosi Kutatási Radiológiai Központ vezetője is.

A kétoldalú egyeztetés célja az volt, hogy „új alapokra helyezzék” a magyar–orosz onkológiai együttműködést, különösen a kutatás, fejlesztés és technológiai innováció terén. A találkozón napirendre kerültek új kezelési lehetőségek, innovatív, közös kutatási tervek, a távdiagnosztikai ellátások fejlesztése, a mesterséges intelligencia kiterjesztése és a legújabb izotóp- és sugárterápiás eredmények, például a radiofarmakon gyártás és a protonterápia területeit érintő együttműködés is.

Az orosz egészségügyi miniszter bemutatta az oroszországi tapasztalatokat a daganatok mesterségesintelligencia-alapú diagnosztikájában, valamint új szoftverük sikeres fejlesztését is ismertette. Takács Péter államtitkár szerint a két ország közötti együttműködés lehetőségeit bővíthetik a magyar fél által végzett hasonló kutatások, amihez Magyarország digitális adatmegosztással és a mesterséges intelligencia tanításával is hozzájárulhat – tették hozzá.

Az együttműködés fontos lehetséges elemének nevezték az innovatív gyógyszerkutatásokra és terápiás fejlesztésekre fókuszáló projektek elindítását.

A felek közösen gondolkodnak a diagnosztikai és terápiás radiofarmakonok magyarországi előállításának lehetőségén, ami egy újabb mérföldkő lehet az onkológiai betegellátásban, a kutatásokban és a gazdasági kapcsolatokban is. Mihail Murasko felajánlotta, hogy igény esetén az orosz protonterápiás központok készen állnak a magyar betegek, legfőképp a daganatos gyermekek fogadására.

A protonterápia a besugárzásos terápia egy olyan formája, amely sokkal hatékonyabban száll szembe a rákos daganatokkal, mint a hagyományos sugárkezelés. Nem foton- és elektronsugarakat használ, hanem protonokat és szénionokat. Kifejezetten előnyös a gyermekek és a kamaszok daganatos megbetegedéseinek kezelésére, mivel a növekedésben lévő szövetek érzékenyebbek a sugárzásra. A szénionos terápia különösképpen a csont- és lágy szövetekben, illetve a lassan növekvő és rossz oxigénellátású daganatok ellen hatásos.

A találkozón mindkét fél hangsúlyozta: az egészségügyi és kutatási együttműködés humanitárius célú, amely a jelenlegi politikai és gazdasági kihívások ellenére is elősegíti a betegek minél hatékonyabb ellátását.

Az orosz egészségügyi miniszter már pénteken Magyarországon volt, a Magyar–Orosz Gazdasági Együttműködési Bizottság ülése keretében a Puskás stadionban fogadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!