szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Háború, migráció, Brüsszel – a miniszterelnök felmondta a kötelezőt péntek reggel.

Szokás szerint a Kossuth rádióban adott interjút Orbán Viktor péntek reggel, aki az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójáról beszélt. Mint mondta, “vannak a többiek, meg mi” az EU-n belül az ukrajnai háborúval kapcsolatban, a többség benne van a háborúban, hadviselő félként viselkedik, Magyarország azonban a kezdetektől kezdve azt hangoztatja, ki akar maradni ezekből az erőfeszítésekből.

Azt hittük eddig is egy győzelmi terv szerint haladnak az ukránok, de most Zelenszkij azt mondta, megvan a győzelmi tervük, vagyis eddig nem volt, csak vereségi tervük – mondta Orbán, majd elismételte, nem akar ebben részt venni. A miniszterelnök nem hallotta ki Zelenszkij szavaiból azt, hogy atomfegyvereken dolgozna Ukrajna, de megjegyezte, nem zárható ki, hogy a tolmácsolás miatt maradt le egy ilyen áthallásról, bár ezt a törekvést nem tartaná reálisnak. “Erről még meg kell győződnünk, a szolgálataink dolgoznak ezen” – tette hozzá.

Egy háború ügyében a spekulációnak nincs helye, a tényekből kell kiindulni – véli Orbán, aki szerint nem érdemes erőpozícióból tárgyalni, mert gyengék vagyunk, a háború kezdete óta pedig Oroszország erősödött és Ukrajna gyengült. Orbán szerint az Európai Néppárt a legelkötelezettebb háborúpárti erő az unióban, őt pedig azért kritizálják nyugati politikusok, mert nem értenek egyet vele.

Ez azonban nem csak a háborúról szól, a néppárt szerinte olyan Európát akar, ami rossz a magyaroknak, ez kiderült az EP-vitán is. “Az Európai Néppárthoz tartozik ez a Tisza féle párt” – hozta fel Magyar Pétert a miniszterelnök, akit szerinte a néppárt Magyarország élén szeretne látni, ezt azonban majd másfél év múlva eldöntik a magyarok a választáson. Úgy gondolja,

Brüsszelben is magyar belpolitika zajlik.

Bajok vannak az Európai Unióban, ezekre Magyarország más válaszokat ad. Kicsi ország, nem nagy a befolyásunk, nem nagy a nemzeti össztermék, akár békén is lehetne minket hagyni, de mi azt tesszük, amit az európai nép szeretne látni – mondta.

A kormányokon kívül ma már senki nem érvel a migráció mellett Európában, a fél karukat odaadnák, hogy olyan legyen a helyzet, mint nálunk – dicsérte saját politikáját a miniszterelnök, aki szerint a gázárak is nálunk a legalacsonyabbak. Mi máshogy szervezzük a dolgainkat, mint az uniós tagállamok többsége, ezért

Magyarország tüske a köröm alatt, egy szálka a többi kormány szemében,

kihívást jelent a többiek számára. Nem az az érdekünk, hogy dicsekedjünk, hanem hogy a saját életünket a nekünk tetsző módon tudjuk intézni – tette hozzá.

Az, hogy kihívást jelentünk, növeli a tekintélyünket is, felértékel minket a külpolitikában

– értékelte Orbán azt, hogy Magyarország teljesen szembe megy az uniós fősodorral. Robert Fico visszatért, így jövő héten már lesz is szerb–magyar–szlovák hármas találkozó, ahol a migrációról tárgyalnak majd.

Orbán nagy jelentőséget tulajdonít a pár napja bejelentett új nemzeti konzultációnak, amitől azt reméli, az új, semleges gazdaságpolitikára kapnak majd felhatalmazást a lakosságtól. A gazdaságpolitika egyik fundamentuma a háború, ha az lesz, akkor a tervek a fiókban maradnak, háború idején nem ilyen gazdaságpolitikára van szükség. Azon túl, hogy imádkozunk meg szurkolunk Donald Trumpnak, nem sok mindent tudunk tenni, csak ne legyen több “győzelmi terv” – szúrt oda Zelenszkijnek.

Úgy nem lehet Amerikával versenyezni, hogy az ottani cégek energiaszámlái 4-5-ször alacsonyabbak az európaiakénál, ráadásul az adók is nagyon magasak nyugaton, ezeken kell dolgozni a versenyképesség növeléséhez – vezette le Orbán. Ehhez képest az EU versenyképessége csökkent az elmúlt tíz évben, miközben az Egyesült Államoké és Kínáé nőtt, ez azért van, mert nem versenyzünk, hanem bezárkózunk, de ha mindenkivel kereskedünk, akkor jutni fog a gazdasági haszonból Magyarországnak is – összegezte végezetül az egyre gyakrabban hangoztatott konnektivitást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!