Szijjártó: Katonák jelentek meg a damaszkuszi követségnél a szír repülőgépről szóló álhír miatt
A külügyminiszter arról beszélt, hogy „ez nem a Fortnite, ez a valóság”.
hvg.hu
Videóban jelentkezett be Szijjártó Péter kedd reggel Donald Trump birtokáról, hogy a hétvége egy olyan eseményére utaljon vissza, amellyel „a sajtó élénken foglalkozott”. A külügyminiszter a szíriai Aszad-rezsim bukására gondol, mint mondta, hatalomátvétel történt. Hozzátette, hogy „a világnak ennek a térségében a terrorszervezetek jelenléte gyakori jelenség, és a terrorszervezetek brutalitása jól ismert”.
Ezek után Szijjártó leszögezte, álhír volt, hogy szíriai repülőgép érkezett Budapestre, ennek ellenére „hogy, hogy nem a belpolitikai haszonvadászat is megindult”, egyes politikusok azonnal rácsaptak az értesülésre, aminek egy „fakenews-cunami” lett az eredménye.
„Ez nem a Fortnite, ez a valóság” – mondta a külügyminiszter, aki szerint a terrorszervezetek mély érintettsége miatt az egész ország veszélybe kerülhetett volna az ügy nyomán. Hozzátette, a damaszkuszi magyar követséget időben evakuálták, de a hírek szerint ott is katonák jelentek meg.
Kitért arra is, hogy egy ilyen álhír terrortámadás célpontjává tehette volna a világ bármely pontján élő magyar közösségeket, és csak a szerencsén múlt, hogy „nem történt végzetes tragédia”.
A külügyminiszter már a videója címében önmérsékletet kér a politikusoktól és újságíróktól, akiket bosszúvággyal vádol.
Mint korábban megírtuk, vasárnap, Aszad elnök menekülése után pár órával reppentek fel hírek arról, hogy titokzatos szír gép érkezhetett Magyarországra. Az értesülés azután jött, hogy a Bloomberg arról cikkezett: Aszad Orbán Viktortól kér segítséget. A lap szerint a szíriai elnök a magyar miniszterelnökön keresztül próbált nyugati támogatást találni, miután Oroszország és Irán már nem tud neki segíteni az iszlamista lázadók ellen. Néhány órával később kiderült, Bassár el-Aszad Moszkvába menekült.
Arról, hogy mi történt az elmúlt hetekben Szíriában, és mi vezetett a diktátor bukásáig, ebben a cikkben foglalkoztunk részletesen:
Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.
Nyitóképünk illusztráció, a szíriai fővárost elfoglaló kormányellenes erők járőröznek december 9-én Damaszkuszban. Fotó: AFP/Aaref Watad
Sűrű ősszel számol az a politikai agenda, amely Magyar Péter szerint a Karmelitából jutott el hozzá, és bár Kocsis Máté és a kormány is cáfolta, van benne valós dátum. Bár az október 23-i Békemenetről Csizmadia László főszervező nem tud, a HVG-nek nem is zárta ki, hogy lesz. A szeptember 21-i Harcosok Klubja-összejövetel lehet igaz, de a helyszín, a Budapest Aréna nem adhat felvilágosítást.