szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pest megyében 247 praxis üres, Budapesten 191 rendelőben nincs orvos. Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara volt elnöke jelezte, hogy országszerte 940 orvosi praxis betöltetlen, 114-gyel több, mint tavaly. Eközben a lakosság az egészségügyi kiadásának 25 százalékát saját zsebből fizette, ami jóval több, mint az EU-átlag.

Nincs elegendő orvos és szakdolgozó Magyarországon, hogy párhuzamosan az állami és a magánellátást is működtessék – hangsúlyozta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) volt elnöke az Economix szerint.

Magyarországon 940 praxis betöltetlen, egy év alatt 114 üres praxissal lett több. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő friss adatai szerint az év elejétől újabb hét praxisban nincs háziorvos. A rekorder Pest megye, ahol 247 praxis üres, a dobogó második fokán Budapest áll 191 üres praxissal.

Gyerekorvos rendelő
AFP / Britta Pedersen

A lap kiemeli, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban a háziorvosi szolgálatot összesen 5604 háziorvos és házi gyermekorvos látta el, a számuk 144 fővel csökkent 2022-höz képest. Az alapellátó orvosok éves betegforgalma együttesen megközelítette a 72 millió esetet.

Egy háziorvosra és házi gyermekorvosra átlagosan az egy évvel korábbihoz képest 40 fővel több, 1710 lakos jutott, leterheltek a rendelők – mondta a lapnak Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, hozzátéve: a perifériákon van a legnagyobb gond, közel 150 gyermekorvosi praxis üres.

Eközben 8400 állás betöltetlen az egészségügyben, közel felére szakdolgozókat, negyedére orvosokat várnak.

A statisztikai adatok szerint az orvosi állások 4,3, a szakdolgozói állások 3,7 százaléka volt üres. A legtöbb orvos Borsod-Abaúj-Zemplén, a legkevesebb Baranya vármegyében hiányzott. Ennek fényében kiderül, miért várnak jelenleg is 32 ezren legalább két hónapja arra, hogy megműtsék őket.

A lap arról is ír, hogy a magánszektor további erősödés várható. Egyre többen fordulnak az egészségügyi panaszaikkal magánorvosokhoz, többek között azért, mert nem tudják kivárni a sorukat, a hosszú várólisták miatt. Az OECD Magyarországról készült egészségügyi országprofilja szerint

már 2021-ben Magyarország összes egészségügyi kiadásának 25 százalékát a lakosság saját zsebből fizette, ami jóval meghaladja a 15 százalékos uniós átlagot.

A szakemberek szerint a magánszektor további erősödése várható, az állami egészségügy gyengélkedése továbbra is a magánegészségügy felé tereli a betegeket és az orvosokat is. A hazai kórházak továbbra is óriási adósságot görgetnek maguk előtt, már az újévet is közel 130 milliárd forintos tartozással indítják.

Jelenleg is 32 ezren vannak, akik legalább két hónapja várnak arra, hogy megműtsék őket

Nem egyszerű feladat követni a közegészségügyben található várólisták hosszának változásait, mivel a NEAK többször is módosított az adatok közlésének metodikáján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!