szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lézeres szemműtét mellett a nőgyógyászati ellátás is népszerű a magánklinikákon, ahová a lakosság harmada jár, a fiatalok közül is egyre többen.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

A magyar emberek évente 600 és 800 milliárd forint közötti összeget költenek magánorvosi ellátásban. Vannak olyanok, akik hitelt vesznek fel azért, hogy ezt megengedhessék maguknak: a magánklinikákra járó személyek 8%-a tesz így. A többség viszont egy összegben, zsebből fizet, 14 százalék egészségpénztárból, és 12% biztosításból, vagy munkáltatói finanszírozásból – írta meg az Index a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. legújabb felmérése alapján.

A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő kiadvány eredményei alapján elmondható az is, hogy a háztartások 360 ezer forintos egészségügyi kosarából a tavalyi évhez hasonlóan 44 ezret a magánpraxisokban költenek el, és 48 százalékuknak az a legfontosabb szempont, hogy a kezelés ár-érték aránya kedvező legyen.

Az idei felmérésben újdonság, hogy a magánszolgáltatást választók kevésbé az adott orvos hírneve miatt választanak egy intézményt, sokkal inkább amiatt, hogy mihamarabb sorra kerüljenek. Az utóbbi napokban a a Nagy Magánpraxis Nap egyik kerekasztal beszélgetésén Rékassy Balázs orvos-egészségügyi közgazdász azt mondta, hogy egyes országokban az állami ellátórendszerek kapacitáshiánya miatt a várólistás beavatkozásokat az állam a magánegészségügyben megvásárolja a pácienseknek, és ilyenkor sokszor a betegek is beszállnak a költségekbe, csak hogy hamarabb hozzájussanak az ellátáshoz.

Kóka János, a Doktor24 alapítója: Egy jó deal kell az állam és a cégek közt, hogy a dolgozók mehessenek magánorvosokhoz is

Az aktív korúak számára társadalombiztosítási alapon nem lehet biztosítani a megfelelő szintű egészségügyi szolgáltatásokat, a vállalati szférának is be kell szállnia – mondja az egyik nagy magánegészségügyi vállalkozás, a Doktor24 alapítója, az egykori SZDSZ-es gazdasági miniszter, aki Magyar Péternek is üzen.

Minden harmadik magyar ember keres fel magánpraxist évente, legtöbben a szemészeti ellátást választják: a lézeres szemműtétek ára 159 ezer forinttól egészen a csillagos égig, akár félmillió forintig is terjedhet, de a TOP30 kiadvány szerint ez három-négy év alatt megtérül.

Tavaly több mint 8 milliárdot kaszáltak ebből a magánszemészeti klinikák, ez nagyjából 8 ezer beavatkozásnak felel meg: ennek 82 százalékát a betegek által elsőre online kiválasztott és felkeresett klinikán végezték el. Jelenleg öt nagyobb vállalkozás uralja ebben a hazai piacot. Nem csak az idősebbek fordulnak a lézeres műtét megoldáshoz, már a 18-40 éves korosztályban is népszerű ez a mód, főként rövidlátás miatt. A szürkehályogműtét egyébként állami ellátásban is elérhető, de a várólista hossza nem kecsegtet túl sok jóval: másfél hónaptól egészen fél évig terjedő várakozási időre kell számítani a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint.

A fiatalok megjelenése a magánegészségügy piacán újdonságnak számít, az Inspira Research kutatása szerint az utóbbi 3 évben a 18–39 év közöttiek 58 százaléka járt magánorvosnál. Egyre kevésbé számít a jövedelem, az iskolai végzettség, a társadalmi vagy a nemi hovatartozás, a legfontosabb az, mihamarabbi ellátást kapjanak a páciensek. A piackutató cég munkatársa, Abonyi Zsolt azt mondta, hogy az idősebbeknél népszerűbbek a szűrővizsgálatok, a fiataloknál az allergia és intolerancia vizsgálatok. A magánellátást igénybe vevők 39%-a választott fogászati kezelést, laborvizsgálatot minden harmadik igényelt, minden negyedik járt nőgyógyásznál, minden ötödik fiatal kért allergiavizsgálatot, bőrgyógyászhoz mindössze 17 százalék fordult.

Az orvosok fele szerint csoda, hogy még működik a magyar egészségügy

A magyar orvosok több mint egyharmada tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni egy friss felmérés szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!